Sobota, 23 listopada 2019. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

UCHWAŁA „NAPRAWIŁA” BŁĄD

2018-12-14 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-14 18:20:38)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Radni Miejscy z Żuromina, na wniosek burmistrz Anety Goliat, podjęli na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej uchwałę o opłatach za śmieci.

- Chcielibyśmy poprosić państwa o przyjęcie tej uchwały. Wkradł się błąd pisarski, który chcielibyśmy naprawić za państwa przyzwoleniem – tyle na wstępie posiedzenia powiedziała burmistrz Aneta Goliat. Potem zaś Ewa Wnuk, kierownik wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i zamówień publicznych, odczytała uzasadnienie do uchwały.
Wynika z niego, że 12 marca 2015 r. ówcześni radni dyskutowali w sprawie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty, a potem podjęli stosowną uchwałę. Widnieje w niej zapis, że za gospodarowanie odpadami od jednego gospodarstwa domowego na wsi, w przypadku, kiedy nie segreguje się w nim śmieci, pobierana będzie opłata w wysokości 34 zł. Niestety, jak się właśnie okazało, urząd nie wiedzieć czemu zamiast owych zapisanych w uchwale 34 zł, pobierał od rodzin mniej, bo 32 zł. W uzasadnieniu do nowej uchwały odwołano się więc do protokołu z poprzedzającego tamtą sesję wspólnego posiedzenia komisji, w którym nie zanotowano, by radni wyrazili wolę podniesienia wcześniej obowiązującej opłaty z 32 zł właśnie do 34. Czemu zatem zapisano w dokumencie 34 zł? Prawdopodobnie był to błąd pisarski. Ale czemu potem, realizując uchwałę i naliczając opłaty za śmieci (skoro w uchwale było zapisane 34 zł) nie pobierano takiej kwoty? Tego już nie wyjaśniono, ani w uzasadnieniu do uchwały, ani podczas sesji. W uzasadnieniu zapisano tylko, że skoro (przez kilka lat) pobierano mniej pieniędzy, niż mówiła uchwała, należy teraz podjąć kolejną, czyli taką, która „usankcjonowałaby” tę sytuację – w sposób korzystny dla adresatów i zgodny z zasadami demokratycznego państwa prawnego.
To już druga sytuacja, kiedy urząd źle pobiera opłaty, choć co innego jest zapisane w uchwale. Przypominamy, że sprawa źle naliczonego podatku rolnego za 2016r. jeszcze się nie zakończyła, ale wtedy radni nie zgodzili się na „usankcjonowanie” zaistniałej sytuacji uchwałą z mocą obowiązującą wstecz.
Dodatkowo okazało się też, że trzeba było zmienić podjętą również w 2015 r. uchwałę w sprawie wzoru deklaracji za gospodarowanie odpadami, jaką składają mieszkańcy, by dostosować ją do podjętej 30 listopada br. uchwały o tychże wzorach i nowych opłatach.
AO

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wacek #2643781 | 178.42.*.* 14 gru 2018 19:43

    To nie jest poprawienie błędu. Treść uchwały należy zczytaćtać nawet 10 razy .Radni głosowali z za tą uchwałą jaka była czyli dotyczyła stawki 34zł , a nie 32 i taka jest podstawą prawną do naliczeń. Nie jest to błąd drukarki lecz naliczanie opłat śmieciowych niezgodnie z uchwaloną uchwałą..Jak można poprawiąć stawki opłat uchwalone za 5-ć lat wstecz.Nie mato nic wspólnego z błędem pisarskim.To sprawa podstawowa- nie przestrzeganie Uchwał Rady i dokonanie wymiaru opłat bez podstawy prawnej. Uchwałę obecną Rada powinna sama unieważnić bo jest podjęta z rażącym naruszeniem prawa i nie jest zgodna z stanem .faktycznym.Najpierw uchwała i nalicznie opłat , a nie odwrotnie.Tej Rady która uchwalała już nie ma.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)