Niedziela, 22 września 2019. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

NAUCZYCIELE SĄ ZDETERMINOWANI

2019-03-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-01 15:50:31)
Prezes Marzena Więckowska zauważa dużą determinację środowiska

Prezes Marzena Więckowska zauważa dużą determinację środowiska

Podziel się:

SPOŁECZEŃSTWO\\\ Związki zawodowe domagają się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o tysiąc złotych dla wszystkich pracowników oświatowych, zarówno nauczycieli, jak i woźnych, czy sekretarek. Spór zbiorowy trwa, niebawem odbędzie się referendum.

Od 10 stycznia trwa spór zbiorowy w placówkach oświatowych na terenie całej Polski. Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. Na znak protestu przy szkołach zostały wywieszone flagi Związku Nauczycielstwa Polskiego, niedawno pojawiły się przy nich również flagi WZZ „Solidarność-Oświata”, bowiem organizacje zawarły między sobą porozumienia. W powiecie żuromińskim spór zbiorowy prowadzony jest w 34 (wszystkich jest 35) placówkach oświatowych. Do akcji nie przyłączyli się jedynie pracownicy Przedszkola nr 1 w Żurominie, nie zarejestrowano tam żadnych związków zawodowych.
Zgodnie z procedurą związki zawodowe skierowały do dyrektorów szkół żądania płacowe. Kolejnymi etapami były: rokowania i mediacje. Choć tak naprawdę były to działania „pro forma”. Żaden z dyrektorów placówek oświatowych nie jest w stanie spełnić postulatów płacowych. Związkowcy domagają się środków wyasygnowanych przez Ministra Edukacji Narodowej. Jednakże dopiero przeprowadzenie całej procedury pozwala związkowcom zorganizować legalny strajk. Niebawem w szkołach zostanie przeprowadzone referendum strajkowe. Wówczas każdy z pracowników szkoły będzie mógł opowiedzieć się, czy chce, by został on zorganizowany, czy nie.
Protest w skali kraju popierany jest m.in. przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty oraz Związek Miast Polskich.
- Nasz postulat spotyka się z akceptacją i zrozumieniem ze strony dyrektorów oraz władz gminnych i powiatowych - mówi prezes powiatowych struktur ZNP w Żurominie Marzena Więckowska.
- Samorządowcy prosili nas jedynie o to, żeby strajk nie odbywał się w czasie matur, czy egzaminów, my jednak nie mamy na to wpływu. O terminie strajków zadecydują centrale związkowe - dodaje Więckowska.
Najprawdopodobniej to właśnie terminy egzaminów: ośmioklasisty, gimnazjalnych i matury, okażą się terminami strajków. Według działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego determinacja środowiska oświatowego jest większa niż kiedykolwiek. Podobna akcja protestacyjna odbyła się w 2017 roku, wówczas od tablic odeszli nauczyciele w mniej niż 40% szkół. Obecnie szacuje się, że liczba ta będzie zdecydowanie większa.
Protestujący w dniu strajku będą musieli zjawić się w szkołach, spędzą ten dzień zapewne w pokojach nauczycielskich, jednak na wynagrodzenie za ten dzień nie mają co liczyć.

Kacper Czerwiński

Komentarze (81) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. L #2701592 | 5.173.*.* 22 mar 2019 00:46

  jak w każdym zawodzie i wśród nauczycieli są Ci dobrzy i Ci źli. Nie można wrzucać wszystkich o jednego wora. Tak samo jest z zarobkami nauczycieli. Zarówno ten co powie, że nauczyciele zarabiają mało będzie miał rację i ten co powie, że nauczyciele zarabiają dużo będzie miał racje. Dzieje się tak dlatego, że występuje duża dysproporcja pomiędzy nauczycielem stażystą, a nauczycielem dyplomowanym, bo są tacy nauczyciele, którzy zarabiają po 2000 zł i tacy po 4000 zł i więcej, zresztą wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe tych nauczycieli, którzy są zobowiązani do składania takich oświadczeń. Wtedy ładne widać jak mało co niektórzy zarabiają... Podwyżki uważam, że im się należą, ale na pewno nie w kwocie 1000 zł jednorazowo., tylko stopniowo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Broniarz zapowiedział strajk #2699524 | 193.239.*.* 18 mar 2019 15:01

  Broniarz i reszta ZNP, a właściwie dane ZMP chce zablokować promocje dzieci do następnych klas. Co zamierza zrobić organ prowadzący szkoły z tym fantem? proponuje dyscyplinarkę dla każdego nauczyciela, który weźmie udział w tym strajku. Wiadomo, ze pracy nie dostana nawet na kasie w Biedronce. Znajdą się chętni do pracy - nowi nauczyciele

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ...do do Pik #2699031 | 5.173.*.* 17 mar 2019 11:59

   Moje dziecko nie jest głąbem, ale nauczycielka już tak. Kiedyś nauczycielami zostawali ludzie, którzy coś potrafili- fachowcy. Teraz niedojdy po gimnazjach, które zdały maturę w kolejnym podejściu, potem studia zaoczne na Włodkowicu lub w Bydgoszczy. Pracy taki w żadnej firmie nie dostanie, ale jeśli już to szybko go wywalą zostaje tylko szkoła.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. prawda #2698280 | 78.88.*.* 15 mar 2019 18:13

    W latach 2008-2014 z mapy Polski zniknęło 1146 szkół. Pracę straciło kilkanaście tysięcy nauczycieli, ale dopiero dziś ZNP organizuje strajk.

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Wojciech #2697425 | 185.149.*.* 14 mar 2019 10:29

     Nauczyciele źle zarabiają. Żeby zobaczyć jak jest naprawdę wystarczy obejrzeć samochody na szkolnym parkingu.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

     Pokaż wszystkie komentarze (81)