Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

AMBITNE PLANY KOMISJI STAŁYCH

2019-03-07 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-07 12:50:15)
Radni planują przyjrzeć się wydatkom magistratu i jednostek podległych.

Radni planują przyjrzeć się wydatkom magistratu i jednostek podległych.

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żurominie radni przyjęli w głosowaniu plany pracy poszczególnych komisji stałych rady. Zaplanowały one sporo zadań do wykonania w bieżącym roku. Przyjrzą się m.in. wydatkom urzędu.

I tak komisja rewizyjna pod przewodnictwem Tomasza Budzicha zamierza przyjrzeć się wydatkom urzędu m.in. na obsługę prawną (w odniesieniu do lat ubiegłych), wydatkowaniu środków z Budżetu Obywatelskiego na 2018r., środków na kulturę i sport, a także chce skontrolować wydatkowanie środków przez Żuromińskie Centrum Kultury. Członkowie komisji będą analizowali zasadność wydawania środków z funduszu alkoholowego za miniony rok. Chcą też przyjrzeć się działalności Żuromińskich Zakładów Komunalnych, poznać plany inwestycyjne spółki na najbliższe lata. Przedmiotem kontroli będą również wybrane przez komisję przetargi przeprowadzone przez samorząd gminy na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, umowy dzierżawy gminnego mienia, a także dotacje udzielane podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Komisja chce także przyjrzeć się inwestycjom w zakresie przeciwdziałania smogowi i uciążliwości zapachowych oraz temu, ile gmina wydaje środków na promocję i reklamę w mediach.
Oprócz tego zgodnie z pracą całej rady komisja rewizyjna zamierza przeanalizować wykonanie budżetu za ubiegły rok oraz opinię RIO (przed procedurą udzielania absolutorium z tytułu wykonania budżetu). Do swojego planu pracy wpisała też, tak jak i wszystkie pozostałe komisje, analizę bieżących materiałów, będących w programie każdej sesji.
Sporo zadań na ten rok zaplanowała też komisja oświaty, kultury, sportu, zdrowia i spraw socjalnych, której przewodniczy Leszek Łuczkiewicz. Oprócz wizyt w szkołach i placówkach prowadzonych przez gminę, by poznać ich potrzeby, komisja chce też spotkać się z przedstawicielami klubów sportowych działających na terenie gminy. Będzie m.in. kontrolować wykorzystanie środków zewnętrznych, zapozna się z informacją na temat zadań związanych z promocją gminy i miasta. Będzie analizować wyniki egzaminów ośmioklasisty i gimnazjalnego, zapozna się z potrzebami świetlic wiejskich i stanem organizacji sal dydaktycznych (chemicznych, fizycznych i przyrodniczych).
Członkowie komisji bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej pod kierunkiem Piotra Lewińskiego chcą m.in. przeanalizować stan realizacji wniosków składanych przez komisję bezpieczeństwa do burmistrz gminy i miasta, dokonać analizy bezpieczeństwa na terenie gminy a także spotkać się z przedstawicielami służb (straży i policji). Komisja złoży wniosek o zabezpieczenie czujników badających jakość powietrza w mieście, chce także ocenić stan dróg po zimie oraz zapoznać się z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków pod kątem jej wpływu na zdrowie mieszkańców. Komisja będzie też w jednostkach OSP, by poznać ich potrzeby.
Z kolei komisja infrastruktury, gospodarki mieszkaniowej, rolnictwa i ochrony środowiska, na czele której stoi Andrzej Staroń, zamierza w tym roku zanalizować stan realizacji nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (słabe strony, efekty, wnioski poprzedzone spotkaniem z przedstawicielami ŻZK). Komisja przyjrzy się też, jak wyglądają po zimie drogi i miejskie chodniki, by sformułować wnioski do planu bieżących remontów.
Chce też ocenić działalność Żuromińskich Zakładów Komunalnych, stopień wykorzystania mienia spółki i zanalizować jej perspektywy rozwojowe. Ocenie poddane zostaną możliwości inwestycyjne w specjalnej strefie ekonomicznej w mieście, stopień wykorzystania funduszu sołeckiego i Budżetu Obywatelskiego w 2018r. Jednym z punktów w planie pracy komisji jest również audyt energetyczny w gminie. Dodatkowo zbadana zostanie m.in. gospodarka wodno-ściekowa i odpadowa, zlustrowana oczyszczalnia ścieków i działalność punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Analizowane będą też zasoby komunalne gminy, odbędzie się również spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Komisja budżetu, finansów i planowania pod kierunkiem Waldemara Bukowskiego chce się w tym roku zająć (oprócz zrealizowanego już spotkania z prezesami Żuromińskich Zakładów Komunalnych) m.in. oceną regulaminu kwalifikowania zadań w ramach budżetu obywatelskiego, oceną stanu zaawansowania prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Żuromina, funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi (wpływy z opłat, stopień segregacji), funkcjonowaniem inkubatora przedsiębiorczości (analiza kosztów, rzeczywisty rozwój firm, które skorzystały z możliwości prowadzenia firmy w inkubatorze). Na bieżąco analizowane będą stan zaawansowania inwestycji oraz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych.

AOKomentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Chlewniarz #2695304 | 5.173.*.* 10 mar 2019 11:13

  Pocałujcie nas w d.... Budujemy małe chlewnie i będą rosły jak grzyby po deszczu w gminie Żuromin i nikt nam nie zabroni a wy w tym smrodzie sie będziecie dusić. Ha ha ha.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2695009 | 87.116.*.* 9 mar 2019 17:23

  Proszę powołać komisje do niwelowania smrodu, bo my juz nie dajemy rady...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Henryk #2694730 | 37.47.*.* 9 mar 2019 09:25

  Bezrobotny radny nie może dostawać diety bo nic nie traci biorąc udział w sesjiani w komisji i nie trzeba rekompensowac

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ben #2693807 | 31.0.*.* 7 mar 2019 19:13

   To nam sie bezrobotni wzięli za rządzenie xD

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz