środa, 20 listopada 2019. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE

2019-03-05 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-05 14:24:11)

Podziel się:

ZDROWIE\\\ Samorząd powiatu podsumował pierwszą edycję profilaktycznego programu szczepień ochronnych dla mieszkańców powiatu. Od 1 września do 15 października zaszczepiono łącznie 793 osoby.

Powiatowy program szczepień realizowany będzie przez dwa lata. W pierwszym roku, jak podkreśla starosta, był to niejako eksperyment, czy program się przyjmie i zyska zainteresowanie mieszkańców. Jak się okazuje, środków na zakup szczepionek i obsługę starczyłoby dla większej, niż wykazała zainteresowanie, liczby osób. Od 1 września do 15 października zaszczepiono bowiem łącznie 793 osoby (było przygotowanych ponad 1100 szczepionek), na co wydano z budżetu powiatu sumę 22.434 zł. To jednak i tak bardzo dużo, bo zakładano, ze dobrze będzie, jeśli uda się objąć projektem 70 proc. zainteresowanych. W 2019r. realizowany będzie II etap programu.
Radni, którzy słuchali podsumowania, od razu zgłaszali swoje uwagi. Zygmunt Liszewski stwierdził na przykład, że dla starszych mieszkańców gminy Bieżuń czy dla Siemiątkowa, a generalnie dla seniorów ze wszystkich gmin, sporą trudnością okazuje się dotarcie do szpitala, by skorzystać z darmowego szczepienia. Pytał, czy w kolejnej edycji można by jakoś wyjść z ofertą do każdej z gmin tak, by seniorom skrócić drogę do lekarza.
- Będzie to możliwe tam, gdzie mamy swoje filie POZ – mówi wicestarosta Ireneusz Rejmus. Ale jak dodaje, sprawdzi, czy będzie to możliwe i na jakich zasadach w ośrodkach, które podlegają pod samorządy gminne.
W dyskusji nad rozwiązaniami padło stwierdzenie, że gminy mogłyby włączyć się, nawet angażując niewielką kwotę, w realizację takiego programu profilaktycznego. – Dobrze by było, gdyby tę złotówkę gmina dołożyła. Albo gmina może sama, jeśli ma swój ośrodek, taki program przyjąć i realizować – uważa radny Janusz Welenc.
- Jeśli zainteresowanie mieszkańców będzie duże, będziemy proponować gminom partnerstwo – zadeklarował starosta Jerzy Rzymowski.
AO


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lulu #2694201 | 83.24.*.* 8 mar 2019 12:08

    Najważniejszym czynnikiem decydującym o skuteczności tej szczepionki jest dopasowanie jej składu do aktualnie krążącego wokół nas wirusa grypy. Wirusy grypy mają specyficzną cechę: bardzo szybko mutują, w związku z tym szczepionki muszą być corocznie uaktualnianie. Szczepionka używana w roku 2019 jest z wirusa działającego w 2018. Fachowcy w tej materii są zgodni - skuteczność takiej szczepionki to zaledwie 10 procent. Zagrożeń i skutków ubocznych - nikt nie liczy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zdrowy #2693461 | 83.31.*.* 7 mar 2019 10:15

    Nigdy się nie szczepiłem i nie wiem co to grypa. Są naturalne metody zapobiegania grypie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz