Czwartek, 27 czerwca 2019. Imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława

KOLEJNY ZESZYT HISTORYCZNY

2018-12-21 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-21 16:50:42)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Bieżuńskie Muzeum Małego Miasta wydało kolejny, 32. już z rzędu zeszyt historyczny. Tym razem jego treść to pokłosie zorganizowanej w kwietniu konferencji „Mazowieckie drogi do Niepodległej”. Promocja odbyła się 7 grudnia.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prelegenci owej konferencji: dr Waldemar Krzyżewski z Przasnysza, dr Arkadiusz Meller z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Mławie i Norbert Woźniak.
Współorganizatorem konferencji był Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu, patronem naukowym – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie. Patronat honorowy nad całością uroczystości objął marszałek województwa Adam Struzik, który był wówczas obecny i który podkreślił, jak trudne były początki polskiej państwowości i jaką rolę odegrało Mazowsze w obronie Niepodległej przed najazdem bolszewickim.
Podczas konferencji o odbudowie państwowości na Północnym Mazowszu mówili m.in.: prof. zw. dr hab. ks. Jan Śledzianowski (Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach) w referacie „Północne Mazowsze z zaborczej niewoli ku wolności”, oraz dr Arkadiusz Meller z PWSZ w Ciechanowie zobrazował, jak wyglądało budowanie państwowości na Mazowszu i jak przebiegły pierwsze wybory parlamentarne na Mazowszu Północnym w 1919r.
W drugim panelu pt. „ Niepodległość w wymiarze lokalnym wystąpili: dr Leszek Arent , mgr Rafał Wróblewski , mgr Wojciech Jerzy Górczyk , mgr Stefan Marek Chrzanowski.
W trzeciej części konferencji pt. „Bohaterowie tamtych dni” zebrani wysłuchali prelekcji: mgr Elżbiety Dałek (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego) pt. „Rola pisarzy minorum gentium w przecieraniu szlaku ku niepodległości. Casus Michała Synoradzkiego (1857-1922), związanego z Bieżuniem literata”, dra nauk wet. Waldemara Krzyżewskiego (Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu) o „Roli arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Wszystkie te referaty znalazły się w najnowszym wydawnictwie muzeum. Dodatkowo znalazła się ciekawostka, która dr Arkadiusz Meller podzielił się z zebranymi 7 grudnia. Jak stwierdził, podczas prac nad przygotowaniem zeszytu do druku okazało się, że Bieżuń odzyskał niepodległość miesiąc wcześniej, niż podawano to w źródłach historycznych do tej pory. – Przeglądając Kurier Płocki z tamtego okresu, który był wówczas najważniejszym dziennikiem na terenie północnego Mazowsza, znalazłem ciekawostkę, że 16 października 1918 r. Niemcy opuścili Bieżuń, a Polacy przejęli tu władzę. 20 października zorganizowano wielką manifestację patriotyczną, a na schodach szpitala miejskiego (czyli w miejscu dzisiejszego muzeum) zaimprowizowano trybunę, z której przemawiali znani bieżunianie, np. Ludwik Węglewski – podkreślił. Tę informację zawarł w krótkim referacie opublikowanym w BZH.
Z okładki publikacji, podobnie jak z plakatu promującego konferencje, patrzą 4 żołnierze, „peowiacy”, członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej – Henryk Krajewski, Bonifacy Zajdziński, Julian Przysiecki i Lucjan Klejna. Henryk Krajewski to członek rodziny Henryka Grześkiewicza. Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia.
Publikację zamyka rozdział „Pro memoriam”, poświęcony w tym roku Barbarze Dobrowolskiej, wieloletniej dyrektor SP w Bieżuniu, która zmarła w lutym br.
AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB