Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

TYLKO POŁOWA ZŁOŻYŁA WNIOSKI

2018-09-14 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-14 13:15:36)

Podziel się:

ROLNICTWO\\\ Tylko połowa rolników z powiatu żuromińskiego złożyła wnioski o oszacowanie strat spowodowanych suszą. Niewielka ich część otrzyma tysiąc złotych za hektar ziemi. Wnioski można składać do powiatowego biura ARiMR od 14 września.

W tym roku susza wystąpiła na terenie prawie całej Polski. Dotknęła szczególnie uprawy rolnicze, które w tym roku są niższe niż w latach poprzednich. W związku z tym władze państwowe zadeklarowały wsparcie dla rolników, którzy ucierpieli przez suszę. Z początkiem lipca rolnicy składali wnioski o oszacowanie strat w swoich uprawach. W gminach prace rozpoczęły komisje, które pracowały w terenie by sprawdzić poziom strat każdego wnioskodawcy. W powiecie żuromińskich rolników jest 4300 a wniosków było 2 295. W gminie Siemiątkowo złożono 379 wniosków, w gminie Bieżuń 307, w gminie Kuczbork 319, w gminie Lubowidz 463, w gminie Lutocin 443, a w gminie Żuromin 384 wnioski.
- Część rolników twierdzi, że nie wiedziała że wnioski można składać, część uznała że susza nie spowodowała u nich strat, bo na pierwszy rzut oka kłosy wyglądały dobrze. Potem często okazywało się że w kłosie ziarna w ogóle nie ma lub jest słabo wykształcone, zasuszone  z braku dostatecznej ilość opadów deszczu –mówi Adam Witkowski kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Żurominie - to, że rolnicy mają straty nie ma wątpliwości.
Rolnicy, których susza dotknęła najbardziej otrzymają pomoc. Dziś wiadomo, że pieniądze, a dokładnie 1 000 złotych za hektar ziemi otrzymają rolnicy, których straty wynoszą co najmniej 70%. Żeby rolnik mógł otrzymać taką kwotę musi mieć ubezpieczoną co najmniej połowę swoich upraw. W przeciwnym razie pomoc będzie o połowę mniejsza tj. 500 złotych.
- Nie wielu jest rolników na terenie powiatu, którym komisje oszacowały co najmniej 70% strat w danej uprawie zbóż– mówi Adam Witkowski – w gminie Żuromin i w gminie Siemiątkowo wyszacowano u ponad 30% rolników składających wnioski do komisji takową stratę w przynajmniej w jednej uprawie                                                                
Od 14 września do 28 września rolnicy, którzy mają największe straty mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. Wniosek należy złożyć w biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji od 14 września.
Jaką pomoc otrzymają pozostali rolnicy jeszcze nie wiadomo. Stawki zostaną podane gdy wszystkie komisje do szacowania strat zakończą swoją pracę.

Ewa Jabłońska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #2582399 | 31.0.*.* 17 wrz 2018 17:49

    Najpierw powinni zwrócić pieniądze unijne bo to nie są ich pieniadze , to są pieniądze zusowców, ja tez chciałbym za darmo dostawać co rok i wówczas mogli by się domagać za straty które ponieśli , a tak? dostają na zasiew darmowe a później jak im to nie wyjdzie znów chcą żeby naród im płacił bo im się nie udało bo Bóg nie dal im deszczu , to niech się zwrócą tez do Boga żeby im dal za straty? Kiedy to złodziejstwo się skończy na narodzie tym co płaci do zusu podatki.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)