Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W POWIECIE

2018-11-12 13:26:15 (ost. akt: 2018-11-12 13:28:08)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Nie tylko w niedzielę, ale również w piątek i sobotę na terenie naszego powiatu odbywały się różne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W piątek o godz. 11:11 w szkołach zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Przyglądaliśmy się uroczystościom szkolnym, które zorganizowano w piątek 9 listopada, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żurominie przemaszerowali w uroczystym pochodzie pod pomnik Marszałka Piłsudskiego przed starostwem, gdzie okolicznościowy referat wygłosił dyrektor szkoły Piotr Babiuch. Potem wspólnie zaśpiewano hymn, a uczniowie wypuścili w niebo biało-czerwone balony.
Z kolei w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie historię powrotu do niepodległości, przypomniała wicedyrektor Ewa Janulewska. – Proszę, byśmy odnosząc się do faktów z historii pamiętali, że one nie są suche, one są prawdziwe. W nich kryją się ludzkie losy i cierpienie – zaznaczyła. Uroczystość połączono z II Przeglądem Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Uczniowie śpiewali w nim m.in. „Rotę”, „Pierwszą Brygadę”, „Wojenko, wojenko” czy „Szarą piechotę”.
Licealiści z żuromińskiego ogólniaka przygotowali montaż słowno-muzyczny opowiadający o przystankach Rzeczypospolitej w drodze do niepodległości. Dla zobrazowania klimatu minionej epoki spora grupa uczniów w tym dniu ubrana była w stroje z lat dwudziestych.
Niektóre szkoły zaprosiły do wspólnego świętowania całe miejscowości. Tak było w przypadku Szkoły Podstawowej w Syberii, gdzie obchody zorganizowano w sobotę w miejscowej remizie, wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną. Uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni oraz zatańczyli poloneza, akademię poprzedziła msza święta.
Uroczystości gminno-powiatowe w Żurominie odbyły się w niedzielę, a rozpoczęły się mszą św., odprawioną za ojczyznę w żuromińskim sanktuarium. Potem przedstawiciele władz, służb mundurowych, inspekcji, straży, delegacje szkół wzięły udział w apelu poległych, a następnie złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Potem w Żuromińskim Centrum Kultury odbył się jeszcze patriotyczny koncert w wykonaniu chóru działającego przy ŻCK oraz zespołu „Podlaska piechota”.
Koncert patriotyczny odbył się też w Bieżuniu, gdzie wystąpił Mirosław Deredas.
Braliśmy również udział w obchodach niepodległościowych w Zieluniu. Tu jednym z elementów uroczystości było posadzenie pamiątkowego dębu.

red

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do reginy #2632973 | 5.173.*.* 28 lis 2018 15:58

  Sens i wątki podnoszone a w szczególności sposó ich komentowania nie świadczy tak bardzo o wielkiej pojemności twojej główki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. do reginy #2632971 | 5.173.*.* 28 lis 2018 15:57

   Sens i wątki podnoszone a w szczególności sposó ich komentowania nie świadczy tak bardzo o wielkiej pojemności twojej główki

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Regina #2628201 | 83.13.*.* 21 lis 2018 09:00

   ani jednej biało czerwonej flagi wszystko na wzór Gdańska, ale czego spodziewać się po mieście, w którym rządzi PO. Gdańsk Adamowicz, a Żuromin Bodenszac. jak tak Wam zbrzydła polska flaga wyjedzcie do Niemiec.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. KOMUNIZM #2626185 | 94.254.*.* 18 lis 2018 13:54

    Czy prawdą jest że w czasach demokracji był nakaz wskazanie po troje dzieci z każdej klasy ażeby reprezentowały szkołę na mszy? Jeżeli tak to i w Żurominie Konstytucja jest niczym dla władzy. Rozdział Państwa od kościoła panie dyrektorki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. nowy #2623611 | 159.205.*.* 14 lis 2018 21:21

     Jakbyście znali historię, to byście wiedzieli, że ani to święto, ani niepodległości.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (20)