środa, 22 maja 2019. Imieniny Emila, Neleny, Romy

NOWY SPRZĘT DLA OCHOTNIKÓW

2018-12-01 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-03 15:22:35)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Cztery jednostki ochotniczych straży pożarnych z gminy Bieżuń otrzymały sprzęty do ratowania mienia i życia. Dysponentem środków, z których je zakupiono, jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Uroczyste przekazanie środków odbyło się w piątek, 23 listopada. Do strażaków ze Sławęcina trafiły: torba ratownicza, bosak dielektryczny, latarka akumulatorowa i nóż ratowniczy, wycenione na 6.329 zł. Druhowie z Sadłowa dostali: agregat prądotwórczy, przenośny zestaw oświetleniowy i latarkę akumulatorową. Sprzęt kosztował 3.440 zł, podobnie jak dla ich kolegów ze Strzeszewa. Tu jednostka wzbogaciła się o identyczne przedmioty. Najwięcej nowego sprzętu przekazano Ochotniczej Straży Pożarnej z Bieżunia, bo aż za 24.686 zł. Podczas akcji będą teraz mieli do dyspozycji: defibrylator, torbę ratowniczą, przenośny zestaw oświetleniowy, bosak dielektryczny, latarkę akumulatorową, pilarkę do drewna, parawan do osłony miejsca wypadku, zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów, nóż ratowniczy, piłę ratowniczą do szyb klejonych.
Strażakom nowy sprzęt przekazywał burmistrz Andrzej Szymański, a w imieniu jednostek odbierali je prezesi: Mariusz Czarnomski (OSP Sadłowo), Marek Lipka (OSP Strzeszewo), Zygmunt Liszewski (OSP Bieżuń) i Paweł Ankiewicz (OSP Sławęcin).
- Sprzęt jest jak najbardziej potrzebny, przyda się przy akcjach – mówi prezes OSP w Bieżuniu, Zygmunt Liszewski. Zwłaszcza dla jednostki w Bieżuniu, która należy do KSRG, i dla jednostki ze Sławęcina, która właśnie się stara o wpisanie do systemu ratownictwa.
Przekazując wyposażenie burmistrz Andrzej Szymański podkreślił, że jest zadowolony, iż w końcu powstał taki fundusz, z którego wspierane są jednostki OSP właśnie poprzez zakup nowego sprzętu. Bo to one właśnie jadąc do pożaru czy innego zdarzenia potrzebują różnych przedmiotów i narzędzi, by profesjonalnie przeprowadzić akcję.
- Myślę, że wolelibyśmy mniej korzystać z tego sprzętu przy realnych zagrożeniach, lepiej, by służył do ćwiczeń i akcji pozorowanych – powiedział.
Jak dodał, sprzętu, który trafił do straży jest całkiem sporo, a i wcześniej w tym roku udało się pozyskać wsparcie na jego zakup m.in. z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. – To podkreśla, jaką rolę pełnią ochotnicze straże w krajowym systemie bezpieczeństwa. Cieszę się, że zaczynają być one traktowane coraz bardziej poważnie w zakresie ich doposażania. Mam nadzieję, że programy wsparcia utrzymają się jak najdłużej – dodał burmistrz.
W imieniu obradowanych jednostek, do których trafiają środki i nowe wyposażenie, podziękowania złożył prezes OSP w Bieżuniu Zygmunt Liszewski, prosząc o dalsze wspieranie jednostek.
- Jesteście gminną gwardią obywatelską, na której zawsze można polegać i dlatego trzeba o was dbać – zakończył Szymański.
MM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB