środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

POTRZEBY FUNDUSZU SOŁECKIEGO

2019-02-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-11 15:36:54)

Podziel się:

GMINA ŻUROMIN\\ 379.820,46 zł wyniesie tegoroczny Fundusz Sołecki, wydzielony w Gminie i Mieście Żuromin. O tym, na co zostaną przeznaczone te środki, mieszkańcy decydowali podczas wiejskich zebrań. Potrzeby są różne.

Sołectwo Dąbrowa chce przeznaczyć ponad 14,7 tys. zł na budowę kanalizacji sanitarnej, a sołectwo Chamsk ponad 18,4 tys. zł na zakup kostki brukowej do budowy miejsc parkingowych i 4 tys. zł na remont dróg. Mieszkańcy Będzymina wyasygnowali natomiast 15 tys. zł na przygotowanie projektu ścieżki pieszo-rowerowej. Remont bieżący dróg w Dębsku ma kosztować 9 tys. zł. Kwotę 7,8 tys. zł chcą wydać mieszkańcy Franciszkowa na zakup kostki brukowej i 2 tys. na wyrównanie terenu. Z kolei drogi będą remontowane w Kliczewie Małym (za 6,5 tys. zł), Kosewie (za 10 tys. zł), Rozwozinie (za 5 tys. zł), Sadowie (za 5 tys. zł), Wólce Kliczewskiej (za 3 tys. zł) i we Wiadrowie (za 3 tys. zł).
Mieszkańcy Poniatowa przeznaczyli 20 tys. zł na budowę chodnika na ul. Plac Rynek i ścieżki pieszo-rowerowej we wsi. W Rozwozinie dodatkowo za 6 tys. zł ma powstać przystanek. W Będzyminie mieszkańcy chcą też za 4,1 tys. zł kupić materiały do docieplenia szkoły, zaś poniatowianie chcą kupić stojak na rowery, który stanie przy budynku szkoły (za ponad 5 tys. zł). Mieszkańcy Rozwozina także chcą doposażyć szkołę w Będzyminie, do której uczęszczają dzieci z ich wsi (za tysiąc zł). W Chamsku zaś zaplanowano także remont łazienki w tamtejszej podstawówce (za 5 tys. zł), z kolei w Kliczewie Dużym 6,5 tys. zł przeznaczono na remont boiska przy tamtejszej szkole podstawowej.
Kosiarki na potrzeby wsi będą kupione w Kliczewie Małym (za 1,3 tys. zł), Wiadrowie (za 2,5 tys. zł) i w Kruszewie (za 1,1 tys. zł). W Wólce Kliczewskiej ma być pogłębiony staw we wsi (za 9,1 tys. zł), a w Chamsku za tysiąc zł kupione rośliny do zagospodarowania terenu zielonego w tej miejscowości.
Środki na pobudzanie aktywności obywatelskiej mieszkańców zapisano w budżetach: Brudnic, Rozwozina, Olszewa, Sadowa i Dębska. W Cierpigorzu mieszkańcy za 10 tys. zł zbudują altanę, w Rozwozinie zaś 4,4 tys. zł wydane będzie wyposażenie świetlicy wiejskiej, a w Rzężawach 16 tys. zł na modernizację świetlicy. W Młudzynie rozbudowany będzie garaż przy świetlicy (za 5,9 tys. zł), a w Nadratowie mieszkańcy przeznaczyli pieniądze na modernizację świetlicy, zakup wyposażenia do niej i budowę szamba.
Elementy ogrodzenia świetlicy wiejskiej kupione zostaną dla sołectwa Kosewo (za 4,3 tys. zł), zaś kwotę 11 tys. zł przeznaczono w Tadajówce na budowę świetlicy wiejskiej. Świetlice w Olszewie i Kruszewie mają być wyremontowane, a w Kliczewie Dużym w budynku świetlicy pojawią się nowe okna. Za 16 tys. zł kupione będą materiały do ocieplenia ,świetlicy w Raczynach. Niektóre sołectwa przeznaczyły też środki na zakup energii elektrycznej do swoich świetlic. Mają tez powstać siłownie plenerowe – elementy wyposażenia mają się pojawić w sołectwach Brudnice (za 15 tys. zł), Chamsku (za 5,6 tys. zł), Franciszkowie (za 4 tys. zł) i Poniatowie (za 12 tys. zł).
W Kliczewie Małym i Olszewie będą doposażone istniejące już tam place zabaw, zaś we Wiadrowie a istniejącym placu zamontowany zostanie monitoring. We Wiadrowie zostanie też przygotowany teren (wyrównany i ogrodzony) pod przyszłą siłownię „pod chmurką”.

Agnieszka OrkwiszewskaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mcgregor #2683956 | 5.184.*.* 18 lut 2019 17:39

    A w Żurominie też jest fundusz sołecki ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz