środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

PRAWIE 1,5 MILIONA NADWYŻKI

2019-02-04 09:26:04 (ost. akt: 2019-02-04 09:26:51)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ 1.455.000 zł wyniesie nadwyżka, jaką zaplanowano w tegorocznym budżecie Żuromina. Kwota ta zostanie w całości przeznaczona na spłatę rat wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Na inwestycje zabezpieczono 3 mln zł.

Uchwałę budżetową Rada Miejska przyjęła już w grudniu. Zakłada ona dochody w wysokości 55.433.209,25 zł, w tym bieżące 53.142.209,25 zł i majątkowe 2.291.000 zł, a wydatki w wysokości 53.978.209,25 zł, w tym bieżące 49.153.787,09 zł i majątkowe 4.824.422,16 zł. Różnica w wysokości dokładnie 1.455.000 zł przeznaczona zostanie za spłatę rat kredytów (1.430.000) i pożyczek (25.000).
- To dość skromny budżet – ocenia wiceburmistrz miasta Michał Bodenszac. Jak tłumaczy, skonstruowano go nieco inaczej, bo dawniej wiele rzeczy zakładano „na zaś”, wiedząc, że samorząd stara się o jakieś środki zewnętrzne. – Teraz uznaliśmy, że wydatki niepewne nie pojawią się w budżecie – objaśnia.
Wśród zadań inwestycyjnych nieobjętych wieloletnią prognoza finansową w budżecie znalazły się: rozbudowa ul. Morgowej w Będzyminie (150 tys. zł), budowa drogi gminnej – ul. Kołodziejskiego w Żurominie (I etap, 200 tys. zł). Za 150 tys. zł planuje się wykonanie monitoringu parku przy ul. Lidzbarskiej oraz targowiska przy ul. Zwycięstwa. Kwotę 150 tys. zł urząd wyda budowę ul. Osiedlowej (konkretnie chodnika). W Poniatowie za 200 tys. zł zaplanowana została przebudowa dróg gminnych ul. Plac Rynek i Wyzwolenia. Ma tu być przede wszystkim zbudowany chodnik i przebudowane skrzyżowanie ul. Plac Rynek z ul. Zwycięstwa. Sumę 400 tys. zaplanowano na budowę chodników przy ul. Matejki i Kopernika w mieście, a 160 tys. zł na chodniki w ul. Brzozowej i Wiatracznej (to pierwszy etap inwestycji, w której zawarta jest też inwestycja na ul. Leszczynowej). Ponadto przy u. Zielony Rynek zostanie dokończony fragment chodnika (zabezpieczono 30 tys. zł). Z kolei na nowym osiedlu, przy ul. Zielonej, ma zostać zaprojektowany chodnik. Koszt projektu wyniesie 10 tys. zł. Miasto chce również zbudować kolejne miejsca parkingowe przy ul. Zwycięstwa (za 50 tys. zł), w kierunku ul. Żeromskiego wzdłuż stadionu.
W planach jest także wykonanie projektu przystanku autobusowego w mieście. Jak tłumaczy Bodenszac, gmina posiada niezagospodarowany teren przy ul. Zwycięstwa, na którym właśnie miałaby powstać zadaszona wiata i miejsca do postoju autokarów. Dziś na terenie powiatu komunikację obsługują w większości prywatni przewoźnicy, którzy zatrzymują się z reguły na większych parkingach, np. przy Biedronce czy stacji paliw.
- Mamy sygnały od przewoźników, by coś takiego zorganizować. Jakieś jedno, konkretne miejsce, gdzie będą mogli się zatrzymywać. Apelowali o to już w zeszłym roku – dodaje wiceburmistrz. Sprawa budowy czegokolwiek może jednak dopiero ruszyć po uchwaleniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. – Nie mamy jednego uzgodnienia z MZDW, szukamy mądrego rozwiązania – wyjaśnia.
Prawdopodobnie urząd doczeka się również w końcu nowego auta służbowego. W tegorocznym budżecie zapisano sumę 80 tys. zł. z przeznaczeniem na jego zakup. Stary, wysłużony opel niejednokrotnie odmawiał posłuszeństwa jak nie w Łomiankach, to w centrum Warszawy.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w tym roku OSP z Będzymina będzie mogła parkować służbowy samochód w garażu, na budowę którego zabezpieczono 50 tys. zł. Planowana jest również adaptacja poddasza w Szkole Podstawowej w Chamsku. – W szkole jest sporo dzieci, a jest tam dość ciasno, stąd pojawił się pomysł, by zaadaptować poddasze. Musi na to spojrzeć projektant, bo być może wymogi techniczne nie pozwolą tam przygotować sal lekcyjnych, ale może jakieś pomieszczenia na bibliotekę, pokój nauczycielski – tłumaczy wiceburmistrz.
