środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

NOWA KOMISJA BEZPIECZEŃSTWA STAROSTY

2019-02-04 09:29:47 (ost. akt: 2019-02-04 09:30:12)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Starosta żuromiński powołał właśnie nowych członków do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Żuromińskiego. Musiało to nastąpić w związku z rozpoczęciem nowej kadencji.

W skład komisji jako nowi członkowie weszli: radni Piotr Kwiatkowski, Zygmunt Liszewski, z ramienia policji asp. Tomasz Wnuk.
Podczas pierwszego w nowej kadencji spotkania omówiono przygotowania służb, inspekcji i straży do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w trakcie trwania ferii zimowych 2019 r.
Z kolei komendant policji insp. Witold Lemański opowiedział o sytuacji bezpieczeństwa w powiecie oraz o lawinie wniosków o ukaranie tych, którzy nie płacą alimentów. Jak skomentował, udało się część z nich już załatwić, ale szykuje się kolejna pula zawiadomień na ten rok. W zeszłym roku zrealizowano aż 133 postępowania dotyczące braku uiszczania alimentów.
- Poziom zagrożenia przestępczością utrzymał się, jest constans. Jest 60-procentowy spadek na przestrzeni 3 lat. Cieszymy się, że nie mamy zabójstw, nie mamy kradzieży samochodów, choć w końcówce roku odnotowaliśmy dwa przypadki. Ale odzyskano oba, w tym tira za 1,2 mln zł, sprawca siedzi w areszcie – podkreślił.
- Zarysował się niepokojący trend, włamania do budynków jednorodzinnych – zaznacza Lemański. Na naszym terenie odnotowano dwa takie przypadki, ale policja jest czujna, bo w sąsiednich powiatach jest ich znacznie więcej.
Komendant stwierdził, że znów odnotowuje się zgony osób zażywających narkotyki. – To bardzo czynni narkomani. Nie ma ich u nas, są na detoksie gdzieś w Polsce, przejeżdżają na dzień do Żuromina, pada złoty strzał i ich nie ma – informował. Jak dodał, pocieszająca jest jednak sytuacja, że nie ma sygnałów ze szpitala, iż przywieziono do reanimacji nastoletnie osoby, po odurzeniu nieznanymi środkami.
- Mamy też plantatorów. Ale jaka narkomania, tacy plantatorzy. Uprawiają po 3, 4 rośliny – dodał Lemański. Podkreślił jednak, że wiele sygnałów o takich sprawach pochodzi od samego społeczeństwa. - Społeczeństwo najbardziej interesuje bezpieczeństwo na drodze – zaznaczył. I dodał, iż właśnie na Krajowej Mapie Zagrożeń, promowanej od dłuższego czasu wśród mieszkańców aplikacji do zgłaszania przestępstw i niebezpiecznych sytuacji, najczęściej są zgłaszani brawurowo jeżdżący kierowcy.
O tym, co działo się w ubiegłym roku pod kątem pożarów mówił też zastępca komendanta PSP bryg. Dariusz Stumski. Przedstawiono także założenia „Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla powiatu żuromińskiego 2019-2023”. – Program powstał przy współudziale służb i inspekcji z naszego powiatu, szpitala i wydziałów starostwa – mówił kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Żurominie Jarosław Gałka. Dokument zawiera najważniejsze zadania, które będą wykonywane w założonym okresie. Teraz trafi on pod obrady rady.

AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB