Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

DZIEŃ „WALECZNYCH” KOBIET W ZNP

2019-03-14 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-14 14:53:02)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Tradycyjnie już, jak co roku, z okazji Dnia Kobiet, żuromiński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizował dla swoich członkiń spotkanie. Wieczór spędzono przy muzyce, prowadząc rozmowy i żartując.

Zebrane członkinie ZNP z całego powiatu witała prezes Marzena Więckowska. – Z kart historii możemy dowiedzieć się, że obchody 8 marca mają długą tradycję, bo już w starożytności miało miejsce świętowanie z tej okazji. Przez kolejne wieki w różnorodny sposób to święto było kultywowane, w zależności od krajów przybierało charakter wieców, spontanicznych spotkań na ulicach i marszów, aczkolwiek zawsze świętowanie było też formą walki o prawa kobiet. Nic nigdy i przez nikogo nie było nam dane bez walki, bez strajków – mówiła na wstępie. Jak dodała, po dzień dzisiejszy kobiety muszą upominać się o równe z mężczyznami płace czy o prawo do decydowania o sobie. – Trudno zrozumieć, dlaczego nasze zaangażowanie i wkład pracy są niezauważalne przez gremia rządzące, zwłaszcza przez pierwszą nauczycielkę, kobietę – ministra edukacji – podkreśliła prezes.
Więckowska zaznaczyła, że wszyscy: nauczycielki i nauczyciele, a także pracownicy niepedagogiczni mają swoje rodziny, w pracy coraz więcej obowiązków, a coraz mniejszy budżet domowy. – Tak długo, jak tego minister edukacji i premier rządu nie zrozumieją, tak długo my będziemy domagać się swoich praw – powiedziała. Bo, jak dodała, niezbywalnym prawem pracowniczym, jest prawo do legalnie przeprowadzonego sporu zbiorowego, czego finalnym zakończeniem jest strajk. – Wierzę, że do tego nie dojdzie, ale póki co każda ze stron podejmuje działania – dodała.
Wracając jednak do pretekstu spotkania, złożyła wszystkim paniom serdeczne życzenia wiary i optymizmu na co dzień. Złożyli je też zaproszeni panowie z sekcji emerytów. Reprezentujący ich Sławomir Dąbrowski życzył wszystkim kobietom zdrowia, szczęścia i pomyślności, wielu pięknych chwil w życiu zawodowym i osobistym. Przy okazji przytoczył kilka zabawnych anegdot.
Spotkanie zaszczyciła obecnością przewodnicząca Rady Miejskiej w Żurominie Barbara Michalska, a atrakcją spotkania był występ artystyczny. Przed paniami zaprezentował się zespół „Slavic voices”, którego czele stoi Michał Hajduczenia.

AO


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB