Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

SENIORZY CZYTALI PATRIOTYCZNE WIERSZE

2019-01-03 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-03 19:48:22)

Podziel się:

KONKURS\\\ Już po raz siódmy kuczborski Ośrodek Kultury zorganizował Powiatowy Przegląd Twórczości Klubów Seniora. W tym roku był to konkurs recytatorski poezji Kajetana Sawczuka.

Na kuczborski przegląd przybyły cztery kluby z gminy Kuczbork, a także goście z Ościsłowa i Glinojecka. Ich reprezentanci czytali wiersze Kajetana Sawczuka, polskiego poety i działacza niepodległościowego.
- Spotykamy się, żeby się dobrze bawić, poznać z innymi klubami seniora – mówi Ewa Koper, szefowa kuczborskiego GOK. I dodaje, że jakoś tak 7 lat temu wymyśliła sobie, że warto by zorganizować przegląd twórczości seniorów z terenu powiatu, bo w sumie w jej gminie działały wtedy dwa kluby, a obecnie są już cztery. Celem przeglądu jest upowszechnianie i promowanie amatorskiej twórczości artystycznej w każdym wieku oraz inspirowanie do poszukiwań nowych twórczych form pracy artystycznej.
Koper podkreśla, że odkąd powstała idea organizowania przeglądu, stara się, by co roku miał on inną formę. We wcześniejszych edycjach przeglądu, który organizowany jest od 7 lat, można było wysłuchać wspomnień z młodości ( konkurs na najładniejsze wspomnienie), obejrzeć kabaret czy obejrzeć pokaz mody w wykonaniu seniorów. W zeszłym roku postawiono na piosenkę, a konkurs odbył się pod hasłem „Śpiewać każdy może”. W tym roku, z racji świętowania 100-ecia odzyskania przez Polskę niepodległości, postawiono na patriotyczne wiersze Kajetana Sawczuka. I tak recytatorzy prezentowali wiersze: „Mnie wszystko wolno”, „Wszystko moje”, „Zmartwychwstanie”, „Głos życia”, „Do duszy polskiej” czy „”Dokąd pójdziemy”. Oceniało ich jury w składzie: starosta Jerzy Rzymowski, sekretarz urzędu w Kuczborku Teresa Szczęsna i skarbnik Aneta Sałach. I postanowiło przyznać aż trzy pierwsze miejsca: Danucie Wojtasiuk z KS z Glinojecka, Barbarze Ewie Socińskiej z KS w Zielonej i Mariannie Stanek z KS w Zielonej. Cztery wyróżnienia otrzymały: Halina Marcinkiewicz z KS w Kuczborku, Krystyna Jaworska z KS w Ościsłowie, Maria Wolfigiel z KS w Gościszce oraz Krystyna Litwin z KS w Sarnowie.
Wręczając nagrody i upominki dla zwycięzców i uczestników starosta podkreślił, że żeby występować przed innymi, a tym bardziej jury, trzeb pokonać stres i strach, dlatego gratulował uczestnikom odwagi i życzył przy okazji zdrowych i spokojnych świąt.
- Takie spotkania są seniorom potrzebne, dobrze się na nich czują – mówi dyrektor GOK. To samo powiedziała po zakończeniu przeglądu Marianna Stanek z zieleńskiego klubu. – Dziękujemy pani dyrektor za zmobilizowanie nas do udziału, mogłyśmy się czegoś nowego nauczyć – podkreśliła Stanek.

AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB