Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

NAUCZYCIELE DLA NIEPODLEGŁEJ

2018-10-31 08:13:54 (ost. akt: 2018-10-31 08:23:29)

Podziel się:

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej organizowane przez powiatowe struktury Związku Nauczycielstwa Polskiego miały patriotyczny charakter. Mówiono wiele o roli nauczycieli podczas zaborów i wojen, które przeżyła Polska.

Jak co roku związkowcy zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkali się z okazji powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w piątek 19 października w Żurominie. W tym roku Polska świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji wiele uwagi poświęcono roli nauczycieli podczas zaborów oraz wojen.
- Rok 2018 jest szczególny w dziejach Rzeczypospolitej, ale i wyjątkowym dla Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związek wyrósł z marzeń o niepodległym, sprawiedliwym i demokratycznym państwie.- rozpoczęła swoje wystąpienie prezes powiatowych struktur ZNP Marzena Więckowska.
Prezes wspomniała historię powstania ZNP, mówiła m.in. o tajnym zjeździe delegatów nauczycieli Królestwa Polskiego z 1905 roku, który odbył się w Pilaszkowie. Wtedy podjęto uchwałę o nauczaniu w szkołach w języku polskim i duchu polskim. Powołano również Związek Nauczycieli Ludowych.
- Związek poprzez różne formy doskonalenia zawodowego i aktywności rozwijał w nauczycielach postawę odpowiedzialności za przyszłość narodu polskiego.- mówiła prezes.
Marzena Więckowska opowiadała o działaczach związkowych, którzy brali udział w walkach niepodległościowych, a także o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Była to konspiracyjna organizacja, która m.in. uczyła dzieci i młodzież podczas okupacji hitlerowskiej.
- Członkowie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej włożyli całe swoje serce w odzyskanie tożsamości narodowej. – podkreślała Więckowska.
Dzięki inicjatywie powiatowych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego jedno z żuromińskich rond nosi nazwę Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.
Podczas uroczystości zasłużonym związkowcom wręczono okolicznościowe odznaczenia. Jako pierwsza odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrała Bożena Janicka. Wyróżnienie na wniosek ZNP nadał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejną odznaczoną była Zofia Chrzanowska, której wręczono odznakę za 50 lat przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Powiatowy Oddział ZNP został również uhonorowany medalem „Pro Masovia” nadanym przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Marszałek podpisał również dyplomy uznania dla: Marzeny Więckowskiej, Danuty Pekról, Niny Sadowskiej, Beaty Gronkiewicz oraz Beaty Cegiełki.
Nauczycieli wyróżnił także starosta żuromiński Jerzy Rzymowski. Medale z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 20-lecia powiatu żuromińskiego otrzymali emerytowani związkowcy: Irena Jaskóła, Roman Pawlak, Sławomir Dąbrowski, Eugeniusz Górniak oraz pedagodzy czynni zawodowo: Jolanta Brodzińska, Tamara Grześkiewicz, Barbara Czerwińska, Teresa Ostrowska.
Tego dnia upominki otrzymali również nowi członkowie ZNP, którzy dołączyli do organizacji w tym roku. Są nimi: Agnieszka Rakoczy, Marlena Olewnik, Mateusz Stopczyński, Ilona Milewska.
Po zakończeniu części oficjalnej związkowcy oraz zaproszeni goście wspólnie zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych.
W uroczystości wzięli udział m.in.: przewodniczący Rady Wojewódzkiej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych na Mazowszu Piotr Szumlewicz, przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego Renata Drążewska, burmistrz Żuromina Aneta Goliat oraz starosta Jerzy Rzymowski.

Kacper Czerwiński


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nauczycielka #2621449 | 5.173.*.* 11 lis 2018 05:17

  Czterdzieści godzi tygodniowo i po problemie. Dwadzieścia sześć dni urlopu i po problemie. Do roboty a nie do świętowania lenie śmierdzące!!! Zawsze pokrzywdzone towarzystwo!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mówiono wiele o roli nauczycieli #2621187 | 31.0.*.* 10 lis 2018 15:12

   Tylko gadać i brać kasę... A robił który coś poza gadaniem?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Widzę #2618376 | 46.215.*.* 6 lis 2018 23:03

   ..... że jeśli tylko pojawi się artykuł na temat szkoły i nauczycieli wylewa się na nich kubły pomyj. Dla wszystkich krytykantów mam radę. Nie posyłajcie dzieci do szkół do tych "nędznych leniwych nauczycieli". Sami ich uczcie skoro i tak uczycie. Raz na pół roku pojedźcie do kuratorium, tam zdadzą egzaminy zgodnie z wymogami programowymi i sprawa załatwiona.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ... #2618176 | 193.239.*.* 6 lis 2018 19:18

    Nauczycielami byli Wanda Welenc-Rutkowska, Andrzej Lipiński, Ireneusz Kramkowski, Kaziemierz Zieliński, Lewandowska Jadwiga i im podobni ludzie z pasją, do nich Wam daleko ich na zdjęciu nie ma, bo nie pasują do obecnie panującego modelu - przetrzymaj 18 godzin lekcyjnych nic nie rób zadaj prace domową niech rodzice w domu nauczą dzieci.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Regina #2618161 | 193.239.*.* 6 lis 2018 19:09

    weźcie się do uczciwej pracy, a nie tylko podwyżki, strajki i tak w koło Macieju. Czas na zmiany ustąpcie miejsca młodym ludziom, którym chce się pracować

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (21)