Niedziela, 22 września 2019. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

ŻUROMIN W ZWIĄZKU MIAST POLSKICH

2019-03-08 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-08 20:17:06)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Żuromin przystąpił do Związku Miast Polskich. Tym samym znalazł się wśród 300 innych miast należących do niego. Członkostwo umożliwi wymianę doświadczeń, dostęp do wsparcia eksperckiego i merytorycznego.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Posiada bogate tradycje międzywojenne. W latach 1917-1939 Związek aktywnie działał na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń. Współpracował także z podobnymi organizacjami w innych krajach.
Po drugiej wojnie światowej działalność Związku Miast Polskich została uniemożliwiona. W pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu - statutowej siedzibie Związku - jego Kongres Restytucyjny.
Związek Miast Polskich od 90. roku tworzy najnowszą historię polskiej, odrodzonej samorządności. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 300 miast, w których mieszka ponad 72% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.
Misją ZMP jest skuteczne wspieranie polskich miast w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego oraz upowszechnianie dobrych praktyk nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców. Związek współpracuje z wieloma podmiotami publicznymi i prywatnymi po to, by stwarzać miastom jak najlepsze warunki dla świadczenia przez nie usług publicznych najwyższej jakości. Wizją Związku jest silna i skuteczna ogólnopolska organizacja samorządowa, integrująca miasta wokół wspólnych celów.
Przystąpienie do związku umożliwi Żurominowi korzystanie z wsparcia eksperckiego i merytorycznego: związek udostępnia i finansuje ekspertyzy prawne, wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu przez System Analiz Samorządowych czyli największą samorządową bazę danych statystycznych pozyskiwanych bezpośrednio z miast i różnych źródeł statystyki publicznej. ZMP daje też możliwość uczestnictwa w licznych projektach realizowanych ze środków zewnętrznych, dotyczących m.in. rozwoju, partycypacji, oświaty, klimatu, usług administracyjnych, PPP. Związek ma również wpływ na legislację: inicjuje wspólne działania przeciwko niekorzystnym dla miast rozwiązaniom prawnych i opracowuje własne projekty zmian ustaw, przygotowuje wnioski oraz wsparcie finansowe i merytoryczne dla miast występujących do Trybunału Konstytucyjnego. Stanowiska Związku, wypracowywane przez komisje lub podczas zjazdów, konferencji i spotkań przedstawicieli miast, są prezentowane na posiedzeniach komisji sejmowych, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz jej zespołów roboczych. W sprawach najważniejszych, jeśli opinie samorządów miejskich nie zostaną uwzględnione, a uchwalona ustawa jest bardzo niekorzystna, Związek podejmuje wraz z miastami i gminami wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego.
Żuromin będzie mógł korzystać z pomocy merytorycznej w rozwiązywaniu problemów, tak jak inne miasta członkowskie. Członkostwo umożliwi uczestnictwo w organizowanych konferencjach tematycznych, seminariach i warsztatach dla urzędników i radnych.
Związek promuje dobre praktyki z miast poprzez publikację, konkursy i Bazę Dobrych Praktyk. Wspiera także działania promocyjne i informacyjne. Posiada własne kanały informacyjne – serwis samorządowy ZMP, ww.miasta.pl, miesięcznik „Samorząd Miejski”, profil na portalu społecznościowym Facebook, newsletter. Prowadzi stałą współpracę z dziennikarzami, organizuje briefingi i konferencje prasowe, współpracuje z rzecznikami prasowymi miast, redaktorami gazet miejskich oraz pracownikami biur promocji.
Reprezentuje też interesy miast członkowskich w organizacjach europejskich zrzeszających samorządy np. w Komitecie Regionów UE, Radzie Gmin i Regionów Europy, Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy. Wspiera miasta polskie w poszukiwaniu zagranicznych partnerów do współpracy, realizuje projekty przy współpracy ze stowarzyszeniami skupiającymi samorządy w Europie.
W 2018 roku Związek Miast Polskich zabrał stanowczy głos m.in. w sprawie skutków reformy edukacji, zmian w prawie wyborczym, stanu finansów JST, wzrostu cen energii elektrycznej, zmian w gospodarce odpadami, taryf opłat za wodę i ściek, finansowania dróg lokalnych czy wynagrodzeń burmistrzów i prezydentów.
Uchwałę w sprawię przystąpienia Żuromina do członkostwa w Związku Miast Polskich podjęła Rada Miejska na ostatniej sesji, 27 lutego.
- Już dwa razy byliśmy zapraszani do przystąpienia do Związku – mówi burmistrz Aneta Goliat.

AO

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Irek #2696786 | 37.47.*.* 13 mar 2019 08:46

  Radni zastanawiają się czy nie utrudnić ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ir #2696650 | 31.0.*.* 12 mar 2019 21:56

   Gdzie blok, ktory mialy budowac zzk? Decyzja na budowe jest. Grunt jest. Kasy podobno w skarpetach jest. Obietnice pani burmistrz byly...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Starzec #2695307 | 5.173.*.* 10 mar 2019 11:19

   Na co tj mieścinie starców partnerstwo? Zaniedbania z ostatnich dwudziestu lat sięgają zenitu. Ostatni cztery lata to jak dziecko we mgle walczące ze smrodem a jak budowali tak budują. Reszta na łopatkach. Miejsca pracy mieszkania socjalne porażka. Juz tego straconego czasu nigdy nie nadrobimy cała Polska uciekła nam daleko ale nam starcom juz niewiela brak. A to co czeka młodzież to po prostu porażka i żenada.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. FX #2695203 | 83.28.*.* 10 mar 2019 07:16

   I co to da. Chyba tyle że będzie można jeździć na konferencje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. meldunkowy #2694988 | 94.254.*.* 9 mar 2019 16:51

   gdzie ty sie urodzilas

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)