Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

TRZY POKOLENIA KOLĘDOWAŁY

2019-01-28 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-28 13:33:50)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Już po raz dziewiąty w Zespole Placówek Oświatowych w Zielonej odbył się „Koncert kolęd trzech pokoleń”. W murach szkoły rozbrzmiewały świąteczne melodie kolęd, pieśni i pastorałek. Pomysłodawczynią koncertu jest Jolanta Lipińska.

W środę, 16 stycznia, w Zespole Placówek Oświatowych w Zielonej odbył się tradycyjny już koncert kolęd. Cechą charakterystyczną koncertu jest to, że łączy on pokolenia. Bo biorą w nim udział nie tylko uczniowie placówki. Kolędy i pastorałki wykonują z nimi także nauczyciele, wokaliści i zespół z zieleńskiej sekcji Gminnego Ośrodka Kultury w Kuczborku, a także miejscowy Klub Seniora „Zielenianki”. Na koniec kolędy zagrała zieleńska orkiestra dęta pod batutą Andrzeja Banacha, a chwilę przed jej występem na organkach kilka kolęd wykonał również radny Jerzy Milewski.

Gości, którzy jak co roku licznie zgromadzili się w murach placówki, witała dyrektor ZPO Grażyna Chmielewska. – Hołdując słowom Jana Pawła II, naszego patrona, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi, w ten styczniowy, nastrojowy i uroczysty dla nas wieczór po raz dziewiąty swój dorobek zaprezentują pokolenia naszej małej ojczyzny – zaczęła. Podkreśliła, że ten wieczór ma dać wyraz harmonii ze środowiskiem lokalnym, w którym żyją na co dzień. Przy okazji złożyła wszystkim noworoczne życzenia. – Aby ten rok był pełen pogodnych, radosnych dni i obfitował w prawdziwe spotkania z drugim człowiekiem, przyjacielem, który będzie zawsze pomocny i życzliwy – powiedziała. Zaznaczyła, by w nowym roku najważniejsze były prawda, zgoda i ludzka życzliwość.
Nim na dobre rozpoczęło się kolędowanie, głos zabrała nauczycielka polskiego zieleńskiej placówki, Katarzyna Wrzosek. – W kontekście wydarzeń ostatnich dni, solidaryzujemy się dziś z mieszkańcami Gdańska oraz całą Polską, w którą tak bardzo uderzył tragedia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wysyłamy dziś nasze symboliczne światełko do nieba. Niech dotrze tam, gdzie podążają nasze myśli i serca. W hołdzie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi – powiedziała, po czym zgaszono w sali światło, a uczniowie trzymając w rękach lampiony i świece zaśpiewali kolędę „Cicha noc”.

Intencją spotkania, w którym biorą udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz seniorzy jest integracja. Pokolenia te mają wspólnie spędzić czas, w świątecznej atmosferze, razem śpiewając kolędy i piosenki świąteczne. W tym roku wśród nich znalazły się m.in. „Mario, czy Ty wiesz”, „Skrzypi wóz”, „Od serca do ucha”, „Gore gwiazda”, „W żłobie leży”, „Maleńka miłość”, „Anioł pasterzom mówił”, „ Dzień jeden w roku”, „Kolęda dla nieobecnych”, czy grana na cymbałkach kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Dziewiąta edycja wspólnego kolędowania dowiodła, że wciąż cieszy się ono wielkim zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Sala pełna była gości, wśród których znaleźli się. m.in. starosta Jerzy Rzymowski, sekretarz gminy Teresa Szczęsna, skarbnik Aneta Sałach, kierownik GOPS Jadwiga Michalska, dyrektor GOK Ewa Koper i dyrektor ZSP Czarek Ossowski.

AO
Fot. AO


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB