Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

POŻAR BUTLI Z GAZEM

2018-09-28 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-28 13:48:58)

Podziel się:

NA SYGNALE\\\ Sprawdzanie ogniem szczelności butli z gazem to przepis na katastrofę. Przekonało się o tym dwóch mężczyzn z Zielonej. Spłonęła część budynku.

W niedzielny poranek 23 września starszy mężczyzna chciał sprawdzić szczelność połączenia butli gazowej z kuchenką. Zrobił to przy pomocy ognia. Na nieszczęście mężczyzny z instalacji ulatniał się gaz. W pomieszczeniu wybuchł pożar. Od płonącego gazu zapaliły się meble, ściany i drewniany sufit. Na miejsce została wezwana straż pożarna, pogotowie energetyczne, policja i karetka pogotowia. W akcji brało udział 5 jednostek straży pożarnej z 22 strażakami. W domu w tym czasie przebywał jeszcze jeden mężczyzna. Obydwaj zostali z niego ewakuowani. Nic im się nie stało. Jak informuje rzecznik prasowy żuromińskiej straży bryg. Józef Dobies, z uwagi na wiek domowników jeden z nich został przewieziony karetką pogotowia na badania do żuromińskiego szpitala. Drugim zajęła się jego znajoma, ponieważ powrót do domu z uwagi na zniszczenia nie był możliwy. W tym przypadku można chyba mówić o szczęściu w nieszczęściu. Gdyby mężczyzna nie sprawdził szczelności podłączenia, to gaz cały czas by się ulatniał. Wówczas mogło by dojść do jeszcze większej tragedii.

Ewa Jabłońska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Były strażak #2621559 | 5.172.*.* 11 lis 2018 11:37

    Pełna butla z gazem propan butan nie jest zagrożeniem, nawet gdy będzie nieszczelność, ale tylko wtedy można sprawdzić zaraz po wniesieniu do mieszkania i natychmiastowym podłączeniu nigdy gdy butla już stoi dłuższy czas w mieszkaniu bo nieszczelność butli może doprowadzić do wybuchu nagromadzonego się gazu w mieszkaniu.Jeśli podłączmy natychmiast wniesioną pełną butlę do reduktora nie ma obaw że ona wybuchnie tylko miejmy przygotowaną mokrą większą szmatkę którą można będzie wykorzystać podczas zapalenia się ulatniającego gazu z zaworu natychmiast zakręcając zawór nie ma możliwości wybuchu. Takie metody nauki stosowano na kursach strażackich

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jak #2592952 | 95.51.*.* 2 paź 2018 14:40

    W wielu krajach UE już od dawna jest obowiązek posiadania w domu czujników gazu i dymu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz