Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

SKARŻĄ USTAWĘ DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

2018-08-31 11:15:41 (ost. akt: 2018-08-31 11:24:15)
Radni z Kuczborka głosują nad uchwałą ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Radni z Kuczborka głosują nad uchwałą ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Samorządy wnioskują do Trybunału Konstytucyjnego o przyjrzenie się ustawie o odnawialnych źródłach energii. Wątpliwość budzi zapis przywracający z mocą wsteczną zasady opodatkowania ferm wiatrowych. Gminy muszą zwracać sporo pieniędzy.

Rady Gminy w Kuczborku oraz w Lubowidzu wystąpiły do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie niektórych zapisów w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Ustawa przewiduje opodatkowanie ferm wiatrowych tylko od części ich konstrukcji. Podatek od wiatraków trafia do kasy gminy na terenie, którego on się znajduje. Po zmianie przepisów gminy będą miały mniej pieniędzy.
Większym problemem jednak jest to, że ustawa zaczęła obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 roku, w trakcie roku podatkowego. A to przysporzyło wielu samorządom problemów. Podatek za kilka miesięcy już wpłynął do kasy a teraz jego część należy zwrócić właścicielom ferm wiatrowych.
W przypadku Gminy Lubowidz zwrot wynosi ponad 100 tysięcy a w przypadku gminy Kuczbork ponad 1,6 miliona złotych.
- Przystąpiliśmy do partnerstwa łącznie z 28 gminami- mówił podczas sesji przewodniczący Rady Gminy Kuczbork Eugeniusz Majewski.
Liderem porozumienia jest gmina Świecie, która przesłała naszym samorządom projekt uchwały.
- Koledzy ze Świecie będą nas wszystkich reprezentować i dostarczą uchwały do Trybunału Konstytucyjnego- wyjaśniał Majewski.
O dalszych losach sprawy będziemy informować na bieżąco.


Ewa Jabłońska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ivo #2576093 | 178.42.*.* 8 wrz 2018 23:08

    Podobno droższy jest prąd z wiatraków ale to CZYSTA energia. A ptaki podobno giną od wiatraków ! Wiatraki miały straszyć zwierzęta ? Nie straszą ! Sam zrobiłem kilkanaście zdjęć saren pasących się w kukurydzy tuż pod wiatrakiem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. he #2569930 | 94.254.*.* 2 wrz 2018 09:39

    prad z wiatraków jest droższy,nie rozumie taki radny po niepełnej podstawowce,że wyprodukowanie wiatraka jest kilkukrotnie większy niż pozyskanie z niego prądu, na razie. A ile ptactwa i robastwa sie zabije, nawet jaskółki zginą.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz