Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

REFERENDUM STRAJKOWE W SZKOŁACH

2019-03-20 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-20 16:32:23)
W ubiegłym tygodniu zastaliśmy prezes ZNP przygotowującą informacje do szkół i dla rodziców

W ubiegłym tygodniu zastaliśmy prezes ZNP przygotowującą informacje do szkół i dla rodziców

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Do jutra we wszystkich szkołach na terenie powiatu prowadzone jest wśród nauczycieli i pracowników niepedagogicznych referendum. Mają się w nim wypowiedzieć, czy chcą przystąpić do strajku, który ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Pytanie referendalne brzmi: „Czy wobec niespełnienia żądania Oddziału Powiatowego ZNP w Żurominie, zgłoszonego 21 stycznia 2019r. w ramach procedury sporu zbiorowego, dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników niepedagogicznych niebędących nauczycielami zatrudnionych w (…) o 1000 zł wyrównaniem od 1 stycznia 2019r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole (…) strajku począwszy od dnia 8 kwietnia?”. Karty z takim pytaniem trafiły do wszystkich placówek. Tam, gdzie działa ZNP i tam, gdzie działa także Komisja Międzyzakładowa WZZ „Solidarność-Oświata”. Oba związki podpisały 11 marca porozumienie o wspólnym przeprowadzeniu referendum strajkowego w ramach toczonych sporów zbiorowych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych objętych działaniem obu organizacji związkowych. – Rokowania prowadziliśmy oddzielnie, a mediacje i strajk wspólnie – wyjaśnia prezes oddziału powiatowego ZNP w Żurominie Marzena Więckowska.
Tłumaczy, że przymierza się jeszcze do spotkania ze wszystkimi włodarzami, by powiedzieć im jeszcze przed strajkiem, jak rzeczywiście wygląda sytuacja. – Pieniędzy, o których mówi minister, nie ma i nie będzie. Chcę im powiedzieć, żeby mieli tę świadomość. Pieniądze obiecane to gruszki na wierzbie, nie ma ich w budżecie państwa – mówi prezes.
Sama nie wie do końca, jak będzie wyglądała sytuacja w naszych placówkach. – Środowisko nauczycielskie jest nieprzewidywalne. Im bliżej strajku, tym coraz gorzej – wyjaśnia. – Sami nauczyciele wymyślają przeróżne rzeczy, wytaczają argumenty, żeby tylko nie wziąć udziału w strajku – dodaje. Liderzy związkowi prowadząc działania apelują do wszystkich, przedstawiają sytuację, ale w każdej z placówek są pojedynczy nauczyciele, o przeciwstawnych poglądach, którzy nigdy związków nie popierali i ci tłumaczą, że skoro minister edukacji przygotowała propozycję, to ją spełni i nauczyciele dostaną obiecane im 16 proc. – To jest wprost artykułowane przez przeciwników – mówi prezes.
- Niektórzy sieją taki zamęt po terenie, że będą konsekwencje strajku – oburza się Więckowska. I ubolewa, że wielu z nauczycieli nie czyta zwyczajnie informacji, nie zagłębia się w przepisy, tylko słucha przekazu jednej strony. – Meritum do niektórych nie przemawia – dodaje.
Szkołami w dniu strajku zarządzać będą komitety strajkowe wspólnie z dyrektorami. Żaden nie może przeciągać pracowników na swoją stronę. W dniu strajku każdego wchodzącego do szkoły ucznia dyrektor przydziela nauczycielom, którzy strajkowali nie będą. - Zapowiedziałam, że każde nieprawidłowości i próby nacisku będą od razu zgłaszane do Inspekcji Pracy – podkreśla Więckowska.
Wraz z kartami referendalnymi prezes przygotowała do każdej szkoły pakiet informacji, zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Znalazły się w niej m.in. informacje w sprawie udziału nauczycieli w pracach zespołów egzaminacyjnych powołanych przez dyrektorów szkół w związku z organizacją zewnętrznych egzaminów: ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego. Związek przypomina, że nauczyciel zatrudniony w danej szkole wykonuje te zadania w ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia. Oznacza to, że mimo iż nauczyciel wcześniej zgodził się, a następnie podpisał stosowne dokumenty, by pracować w komisji przy egzaminach, może normalnie przystąpić do strajku i w dniu strajku odmówić tychże czynności. – W momencie, kiedy nauczyciel podejmuje się strajku, wówczas nie wykonuje czynności egzaminacyjnych – wyjaśnia Więckowska. Przywołała to w kontekście sytuacji, że niektórzy nauczyciele właśnie obawiają się jakichś konsekwencji, bo takowe dokumenty już podpisali. Ale – jak podkreśla- mają oni przecież prawo do strajku i nie mogą za to ponosić jakichkolwiek konsekwencji.
- Przygotowaliśmy też materiał dla rodziców – dodaje prezes. W informacji wyczytać można, że zgodnie z przepisami zaistnienie okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Z kolei okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy. Wynika to z ustawy świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Referendum strajkowe rozpoczęło się w zeszłym tygodniu, 13 marca, a zakończy jutro, 21 marca. W ostatniej chwili prezes poinformowała nas, że w 5 szkołach referendum już się zakończyło i załoga opowiedziała się za strajkiem. W dwóch nawet ze 100% udziałem uprawnionych do referendum. Ile ostatecznie szkół weźmie udział w strajku, okaże się już jutro.

Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fam #2703082 | 83.28.*.* 24 mar 2019 21:08

  Proszę przejrzeć oświadczenia majątkowe radnych, którzy utrzymują się z nauczycielskiej pensji - żadne z nich nie zarabia tyle na ile powołują się strajkujący nauczyciele - prosty i niezbity dowód na przejaw hipokryzji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. prawda #2702726 | 78.88.*.* 24 mar 2019 09:04

  Pytam się z ciekawości. Ile kosztuje godzina korepetycji z matematyki w Żurominie. Podobno 200 zł, ale czy tak jest rzeczywiście?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Emeryt #2702564 | 83.31.*.* 23 mar 2019 20:00

  Teraz twarz uśmiechnięta jakoś nie widzę ,może do roboty ,Polska płaci za pracę a nie za I sekretarza .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rodzic #2701554 | 185.183.*.* 21 mar 2019 22:12

  Popieram,popieram czas żeby prestiż nauczyciela zniszczony przez ostatnie lata został odbudowany.Ja jako rodzic wychowany w duchu szacunku dla nauczyciela nie mogę pogodzić się z tą sytuacją .Wstyd dla Państwa polskiego żeby nauczyciela tak pomijać i traktować.POPIERAM STRAJK NAUCZYCIELI i mam nadzieję że nauczyciele w 100% do niego przystąpią w obronie swojej godności.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. .... #2701032 | 5.173.*.* 21 mar 2019 08:32

  Zobaczcie w oświadczeniach majątkowych któregokolwiek z nauczycieli.za 18 godzin tygodniowo.Ciekawe skąd ten kwik nauczycieli prawdopodobnie takie osoby jak związkowcy powiatowi a jest ich 314 w Polsce i ich biura pochłaniają ogromne pieniądze.Wniosek pogonić te towarzystwo od nicnierobienia i pieniądze się znajdą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)