Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

TRAGICZNA MIŁOŚĆ CZESŁAWA

2018-08-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-22 15:16:20)
 Kamień pamięci Czesława Macijewskiego w Kempen

Kamień pamięci Czesława Macijewskiego w Kempen

Podziel się:

HISTORIA\\\ 29 maja 2018 roku w Niemczech w miejscowości Kempen położonej ok 30 kilometrów na północny zachód od Düsseldorfu miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia pamięci poświęconego Czesławowi Macijewskiemu z Zimolzy.

Czesław Macijewski urodził się 15 marca 1915 roku we wsi Zimolza. Prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku jako żołnierz kampanii wrześniowej dostał się do niemieckiej niewoli. W listopadzie 1939 roku jako jeniec wojenny zostaje przewieziony do Niemiec gdzie zostaje robotnikiem przymusowym w gospodarstwie Huberta Goetznes w St. Hubert. Tam poznaje 25-letnia Niemkę Gertrud, która również pracowała w tym samym gospodarstwie. Młodzi zaprzyjaźniają się wkrótce między Gertrud a Czesławem rodzi się miłość. Kobieta zachodzi w ciąże. Szybko wychodzi na jaw związek młodych ludzi.
Sprawą interesuje się tajna policja gestapo. Czesław zostaje aresztowany i automatyczne bez procesu i bez sądu zapada wyrok. Kara śmierci! Tak gestapo traktowało ludzi, którzy popełnili Rassenschande (niem. zhańbienie rasy). Było to prawo „czystości rasowej” zabraniające cudzoziemskim robotnikom wszelkich kontaktów z Niemcami. Gertrud nakazano usunięcie ciąży, lecz tego nie zrobiła. We wrześniu 1941 roku urodziła córkę.
Przed śmiercią Czesław został poinformowany o narodzinach swojego dziecka. 25 października 1941 roku Macijewski zostaje stracony przez powieszenie w miejscowości Schmalbroich na oczach 180 przymusowych robotników z Kempen, których gestapo siłą sprowadziło na egzekucję. Wykonawcą zbrodni był Arno Buschmann kierownik gestapo Düsseldorf NSKL. Gertrud po urodzeniu dziecka trafia do obozu Ravensbruck, jako więzień polityczny. Tam spędziła 6 miesięcy. Po wyjściu z obozu została przymusowo wydana za mąż. W Krefeld mieszka wnuk Gertrud i Czesława, który o biologicznym dziadku dowiedział się dwa lata temu. Inicjatorem kamienia pamięci są dr Hans Kaiser (w jego książkach opisana jest historia Czesława) Tönisberger Heimatverin pod kierownictwem Hansa Krudewig i Ute Gremmel-Geuchen.
- Kamień pamięci dla Czesława Macijewskiego ma być upamiętnieniem, że był ofiarą brutalnie zamordowaną przez nazistowski naród niemiecki. Takie kamienie osadzone są w miejscach gdzie ofiara ostatnio przebywała. Tych kamieni jest już około 20 tysięcy w całej europie w tym także i w Polsce – informuje Joanna Gattner – Janeczek, która przekazała informację o kamieniu pamięci redakcji Kuriera Żuromińskiego.
Dziś we wsi Zimolza nie ma rodziny Macijewskich. Najstarsi mieszkańcy mówią, że ich rodzice wspominali Macijewskich, ale sami mieszkańcy już ich nie pamiętają. Prawdopodobnie Macijewscy w czasie wojny na skutek różnych okoliczności wojennych i okupacyjnych wyjechali z Zimolzy a po zakończeniu wojny już do wsi nie wrócili.

Marcin Jabłoński

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kala #2561127 | 37.248.*.* 23 sie 2018 06:07

    To nie w miejscowości Kempen wmurowano tę tablicę (to nie kamień jak twierdzi autor), lecz w Schmalbroich koło Kempen. Potomkowie Macijewskiego mieszkają w Olsztynie. Szkoda ,że autor nie przetłumaczył napisów na tablicy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)