Czwartek, 2 kwietnia 2020. Imieniny Franciszka, Malwiny, Władysława

OFERTY PRACY ZA GRANICĄ

2019-01-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-22 12:46:22)
W żuromińskim PUP oferty z zagranicy są umieszczane na specjalnej tablicy

W żuromińskim PUP oferty z zagranicy są umieszczane na specjalnej tablicy

Podziel się:

PRACA\\\ Żuromiński Powiatowy Urząd Pracy za pośrednictwem filii wojewódzkiej oferuje bezrobotnym z terenu powiatu możliwość zatrudnienia za granicą. Praca jest sprawdzona i legalna. W minionym roku dostępnych było 575 ofert pracy.

Swobodny przepływ osób i pracowników to fundamentalne prawo gwarantowane wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, które oznacza możliwość swobodnego przemieszczania się, osiedlania, podejmowania nauki, podejmowania pracy lub prowadzenia działalności na własny rachunek w innym kraju Unii Europejskiej. Sieć EURES stwarza warunki do poszukiwania pracy zarówno Polakom, chcącym podjąć pracę w Unii Europejskiej lub Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także cudzoziemcom z UE lub EOG pragnącym podjąć pracę w Polsce.
EURES jest międzynarodową siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz ich partnerów na rynku pracy i ma na celu wspieranie mobilności zarobkowej na europejskim rynku pracy. Sieć EURES prowadzi bazę informacji o krajach członkowskich UE oraz krajach EOG, a także Szwajcarii.
- Przedstawiamy takie oferty naszym bezrobotnym. Są to legalne oferty pracy – mówi Joanna Hajdas, dyrektor PUP. Jak jednak zaznacza, nie ma nimi zbytniego zainteresowania. Być może wynika to z faktu, że jeśli ktoś już wyjeżdża za granicę, ma tam już jakiś punkt zaczepienia, np. znajomych czy członków rodziny.
Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie, za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy w minionym roku dostępnych było 575 ofert pracy (na 3394 wakaty). Dla porównania w 2011 r. na 2720 miejsc pracy były 184 oferty, ale już od 2014 r. notuje się znaczący wzrost – na 3549 miejsc pracy przypada 687 ofert, rok później liczby wynoszą 5421 i 747. W 2017r. na 5436 miejsc pracy wpłynęło 871 ofert. Nie jest do końca sprawdzone, dlaczego w 2018r. nastąpił duży spadek.
Dane z tabeli wskazują, że w 2018 r. nastąpił znaczący spadek zapotrzebowania na pracowników w krajach UE w stosunku do 2017r., który jest wynikiem dostosowania warunków pracy i płacy w tamtych krajach dla swoich obywateli na bardziej atrakcyjne. Prawdopodobnie dostosowano tam też kierunki kształcenia/ szkolenia do potrzeb pracodawców, nastąpiła poprawa atrakcyjności rynku pracy w innych krajach.
Zagraniczni pracodawcy poszukują pracowników w różnych branżach. Firmy z zagranicy oczekują na wykwalifikowanych fachowców i specjalistów w zawodach m.in.: stolarz, spawacz, opiekun osób starszych. Drugą grupą zawodów, co do ilości są oferty z branży remontowo-budowlanej (murarz, cieśla, dekarz, monter rusztowań, elektryk, blacharz budowlany). Kolejna grupa zawodów dotyczy sfery gastronomiczno-rekreacyjno-kulturalnej (kelner, kucharz, animatorzy kultury, pracownicy obsługi hotelowej), medycznej (lekarzy specjalistów, pielęgniarki, fizjoterapeutów) i techniczno-informatycznej (programistów, elektromonterów). Należy również zaznaczyć, że zagraniczni pracodawcy zgłaszają potrzebę zatrudnienia pracowników do pracy sezonowej w rolnictwie i ogrodnictwie, jak również potrzebują wykwalifikowanej kadry technicznej: informatyków i inżynierów w różnym zakresie i pracowników w branży samochodowej (mechaników, lakierników, wulkanizatorów).
Państwa zainteresowane zatrudnieniem pracowników z Polski o m.in. Niemcy, Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Szwecja. Dalej znajdują się Hiszpania, Irlandia czy Austria.
Najwięcej propozycji pracy w 2018 r. wpłynęło z Niemiec (307 oferty - 1197 wakatów). Jak wynika z danych, Niemcy od kilku lat są państwem, które nadsyła największą liczbę ofert i miejsc pracy. Państwami, które zgłaszały również duże zapotrzebowanie na pracowników w minionym roku były Holandia i Norwegia.
Zagraniczne firmy mają duży problem w znalezieniu odpowiednich pracowników. Pracodawcy w 2018 r., jak w latach ubiegłych potrzebowali pracowników zarówno wysoko wykwalifikowanych tj. inżynierów, programistów, specjalistów w różnych branżach oraz osób do pracy fizycznej. Od kandydatów do pracy wymaga się odpowiednich kwalifikacji: wykształcenia kierunkowego, doświadczenia zawodowego, udokumentowania pracy. W większości propozycji zatrudnienia pojawia się wymóg znajomości języka obcego, przeważnie w stopniu komunikatywnym.
Europejskie rynki pracy stanowią atrakcyjne zaplecze rekrutacyjne dla polskich obywateli, jednak zainteresowanie mieszkańców naszego powiatu ofertami z innych państw jest nadal niewielkie. W żuromińskim PUP w 2018 r. udzielono 227 informacji o możliwości pracy za granicą. Ile osób z nich skorzystało? Niewiele.
Mieszkańcy boją się podejmować pracę z powodu braku znajomości języków obcych, braku odwagi na wyjazd, podróży w nieznane (często są to czynniki decydujące tym, że osoby nawet nie rozpatrują możliwości wyjazdu). Położenie geograficzne powiatu, zbyt duża odległość z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, poza granicami państwa też jest czynnikiem hamującym. Inne czynniki to: brak zaplecza finansowego na podróż, utrzymania się w okresie poszukiwania pracy i do czasu uzyskania środków finansowych za pracę oraz zabezpieczenia środków finansowych na ewentualny powrót do kraju, gdy okaże się, że nie udało się pozyskać pracy lub rozczarowania pobytem na obczyźnie.
Jak tłumaczą nam pracownicy PUP, doradcy klienta informują bezrobotnych o możliwości skorzystania z usług sieci EURES oraz możliwości poszukiwania i zdobycia pracy poza granicami kraju. Wiadomo jednak, że podjęcie decyzji o zatrudnieniu poza krajem ojczystym powinno być przemyślane i poprzedzone zebraniem informacji, aby ewentualny wyjazd był bezpieczny i nie naraził nikogo na nieprzewidziane kłopoty i koszty. Przeprowadzka osób do innego kraju wiąże się ze zmianami we wszystkich dotychczasowych obszarach ich życia.
Bardzo istotnym elementem wyjazdu jest również dokumentacja, którą osoby wyjeżdżające powinny posiadać. Chodzi tu m.in. o dowód osobisty lub paszport, inne potrzebne dokumenty takie jak: akt urodzenia, dokumenty dotyczące obecnego lub poprzednich związków małżeńskich, w tym orzeczenia rozwodowe; zezwolenie na pobyt (o ile jest ono wymagane). Istotne są również wszelkie umowy lub korespondencję z pracodawcą (warto upewnić się, że warunki umowy o pracę oraz zawarte w niej informacje są zrozumiałe), europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne; świadectwa pracy od pracodawców oraz referencje, które będzie można przedstawić potencjalnym pracodawcom za granicą. Najważniejsze przy wyjeździe za granicę jest posiadanie wystarczających środków finansowych zapewniających utrzymanie do chwili otrzymania pierwszej wypłaty lub na wykupienie biletu powrotnego, w sytuacji gdyby zaistniała konieczność wcześniejszej powrotu do Polski
Informacje na temat zagranicznych ofert pracy są udostępniane na stronie internetowej: zuromin.praca.gov.pl, tablicy ofert pracy w siedzibie PUP. Przekazywane są bezrobotnym, poszukującym pracy oraz osobom niezarejestrowanym przez pośredników pracy podczas spotkań w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie, telefonicznie i drogą e-mail.

AO


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wyborca #2668504 | 188.146.*.* 23 sty 2019 21:05

    Do redakcji- ile osób podjęło pracę za granicą z powiatu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz