Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

ŻYJE SIĘ LEPIEJ, ALE NIE WSZYSTKIM...

2018-09-17 10:34:32 (ost. akt: 2018-09-17 10:38:18)
W najgorszej sytuacji finansowej są emeryci

W najgorszej sytuacji finansowej są emeryci

Podziel się:

FINANSE\\\ Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. 30% rodaków przyznaje, że finansowo wiedzie im się lepiej niż w ubiegłym roku. Co czwarty z nas przyznaje, że musi ograniczać wydatki. W najgorszej sytuacji są emeryci.

Z raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Długów pod nazwą „Portfel statystycznego Polaka” wynika że, ponad połowie Polaków w porównaniu z ubiegłym rokiem, nie zmieniła się sytuacja finansowa.
30% z nas uważa, że jest pod tym względem lepiej. Tym, którym wiedzie się gorzej jest 20%. Według raportu najczęściej na poprawę sytuacji wskazują mężczyźni, osoby do 35 roku życia oraz ci co zarabiają powyżej 3000 złotych netto. Najbardziej optymistycznie na swoje finanse patrzą osoby poniżej 24 roku życia. W tej grupie wiekowej 61% uważa, że ich sytuacja finansowa jest lepsza niż rok temu. Najlepiej o swoich finansach mówią mieszkańcy Polski centralnej i południowo- zachodniej. Jak pokazuje raport KRD, sytuacja finansowa pogorszyła się wśród osób zarabiających najmniej.
U zarabiających do 2 000 złotych netto, pogorszenie widzi aż 41% respondentów. Zauważają to osoby z wykształceniem podstawowym oraz osoby po sześćdziesiątce. O pogorszeniu własnej sytuacji finansowej najrzadziej mówią osoby do 35 roku życia oraz te o wysokich dochodach. Sporo, bo 68% Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. Zmartwienie, że nie wystarczy im „do pierwszego” ich nie dotyczy. Jednak, co czwarty rodak musi ograniczać swoje wydatki, żeby starczyło mu do kolejnej wypłaty. Najlepiej wiedzie się osobom z wyższym wykształceniem, pracującym lub prowadzącym własną działalność oraz tym o dochodzie powyżej 6000 złotych. Co sprawia, że wiedzie się nam lepiej? Na poprawę sytuacji finansowej najczęściej wpływ miał wzrost dochodów gospodarstwa domowego (67%) oraz ograniczenie wydatków i zaoszczędzenie pieniędzy. Im wyższe wykształcenie, tym większa liczba wskazań na rolę większych zarobków (84% wśród osób z wykształceniem wyższym). Niemal co dziesiąty respondent (9%) dostrzega zasługę świadczeń z Programu 500+ i wskazuje je jako powód poprawy sytuacji finansowej. Warto przy tym wspomnieć, że to kobiety bardziej doceniają rolę tych pieniędzy.
Nie wszystkim wiedzie się dobrze. Osób, które przyznają, że nie wystarcza im pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby jest 9%. Jest ich ponad dwa razy więcej niż w 2015 roku. Najgorszą sytuację mają osoby z wykształceniem podstawowym, 23% z nich wskazuje, że nie wystarcza im na bieżące potrzeby, a kolejne 24% musi bardzo ograniczać wydatki. Trudna jest także sytuacja emerytów, aż 49% ma trudności finansowe: 30% musi bardzo ograniczać swoje wydatki, a kolejne 19% przyznaje, że nie wystarcza im nawet na podstawowe potrzeby. Powodem pogorszenia się sytuacji finansowej jest wzrost cen, a co za tym idzie wzrost wydatków. Na wzrost kosztów życia w Polsce zdecydowanie częściej wskazywały kobiety. Być może dla tego, że to one najczęściej robią zakupy do domu, więc w cenach orientują się bardziej niż mężczyźni. Innymi powodami pogorszenia sytuacji finansowej polskich rodzin są mniejsze dochody gospodarstwa domowego niż przed rokiem (22%), naruszenie oszczędności (22%) czy nagłe, duże wydatki (16%).

Ewa Jabłońska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prorok #2585134 | 94.254.*.* 21 wrz 2018 09:48

  PSL przegra z kretesem. Nie ma już pierwszej strony nie ma już poparcia. Na listach PSL tylko jeden rolnik i to nie lubiany w Chamsku jego era juz minęła bezpowrotnie i zobaczy swój wynik. Dwadzieścia lat przy korycie starczy tym panom. Żegnamy!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dxdydz #2584753 | 185.93.*.* 20 wrz 2018 19:20

  Chyba pytali sie wlodarzy gminy i tego smiesznego starostwa Im zyje sie napewno lepiej Szczegolnie partyjnym z PSLu ktorzy smieja sie ludziom w twarz Ciekawe kiedy grille z darmowym alkoholem Jak ktos bedzie wiedzial to prosze o info

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Adam #2582572 | 95.41.*.* 17 wrz 2018 21:10

   Jest praca. To najważniejsze. Jak jest praca to wystarczą tylko chęci. A tych ostatnich wielu brakuje. Wolą wieszać się GOPS-u i mówić że "im się należy".

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. zlekkazawiany #2582416 | 188.147.*.* 17 wrz 2018 18:18

    No to Pani Ewo ,ma Pani przerąbane. PIS twierdzi, że wszystkim, a szczególnie emerytom żyje się coraz lepiej a tu taki artykół ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)