Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

EUROPEJSKIE DNI PRACODAWCÓW

2018-11-19 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-19 14:59:32)

Podziel się:

WIADOMOŚCI\\\ Forum pracodawców w Żurominie było wspaniałym miejscem do wymiany doświadczeń oraz pozyskania nowych informacji nt. możliwości rozwoju firm i szkolenia pracowników. Dzięki współpracy z PUP firmy aktywizują bezrobotnych.

Filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ciechanowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Żurominie po raz drugi zorganizowały wspólnie konferencję w ramach Europejskich Dni Pracodawców 2018. W piątek, 9 listopada, pracodawcy z powiatu żuromińskiego, przedstawiciele WUP i PUP oraz SSS LGD z Ciechanowa spotkali się, by podsumować współpracę i podzielić się doświadczeniem oraz dobrymi praktykami.
- Święto pracodawców trwa cały rok, ale dziś zaprosiliśmy ich na konferencję, by podziękować im za współpracę z PUP – powiedziała nam w trakcie spotkania Joanna Hajdas, dyrektor żuromińskiego Urzędu Pracy. A jak mówi, jest za co dziękować. W powiecie żuromińskim wg stanu na dzień 31 października 2017r. w systemie REGON zarejestrowanych było 2718 podmiotów gospodarczych, w tym 116 należących do sektora publicznego. Wśród zarejestrowanych podmiotów najliczniejsza grupę – 2214 (81,45 proc.) stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Forum było też okazją do przekazania pracodawcom informacji na temat możliwości pozyskania środków na szkolenia pracowników czy kursy specjalistyczne. Aktywnie w jego organizację włączyło się Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy Lokalna Grupa działania z Ciechanowa. Jego przedstawiciele informowali o możliwości tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości ze środków PROW. Z kolei pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy omawiali efekty wsparcia środkami Krajowego Funduszu Szkoleniowego w subregionie ciechanowskim i powiecie żuromińskim w ostatnich dwóch latach, a także przedstawili priorytety KFS na kolejny rok. Dodatkowo reprezentanci Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej omówili, w jaki sposób rozwija się na tym terenie ekonomia społeczna, zwłaszcza w kontekście gospodarczym społecznym i pozarządowym.
Z danych PUP wynika, że w jego ewidencji figurują 1384 podmioty gospodarcze, z którymi urząd aktywnie współpracuje. – Dzięki tej współpracy w zeszłym roku zaktywizowaliśmy wspólnie 1464 osoby w ramach różnych instrumentów rynku pracy. Wydatkowano ogółem 11 mln 148 tys. zł. – podaje dyrektor Hajdas.
Z kolei na dzień 31 października 2018 r. aktywizacją objęto 971 osób. Przyznany na 2018 r limit środków na aktywizację w Żurominie wynosi 8 mln 678 tys. zł. W 2017 r. pracodawcy zgłosili 1710 wolnych miejsc pracy, natomiast na dzień 31 października br. – 1142 oferty.
- Musimy współpracować z pracodawcami, żeby uzyskiwać oczekiwane efekty. Dzięki temu w zeszłym roku efektywność zatrudnienia wyniosła 80 proc., czyli aż 80 proc. zatrudnionych podjęło dalej pracę. Na dzisiejszym forum doceniamy zaangażowanie firm we współpracę z nami – podkreśla Joanna Hajdas.
Ponieważ część z żuromińskich pracodawców skorzystała ze środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, podczas forum ich przedstawiciele mieli okazję podzielić się informacjami, w jakim stopniu wykorzystali te środki, na co i jaki osiągnęli efekt. Jednym z pracodawców, który intensywnie korzysta ze środków z PUP, jest miejscowy szpital, i jego przedstawiciele także prezentowali się na forum.
Z danych PUP wynika, że od 2014 r. zaznacza się sukcesywny spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w tutejszym urzędzie. Na koniec 2015 r. stopa wynosiła 20,7 proc. (bezrobotne były 3662 osoby), natomiast na koniec października br. bez pracy pozostaje 2325 osób (stopa wynosi 14,2 proc.).
Dyrektor PUP podkreśla, że coraz lepsza sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy zaczynają odczuwać trudności z pozyskiwaniem i utrzymaniem pracowników. Sytuacja na rynku pracy wymaga od nich dostosowania się do oczekiwań pracowników, podczas gdy pracownicy przebierają w ofertach zatrudnienia i decydują się na opcje najbardziej odpowiadającą. – Pracownicy są bardziej mobilni zawodowo i nie obawiają się zmiany pracy, gdyż mają świadomość, że stosunkowo łatwo mogą dziś znaleźć inna pracę – kończy Hajdas.

MM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB