Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

SKANSEN ZAPRASZA NA FERIE

2019-01-28 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-28 13:21:02)

Podziel się:

ROZRYWKA\\\Przejazdy w kuligu po terenie ekspozycji lub przejażdżka konną bryczką, warsztaty przybliżające zwyczaje i sztukę ludową– to niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach „Ferii w skansenie” przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Po raz kolejny sierpecki skansen udowadnia, że nawet w posępne i mroźne dni nie ma miejsca na nudę. Program muzealnych ferii rozpoczyna się o godzinie 11.30 projekcją prezentacji multimedialnej przybliżającej obrzędowość bożonarodzeniową. Później mali poszukiwacze przygód wezmą udział w warsztatach, podczas których poznają zdobnictwo i sztukę ludową dawnej wsi. Każdy dzień poświęcony będzie innemu zagadnieniu. Uczestnicy zajęć tworzyć będą zabawki choinkowe z papieru, bibuły i słomy, na szkle namalują zimowe pejzaże, a także wykonają tradycyjną wycinankę. O godzinie 13.00 chętni przejadą się bryczką konną po terenie ekspozycji, a jeśli spadnie sporo śniegu skorzystają z kuligu. O 13.30 wraz z przewodnikiem odwiedzą wnętrza chałup chłopskich i dworów szlacheckich, by poznawać zapomniane zwyczaje i obrzędy związane z Godami, czyli Bożym Narodzeniem. Zobaczą jak przeżywano niegdyś Adwent, Wigilię i czas Świąt. Dowiedzą się dla kogo przeznaczone było puste nakrycie przy stole wigilijnym, jakie prezenty dostawały dawniej dzieci, a także jak powstawała gromnica. Przyjrzą się też różnym grupom kolędniczym, które odwiedzały domostwa wiejskie, przynosząc urodzaj i pomyślność.
W „Feriach w skansenie” uczestniczyć może dowolna liczba osób w wieku od 6 do 106 lat. Dzieci do lat 12 powinny znajdować się pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział, jeśli tylko pomaga dzieciom. Zajęcia organizowane są od wtorku do niedzieli. Nie ma konieczności dokonywania wcześniejszej rezerwacji. Wystarczy na 15 minut przed rozpoczęciem wybranej atrakcji zakupić w kasie muzealnej bilet. Oferta ważna jest przez cały okres ferii, od 14 stycznia do 24 lutego 2019.
Oprac. Kacper Czerwiński

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Żurominianin #2671578 | 5.173.*.* 29 sty 2019 18:47

    U nas w zaruminie tesz jest mnostwo atrakcjow od nadmiaru az glowa boli. Trzymajcie tak daly same sukcesy na sali na lodowisku na kuligach i wiele wiele innych atrakcji. Szczesliwy uczen gminy zuromin.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sierpc #2671382 | 193.239.*.* 29 sty 2019 13:43

    tak wiele mnie z nim łączy chociaż nigdy w nim nie mieszkałam. Przez przypadek się w nim urodziłam tu też urodził się mój maż, a spotkaliśmy się kilka tysięcy kilometrów od Polski

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz