Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

2019-03-26 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-26 20:22:47)

Podziel się:

REGION\\\Zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych jest jednym z najstarszych i najważniejszych w tradycji związanej z okresem Wielkiej Nocy. Aby go przypomnieć i pielęgnować, sierpecki skansen ogłosił konkurs na tradycyjną palmę.

Niegdyś gospodynie samodzielnie wykonywały palmy wielkanocne. Na Mazowszu przypominały one wielobarwne kropidło. Gałązki borówek lub bukszpanu, barwinka, trzciny i wierzbowych witek ozdabiały kolorowymi papierowymi kwiatami, paskami bibuły i wstążkami. Czasem wkładały do palm także pędy porzeczki, bądź maliny. Palmy bardzo mocno związane są z wiosną i przebudzeniem przyrody z zimowego snu. Z tym większą radością w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień, tzw. Kwietną lub Palmową zanoszono je do kościoła, gdzie były święcone i obnoszone w procesji. Po powrocie do domu wkładano je za święty obraz, wierząc, że dzięki temu łaska Boża będzie sprzyjała domostwu i całemu obejściu. Istniało też silne przekonanie o tym, że posiadały moc odczyniania uroków i ochrony przed nieszczęściami oraz chorobami. W środę popielcową stare palmy spalano, a ich popiołem posypywano głowy wiernych w kościele.
Zwyczaje te wciąż pozostają żywe miedzy innymi dzięki inicjatywom realizowanym przez sierpecki skansen. Obchodom Niedzieli Palmowej w skansenie i konkursowi plastycznemu na tradycyjną palmę wielkanocną, od lat towarzyszy niesłabnące zainteresowanie miłośników mazowieckiego folkloru. Najlepiej świadczy o tym wysoka frekwencja podczas uroczystości i rosnąca w każdej edycji liczba zgłoszeń konkursowych. W tym roku już po raz 19. w skansenie do rywalizacji staną najpiękniejsze palmy wielkanocne z całego Mazowsza.
Zadaniem uczestników jest wykonanie palmy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników (z wyjątkiem chronionych gatunków roślin) i tradycyjnych form zdobniczych. Ze względów technicznych jej długość nie może przekroczyć 3 m. W rywalizacji mogą wziąć udział dzieci i młodzież szkolna, osoby indywidualne w każdym wieku i twórcy nieprofesjonalni. Zgłoszenia przyjmowane będą w kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Gotową palmę należy dostarczyć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do 8 kwietnia 2019r. Musi być do niej dołączona metryczka zawierająca imię i nazwisko/nazwę autora/autorów, miejscowość, numer telefonu, adres mailowy oraz określenie regionu z którego palma pochodzi. Wszystkie prace zgodne z regulaminem otrzymają numery i 14 kwietnia, podczas obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie zostaną wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Wyboru najładniejszych palm dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie na specjalnych kartach, które otrzymają w kasach Muzeum wraz z biletem wstępu. Dodatkowo komisja konkursowa powołana przez Dyrektora MWM przyzna jednej tradycyjnej palmie mazowieckiej nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w tego samego dnia, po mszy świętej, która odprawiona zostanie o godzinie 14.00. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy. Upominki zostaną również rozlosowane wśród osób głosujących.
Więcej informacji o warunkach udziału w konkursie i jego przebiegu znaleźć można w regulaminie dostępnym na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku. Serdecznie zachęcamy do wspólnego poznawania zapomnianych mazowieckich zwyczajów wielkanocnych.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB