Czwartek, 27 czerwca 2019. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

ŚMIECI DROŻEJĄ NAWET PONAD 100%

2018-12-12 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-12 12:50:34)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Mieszkańców gminy Żuromin czeka od nowego roku podwyżka opłat za śmieci. I to niebagatelna, bo teraz zapłacą nawet ponad 100 proc. więcej, niż płacili do tej pory. Wszystko dlatego, że dotychczasowe opłaty nie pokrywają kosztów.

12 zł w mieście i 9 zł na wsi miesięcznie za selekcję śmieci przez mieszkańca, zaś 24 zł w mieście i 18 na wsi (też za jednego mieszkańca) za ich niesegregowanie – tyle od 1 stycznia 2019 r. będą wynosiły stawki za odbiór śmieci w gminie Żuromin. Dotychczas za śmieci segregowane płacono 8 zł w mieście i 6 zł na wsi, zaś za niesegregowane 11 zł w mieście i 8 zł na wsi.
Podczas ostatniej sesji, 30 listopada, konieczność tak dużej, bo w niektórych przypadkach aż ponad 100-procentowej podwyżki, tłumaczył radnym wiceburmistrz miasta Michał Bodenszac. Jak stwierdził, system śmieciowy w obecnej formie zwyczajnie się nie domyka.
– Ta podwyżka wiąże się z faktem wzrostu cen odbioru odpadów komunalnych. W wyniku przetargu na odbiór odpadów komunalnych na 2019 r. z gminy i miasta Żuromin, kwota zaoferowana przez jedynego oferenta wzrosła o ponad 600 tys. zł w stosunku do zabezpieczonej kwoty. Po drugie, zgodnie z ustawą o systemie odbioru odpadów komunalnych powinien się on zamykać, tzn. opłaty od mieszkańców powinny pokrywać koszty – wyjaśnia Bodenszac. Obecnie samorząd uzyskuje od mieszkańców z tytułu opłat za śmieci kwotę ok. 1,2 mln zł. I to nie wystarcza.
– Kolejny powód to bardzo niski powód recyklingu w naszej gminie, a obowiązkiem samorządu jest podnoszenie tego poziomu. Z tego powodu proponujemy podniesienie tych stawek – argumentuje Bodenszac.
Przewodnicząca rady Barbara Michalska pytała, ile samorząd musiałby dołożyć, gdyby stawek nie podniesiono. Według informacji wiceburmistrza, do pieniędzy otrzymywanych od mieszkańców, należałoby dołożyć jeszcze kwotę ponad 1,4 mln zł.
Jak wynika z danych urzędu, segregacja odpadów przez mieszkańców gminy nie osiąga niestety oczekiwanego poziomu, należy więc podjąć takie kroki, by mieszkańcy starali się jednak segregować więcej odpadów, niż dotychczas. – W tym roku musimy osiągnąć 30 procent segregacji, w przyszłym już 40 procent – informuje Bodenszac.
W głosowaniu nad uchwałą radni większością głosów podjęli uchwałę (14 za, 1 wstrzymujący). Wiceprzewodnicząca rady Halina Jarzynka stwierdziła, że rozumie wzrosty kosztów, ponoszonych przez samorząd, ale osobiście wstrzymała się podczas głosowania. - Rozumiem, że koszty, jakie ponosi gmina z budżetu, są bardzo duże. Rozumiem aspekt finansowy, że trzeba to uporządkować i dołożyć sporo pieniędzy. Ale ludziom pensje nie rosną tak bardzo, a inne koszty tak. Te inne koszty to prąd, paliwo. Nie ma złotego środka, żeby to rozwiązać – wyjaśniła.
- Przez 4 lata cena nie była podnoszona – skomentował konieczność podwyżki radny Andrzej Staroń. Zabierając głos już po przegłosowaniu uchwały także podkreślił niski poziom recyklingu, osiągany przez gminę. – Oczekiwania mieszkańców poprzez składanie wniosków inwestycyjnych opiera się na finansowaniu ze wspólnej kasy, nie możemy dokładać do funkcjonowania gospodarstw. Nikt nie lubi ponosić kosztów. Też wolałbym, żeby to kosztowało 2 zł, a nie 12, ale z racji rachunku ekonomicznego jest to nierealne – dodał. Radny uważa jednak, że teraz pozostali radni powinni zachęcić mieszkańców do większego segregowania odpadów. – Wystarczy dołożyć trochę troski o nasze wspólne środowisko – zakończył krótką dyskusję, jaka wywiązała się po głosowaniu.

Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lolesław #2646363 | 109.243.*.* 18 gru 2018 19:21

  Pytanie do Szanownej Rady Ile śmieciarek zamierzacie kupić ? Oczywiście każda do czego innego bo jak ? Jak dotychczas ,ktoś się męczy segreguje aż tu nagle przyjeżdża "BAJADERA" i ładuje od sąsiada niesegregowane i ode mnie segregowane wszystko razem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wacek #2642995 | 178.42.*.* 13 gru 2018 15:49

  Uzasadnienie jest bardzo ubogie .Jeżeli opłaty wzrastają o 100% to znaczy że ZZK zażyczyło sobie o 100 % więcej od poprzedniego roku.Może nalezało unieważnic przetarg jeżeli firma wykorzystuje swoją szczególną pozycje na rynku.Brak bilansowania opłat można tłumaczyc nieprzestrzeganiem uchwalonych stawek opłat.to nie błędy pisarskie sprzed 5-u lat ,ale błędy podstawowe.Jak można prostować uchwały w sprawie stawek opłat zmieniać( prostować) po 5-ciu latach ..Co jest błędem podstawowym nie może być uznanym za błąd pisarski.Minimum logiki.Recykling , a sortowanie odpadów nie idą bezpośrednio w parze.Nikt nie odda za darmo papieru lub złomu,a samym plastykiem nie uzyskamy wielkości recyklingu.O wielkości recyklngu o opłatach trzeba maślec całym rokiem, nie raz na 5 lat.Radni nie tolerujcie nieróbstwa pracowników gminy................Radni daliście się zrobić w konia.Tylko jedna radna staneła na wysokości zadania -gratuluje tej Pani...........!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. .... #2642930 | 5.173.*.* 13 gru 2018 14:25

  Najłatwiej drenować portfele podatnika, a wymyśleć sposób aby było taniej za trudne.W Lubawie śmieci niesegregowane 17 zł/os.Można?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. TAKIE TAM #2642645 | 5.173.*.* 13 gru 2018 08:01

  ZA SMIECI TRZEBA PLACIC!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Maniek #2642204 | 185.253.*.* 12 gru 2018 17:14

  Może przetargi odbywają się jak w Bieżuniu? ;))

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)