środa, 20 marca 2019. Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego

NAUCZYCIELE SĄ ZDETERMINOWANI

2019-03-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-01 15:50:31)
Prezes Marzena Więckowska zauważa dużą determinację środowiska

Prezes Marzena Więckowska zauważa dużą determinację środowiska

Podziel się:

SPOŁECZEŃSTWO\\\ Związki zawodowe domagają się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o tysiąc złotych dla wszystkich pracowników oświatowych, zarówno nauczycieli, jak i woźnych, czy sekretarek. Spór zbiorowy trwa, niebawem odbędzie się referendum.

Od 10 stycznia trwa spór zbiorowy w placówkach oświatowych na terenie całej Polski. Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. Na znak protestu przy szkołach zostały wywieszone flagi Związku Nauczycielstwa Polskiego, niedawno pojawiły się przy nich również flagi WZZ „Solidarność-Oświata”, bowiem organizacje zawarły między sobą porozumienia. W powiecie żuromińskim spór zbiorowy prowadzony jest w 34 (wszystkich jest 35) placówkach oświatowych. Do akcji nie przyłączyli się jedynie pracownicy Przedszkola nr 1 w Żurominie, nie zarejestrowano tam żadnych związków zawodowych.
Zgodnie z procedurą związki zawodowe skierowały do dyrektorów szkół żądania płacowe. Kolejnymi etapami były: rokowania i mediacje. Choć tak naprawdę były to działania „pro forma”. Żaden z dyrektorów placówek oświatowych nie jest w stanie spełnić postulatów płacowych. Związkowcy domagają się środków wyasygnowanych przez Ministra Edukacji Narodowej. Jednakże dopiero przeprowadzenie całej procedury pozwala związkowcom zorganizować legalny strajk. Niebawem w szkołach zostanie przeprowadzone referendum strajkowe. Wówczas każdy z pracowników szkoły będzie mógł opowiedzieć się, czy chce, by został on zorganizowany, czy nie.
Protest w skali kraju popierany jest m.in. przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty oraz Związek Miast Polskich.
- Nasz postulat spotyka się z akceptacją i zrozumieniem ze strony dyrektorów oraz władz gminnych i powiatowych - mówi prezes powiatowych struktur ZNP w Żurominie Marzena Więckowska.
- Samorządowcy prosili nas jedynie o to, żeby strajk nie odbywał się w czasie matur, czy egzaminów, my jednak nie mamy na to wpływu. O terminie strajków zadecydują centrale związkowe - dodaje Więckowska.
Najprawdopodobniej to właśnie terminy egzaminów: ośmioklasisty, gimnazjalnych i matury, okażą się terminami strajków. Według działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego determinacja środowiska oświatowego jest większa niż kiedykolwiek. Podobna akcja protestacyjna odbyła się w 2017 roku, wówczas od tablic odeszli nauczyciele w mniej niż 40% szkół. Obecnie szacuje się, że liczba ta będzie zdecydowanie większa.
Protestujący w dniu strajku będą musieli zjawić się w szkołach, spędzą ten dzień zapewne w pokojach nauczycielskich, jednak na wynagrodzenie za ten dzień nie mają co liczyć.

Kacper Czerwiński

Komentarze (78) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Broniarz zapowiedział strajk #2699524 | 193.239.*.* 18 mar 2019 15:01

  Broniarz i reszta ZNP, a właściwie dane ZMP chce zablokować promocje dzieci do następnych klas. Co zamierza zrobić organ prowadzący szkoły z tym fantem? proponuje dyscyplinarkę dla każdego nauczyciela, który weźmie udział w tym strajku. Wiadomo, ze pracy nie dostana nawet na kasie w Biedronce. Znajdą się chętni do pracy - nowi nauczyciele

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ...do do Pik #2699031 | 5.173.*.* 17 mar 2019 11:59

   Moje dziecko nie jest głąbem, ale nauczycielka już tak. Kiedyś nauczycielami zostawali ludzie, którzy coś potrafili- fachowcy. Teraz niedojdy po gimnazjach, które zdały maturę w kolejnym podejściu, potem studia zaoczne na Włodkowicu lub w Bydgoszczy. Pracy taki w żadnej firmie nie dostanie, ale jeśli już to szybko go wywalą zostaje tylko szkoła.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. prawda #2698280 | 78.88.*.* 15 mar 2019 18:13

    W latach 2008-2014 z mapy Polski zniknęło 1146 szkół. Pracę straciło kilkanaście tysięcy nauczycieli, ale dopiero dziś ZNP organizuje strajk.

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Wojciech #2697425 | 185.149.*.* 14 mar 2019 10:29

     Nauczyciele źle zarabiają. Żeby zobaczyć jak jest naprawdę wystarczy obejrzeć samochody na szkolnym parkingu.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

     1. Hucpa polityczna i tyle. #2697220 | 46.76.*.* 13 mar 2019 21:17

      Zanim członkowie ZNP rozpoczną protest niech odpowiedzą na dwa pytania: 1. Dlaczego związek nie podejmował protestów za tzw. "rządów" PO-PSL chociaż od 2012 r. 2. Z której listy wystartuje pan Broniarz i inni członkowie zarządu ZNP do Parlamentu?

      Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (78)