Niedziela, 22 września 2019. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

INTELIGENTNE ZARZĄDZANIE MIASTEM

2019-03-12 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-12 14:03:59)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Żuromin otrzymał 589.440 zł dotacji na realizację projektu w ramach konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. W mieście pojawi się prototypowy monitoring oraz inteligentne śmietniki.

Żuromin jest jednym z 25 miast, które otrzymają dofinansowanie w ramach projektu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Gminny projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów dofinansowanych. Dzięki niemu, na terenie miasta i gminy zostaną wprowadzone innowacyjne rozwiązania dotyczące uciążliwości zapachowych i przetwarzania śmieci. Głównym celem projektu jest wypracowanie metod i narzędzi umożliwiających efektywne gromadzenie opinii mieszkańców oraz danych pochodzących z monitoringu środowiskowego i ich wykorzystanie w procesie zarządzania miastem, oraz wsparciu czynnym udziałem mieszkańców w proces segregowania odpadów i utylizacji śmieci.
Jak czytamy w informacji magistratu, wniosek o dotację Gmina i Miasto Żuromin złożyła już dwa lata temu. Poprzedziło go przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców, której celem było poznanie ich opinii na temat uciążliwości zapachowych związanych z produkcją trzody chlewnej oraz problemu sortowania odpadów. Dzięki temu przygotowywany dokument mógł w pełni odzwierciedlać potrzeby mieszkańców.
Istotą projektu jest pobudzenie aktywności obywatelskiej mieszkańców a jego misją rozwój społeczności lokalnej przez kształtowanie otwartego społeczeństwa obywatelskiego. W ramach „Human Smart Cities” w mieście będzie zbudowany prototypowy system monitoringu powietrza oraz inteligentnych śmietników. Specjalne sensory zapachowe umieszczone w różnych miejscach gminy będą monitorowały jakość powietrza. Dodatkowo przed budynkiem magistratu pojawi się kiosk informacyjny, który będzie pokazywał poziom zanieczyszczenia zapachem różnych obszarów miasta. Posłuży on również do komunikacji władz miasta z jego mieszkańcami. Projekt zakłada powstanie geoportalu miejskiego i systemu informacji przestrzennej umożliwiającego ocenę oddziaływania na środowisko.
Jak informuje magistrat, przedsięwzięcie ma zaangażować społeczność lokalną. Mieszkańcy włączą się w diagnozowanie problemów miasta, w badania jakościowe i ilościowe. Odbędą się warsztaty z trzema grupami wiekowymi mieszkańców, których celem będzie zaprojektowanie możliwej przyszłości i tego, w jaki sposób miasto może się zmienić. Powstanie sieć Rad Liderów Lokalnych, których zadaniem będzie mapowanie (z użyciem sensorów mobilnych) uciążliwości zapachowych.
Wszystko to ma doprowadzić do opracowania i udostępnienia zestawu „dobrych praktyk”. Te dobre praktyki urząd chce upowszechniać na konferencjach, warsztatach i szkoleniach przeznaczonych dla mieszkańców miasta, innych samorządów, partnerów oraz jednostek naukowych i organizacji społecznych.
- Wartość projektu to ok. 740 tys. zł, dofinansowanie wynosi ok. 590 tys. zł – podawał podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wiceburmistrz Michał Bodenszac. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2021 roku przy współpracy z Politechniką Warszawską, stąd niezbędna była uchwała rady, aby gmina mogła podpisać z uczelnią stosowne porozumienie.
- Bardzo nas to cieszy. To projekt innowacyjny, będą opracowane nowoczesne metody jeśli chodzi o inteligentne zarządzanie miastem, uciążliwościami zapachowymi. Cieszy nas, ze politechnika zechciała do niego przystąpić – dodała burmistrz Aneta Goliat.
- Warto się pochwalić, że zajęliśmy pierwsze miejsce na liście w kategorii miast średnich. Myślę, że będzie to ciekawy projekt – chwaliła się burmistrz.
AO

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. T.S. #2699974 | 91.220.*.* 19 mar 2019 09:27

    Najpierw to trzeba to miasto rozwijać ,zarządzanie to jest tylko administrowanie,a nie rozwój.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Zxz #2696445 | 37.47.*.* 12 mar 2019 16:46

    Inteligentny to jest Pan ze zdjęcia

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)