Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

SENIORZY NA CENZUROWANYM

2018-11-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-20 15:50:04)

Podziel się:

NA SYGNALE\\\ To, że otrzymaliśmy bezterminowe prawo jazdy nie oznacza, że do końca życia będziemy sprawni fizycznie. Z wiekiem pogarsza się m.in. wzrok i spostrzegawczość.

Nawet jeśli całe życie byłeś świetnym kierowcą z wiekiem możesz stracić swoje umiejętności. Naukowcy są zgodni, że po 75. roku życia siadanie za kółkiem staje się bardzo ryzykowne. Wtedy nie tylko pogarsza się wzrok i słuch, ale traci się też refleks, sprawność i szybkość w działaniu. To powoduje, że taki kierowca staje się zagrożeniem na drodze nie tylko dla siebie, ale i innych.
W Polsce jedynie posiadacze tymczasowego prawa jazdy muszą poddawać się podobnym badaniom. Mimo że najczęstszymi sprawcami groźnych wypadków są młodzi kierowcy, to jednak i seniorzy za kierownicą stanowią realne zagrożenie. Tym bardziej, że liczba kierowców w wieku powyżej siedemdziesiątki systematycznie się zwiększa. Na nic się nie zda doświadczenie, kiedy zdrowie już nie jest takie, jak kiedyś.
Starsi szczególnie często powodują kolizje na skrzyżowaniach, podczas zmiany kierunku jazdy lub wyprzedzania. A to dlatego, że właśnie wtedy wymagany jest refleks, spostrzegawczość i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Często seniorzy padają też ofiarą groźnych wypadków, bo w porę nie zdążyli zareagować na niebezpieczeństwo. Podkreśla to w rozmowie z nami asp. szt. Jan Składanowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego żuromińskiej komendy. Zaznacza, że powinni być tego świadomi nie tylko sami kierowcy, ale również ich najbliższa rodzina. I to czasem ona powinna zdecydowanie zainterweniować i podjąć pewne kroki, by np. ojciec czy dziadek mający problemy ze wzrokiem lub opóźnione reakcje, zaprzestał prowadzenia samochodu.
W minionych dwóch latach w powiecie zdarzyły się dwa takie przypadki, w których ze względów zdrowotnych komendant tutejszej policji informował starostę o konieczności skierowania osób na badania lekarskie. W pierwszym jedna z mieszkanek powiatu, po spowodowaniu jednego dnia dwóch kolizji i „dziwnym” tłumaczeniu powodów tych zdarzeń funkcjonariuszom policji została skierowana na ponowne badania lekarskie w celu potwierdzenia jej stanu zdrowia, czy pozwala on na prowadzenie pojazdów, czy nie. Po tym funkcjonariusze wywnioskowali, że należy skierować kobietę na ponowne badania, a starosta te sugestie uwzględnił. Z tego, co udało nam się ustalić, kobieta nie zgłosiła się jeszcze na wyznaczone badania.
Jeśli minie termin, w który powinna je wykonać, zostanie wydana decyzja o cofnięciu jej uprawnień do kierowania pojazdami. Tak było w drugim z przypadków. Wstępnie rodzina z gminy Siemiątkowo, która sygnalizowała nam problem utraty przez 88-letniego mężczyznę dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami twierdziła, że dokument zabrano nie wiedzieć czemu, że mężczyzna nie spowodował żadnej kolizji, a zatrzymano go w drodze do kościoła i prawdopodobnie było to jakieś celowe działanie.
- Starosta kieruje na badania biorąc też pod uwagę inne źródła, niż informacje z policji – dodaje Składanowski.
W tym drugim przypadku naczelnik wyjaśnił nam, że mężczyzna ani nie poddał się w wyznaczonym terminie obowiązkowym badaniom lekarskim, ani w czasie zatrzymanie nie chciał oddać prawa jazdy. – Policja zatrzymała mu jednak prawo jazdy, bo była już wtedy wydana decyzja o cofnięciu temu mężczyźnie uprawnień – kończy Składanowski.
KC

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Japa #2635945 | 83.31.*.* 2 gru 2018 20:54

  Nam wszystkim jest wiadomo, że z upływem czasu o czym daje znać PESEL każdy staje się mniej sprawny fizycznie i psychicznie , siada wzrok, słuch , siada refleks. Każdy zaczyna chodzić do lekarza bo pokazało się wyższe ciśnienie krwi , podwyższony poziom cholesterolu. Każdy ma swoja historie choroby i to własnie lekarz rodzinny wie , czy danego delikwenta dopuścić do dalszego kierowania pojazdem czy nie. Mam tu na myśli osoby po 70-te bo do 65 r życia Morawiecki i świta każe " zapierdalać" za friko i do oporu. Tak , że zabrać prawo jazdy to żaden problem ale co w zamian dla tych co z własnej woli zrezygnują z kierowania pojazdami. Kto ich będzie woził tu w Żurominie w Kuczborku , Bieżuniu do lekarza, apteki, po zakupy i czym skoro ostatni bastion PKSu padł .Ktoś powie , ze rodzina , sąsiedzi i kto jeszcze i za ile? Najłatwiej jest kogoś czegoś pozbawić i kłopot z głowy. Wracając do zagrożenia jakie ponoć stwarzają 60-cio latkowie na drodze proszę o dokonanie uczciwej analizy z ostatnich 5 lat wszystkich zdarzeń na drogach naszego powiatu w rozbiciu na przyczyny zdarzeń oraz wiek ich sprawców Jestem przekonany , że 60-cio latkowie ba na ostatnim miejscu łącznie z przekroczeniem przez nich prędkości czy wymuszenia pierwszeństwa przejazdu,

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kierowca po 60-tce #2632509 | 37.248.*.* 27 lis 2018 22:21

  Nie powiem że ludzie w podeszłym wieku nie są potencjalnym problemem ( nie zagrożeniem) na drogach. Nie widziałem jednak 75 - letniego pirata drogowego. Nie można tego powiedzieć o młodych "siurkach", którym się wydaje że są młodymi bogami na szosach. Może by tak na nich znaleźć jakieś rozwiązanie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dj #2628443 | 95.49.*.* 21 lis 2018 15:39

  Dzień dobry. Chciałbym zapytać autora powyższego artykułu o podanie źródła danych, z którego pochodzi twierdzenie, że "seniorzy za kierownicą stanowią realne zagrożenie" i, że "Starsi szczególnie często powodują kolizje na skrzyżowaniach, podczas zmiany kierunku jazdy lub wyprzedzania." Bo przytoczone dwa przykłady zdarzeń z osobami starszymi nie utwierdzają mnie w przekonaniu, że są oni jakoś szczególnie niebezpieczni. Oczywiście zgodzę się z tym, że może u nich szwankować zdrowie, ale u osób młodych może być podobnie. I, jako kierowca z ponad 20. letnim stażem i wyjeżdżonymi setkami tysięcy kilometrów, częściej spotykam młodych i nieopierzonych kierowców, którzy podejmują niezwykle dużo ryzykownych i wręcz zabójczych zachowań, niż seniorzy. Zaś medycyna i nauki jej pokrewne posunęła się na tyle, że w dobrej kondycji można żyć do przysłowiowej setki. Pozdrawiam DJ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ~~ #2628369 | 83.31.*.* 21 lis 2018 13:35

   A co będzie jak policjant po 60 roku życia nie przejdzie tego badania. Wyrzucą go z pracy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)