W budżecie zapisana jest też inwestycja wybrana w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim. To rozbudowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żurominie (za 105 zł). Z kolei kwotę 70 tys. zł urząd zamierza przeznaczyć na budowę kanalizacji sanitarnej na osiedlu Cicha (II etap), a 175 tys. zł na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Grunwaldzkiej.
- Zaplanowano kolejny etap uzbrajania Strefy Ekonomicznej. Kwota 310 tys. zł, kanalizacja ta jest zaplanowana bodajże od 2016r. – informuje Bodenszac. Natomiast na nowym osiedlu rosnącym przy ul. Brzozowej w Żurominie ma być w tym roku zbudowany wodociąg (za 75 tys. zł). W zamiarze jest też zamontowanie oświetlenia (za 55 tys. zł) w Otwartej Strefie Aktywności (powstała ona w lasku koło ul. Zielonej). 30 tys. zł kosztować będzie zakup koszy na śmieci segregowane (dla mieszkańców bloków) i tyleż samo budowa placu zabaw na osiedlu przy ul. Żeromskiego (to drugie zadanie z Budżetu Obywatelskiego)
Sporo, bo aż 360 tys. zł (w tym 210 tys. ze środków własnych) zabezpieczono w budżecie na przebudowę boiska na 2 boiska piłkarskie przy ul. Żeromskiego. Zadanie to otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu (150 tys. zł). Po kilku nieudanych przetargach w końcu udało się wyłonić wykonawcę, a inwestycja ma powstać do końca półrocza. – Inwestycja dotyczy budowy dwóch boisk bocznych z systemem nawadniania – tłumaczy zastępca burmistrz.
Urząd będzie się starał o pozyskanie dofinansowania, np. z FOGR na ul. Morgową w Będzyminie, czy na rozbudowę zieleni na terenie miasta. Na ten drugi cel zaplanowano do wydania 1,3 mln zł. Jak tłumaczy Bodenszac, przewiduje się uzupełnianie zieleni na placu przy SP nr 1 i Przedszkolu nr 1 w Żurominie, przy SP nr 2 i Przedszkolu nr 2, na części osiedla bloków komunalnych przy ulicach Targowa – Sobieskiego oraz na placu między obwodnicą a ul. Zamojskiego (za stacją paliw). Dodatkowo do zagospodarowania jest plac przy OSA oraz na działce po przeciwnej do ul. Zielonej stronie obwodnicy, w kierunku Poniatowa. – Gmina ma tam długi, wąski pas terenu. Chcieliśmy tam zrobić park z naturalnymi ścieżkami – wyjaśnia wiceburmistrz. W sumie na rozwój terenów zielonych ma zostać przeznaczonych ok. 6 ha.
Część inwestycji wynika też z Wieloletniej Prognozy Finansowej. – Chcemy doprojektować sanitarkę i wodociąg pod ul. Mazowiecką, bo znaleźliśmy się na liście dofinansowania „schetynówek” – informuje. Na razie zadanie dotyczące budowy drogi nie zostało jednak wprowadzone do budżetu, ale samorząd chciałby już wykonać to, co będzie schowane „w ziemi”, by potem nic już nie rozkopywać.
W tegorocznym budżecie przeznaczono 150 tys. zł dla organizacji, która wygra konkurs na rozwój sportu w mieście, 650 tys. zł dostanie na działalność Żuromińskie Centrum Kultury, a 451 tys. zł Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna.
Zgodnie z przepisami, jak podkreśla Michał Bodenszac, urząd musi też wspierać w działalności niepubliczne punkty przedszkolne. Część dotacji na 3 przedszkola, które działają w mieście, przechodzi przez gminny budżet z Ministerstwa Edukacji, ale gmina ma też obowiązek dotować działalność z własnego budżetu. – To się im należy – mówi wiceburmistrz. Łącznie na jednostki spoza sektora finansów publicznych przeznaczonych ma być 918.488 zł.

AO

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niezdecydowana #2676978 | 94.254.*.* 6 lut 2019 19:43

  Jestem nie zdecydowana czy się cieszyć czy płakać? Po pierwsze fajnie dług miasta maleje następcy będą mieli mniej do spłacania. Po drugie czy po to jest władza? czy zadaniem władzy nie jest rozwój gospodarczy kulturalny i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców? W wyborach obiecano nam wiele że się zmieni na korzyść co mnie bardzo cieszyło i dlatego głosowałam na obecną władzę. Chociaż jak analizowałam poprzednie obietnice to zaczynam wątpić. W gazecie gminnej na pierwszej stronie był piękny blok i informacja że już wydano pozwolenie na budowę. Kiedy rusza budowa nie wiadomo. Miały powstać pięć mieszkań po Banku PKO tylko obietnice bo puste okna straszą. Strefa ekonomiczna w ostatnim wywiadzie w Kurierze Żuromińskim ma być dalej rozwijana. A co zrobiono przez poprzednie cztery lata w sprawie nowych zakładów pracy? Gdzie obiecane 300 nowych miejsc pracy? co się dzieje z Planem Przestrzennym zagospodarowania Miasta Żuromin? Na jakim jest etapie? Słyszałam i czytałam że przy Sz.P. nr.1 powstanie rondo. Robiono kapitalny remont przy szkole a gdzie rondo? Obiecano mieszkańcom domów jednorodzinnych przyłącza grzewcze z sieci miejskiej. Kto się przyłączył w ostatnim roku? Miał być gaz zamiast przyłączeń i co? Ani ogrzewania z sieci ani gazu. Wiele innych tylko obietnic niespełnionych i dlatego jestem niezdecydowana czy się cieszyć czy płakać. A jak wy myślicie/ Jesteście optymistami że miasteczko będzie się rozwijać czy z równi pochyłej staczać się w dół?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lea #2676549 | 157.25.*.* 6 lut 2019 08:42

  Monitoring w parku na lidzbarskiej, super. Proponuje tylko o ten park dbać, bo ani śmieci nie są zabierane i wysypują się z koszy, ani odśnieżone, ani posypane solą czy piaskiem w największe ślizgawice. W parku w mieście za to codziennie interwencyjni coś robią. już parami odśnieżają nawet. no a do parku na lidzbarską maja za daleko. tylko czekać aż ktoś tam nogę złamie i Gminę pozwie o odszkodowanie. wstyd!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Przeczkolanka #2676474 | 94.254.*.* 5 lut 2019 22:40

  Ty ze zdjęcia. napisz że przegraliście sprawę z przedszkolem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pk #2676228 | 46.19.*.* 5 lut 2019 15:29

  "z kolei na nowym osiedlu, przy ul. Zielonej, ma zostać zaprojektowany chodnik. Koszt projektu wyniesie 10 tys. zł" super dziękujemy wam włodarze i łaskawcy. Tam juz jest krawężnik od strony jezdni a ogrodzenie od strony budynków. Żart to są i kpiny jakies - 10 tyś projekt. Kiedy za 10 lat? Róbcie coś a nie tylko linijki zapełniacie drukiem... Czy w Żurominie niezbędny jest wiceburmistrz? Oscienni nie posiadają i doskonale sobie radzą...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kot #2675265 | 31.0.*.* 4 lut 2019 10:21

  3 mln na inwestycje. Można byłoby za to postawić ze dwie chlewnie. Bida.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)