Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Z HODOWCAMI O ZAGROŻENIU WIRUSEM

2018-10-04 12:00:00 (ost. akt: 2018-10-04 18:39:14)

Podziel się:

WIADOMOŚCI\\\ Hodowcy z powiatu żuromińskiego wzięli udział w konferencji poświęconej afrykańskiemu pomorowi świń. Podczas spotkania mówiono m.in. o sposobach zabezpieczania hodowli przed wirusem oraz kontrolach w gospodarstwach.

Konferencja została zorganizowana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żurominie w czwartek 27 września w Żurominie. Wzięło w niej udział wielu hodowców, lekarze weterynarii z kilku powiatów i osoby związane z rolnictwem. Pierwszym punktem spotkania był wykład prof. Zygmunta Pejsaka. Profesor mówił między innymi o przyczynach i sposobach rozprzestrzeniania się ASF, a także o sposobach zapobiegania pojawienia się go w gospodarstwach.
- Mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie jeszcze z tego sprawę jak groźna jest ta choroba – mówił prof. Zygmunt Pejsak
Dużo uwagi poświęcił bioasekuracji. Uczestnicy usłyszeli wiele szczegółów odnośnie tej kwestii. Następnie głos zabrał Powiatowy Lekarz Weterynarii Vaclaw Babiński.
- Ogniska zachorowań na ASF cały czas przesuwają się coraz bliżej naszego powiatu – mówił Powiatowy Lekarz Weterynarii Vaclav Babiński.
W przypadku powiatu żuromińskiego sytuacja jest poważna, na tym terenie jest aż 700 gospodarstw, w których hodowana jest trzoda chlewna. Babiński mówił o kontrolach przeprowadzanych w gospodarstwach w związku z ASF. O dokumentach, które powinni mieć przygotowane hodowcy. Kontrole odbywają się i będą się odbywać.
W programie spotkania był również wykład o środkach dezynfekcyjnych i procedurze ich stosowania. Zaprezentowana została również brama bioasekuracyjna.

Ewa Jabłońska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ola #2595993 | 37.248.*.* 6 paź 2018 20:48

    Dlaczego odpowiednie służby nie kontrolują na co chlewniarze wylewają gnojowicę jak również w okresie zakazanym od listopada do marca, gnojowica jest non stop wylewana nie tylko na swoje pola jak również do rowów melioracyjnych i na inne nieużytki, często wylewają gdy już się ściemni na dworze i nocami gdzie się da. Wystarczy kontrola przez tydzień i już będą efekty na 100%

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Js #2595456 | 176.241.*.* 5 paź 2018 22:05

    Z hodowcami powinno byc szkolenie na temat szkodliwosci gnojowicy na nasze zdroeie.Jej nadmiar nas powoli zabija

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz