Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

„OKRĄGLAK” ZRÓWNANY Z ZIEMIĄ

2019-03-29 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-29 15:01:35)

Podziel się:

INFORMACJE\\\Lata świetności miał już dawno za sobą. Mało tego, od pewnego czasu straszył wręcz swoim wyglądem, jednak cały czas wzbudzał sympatię mieszkańców. Okrągły dworzec autobusowy w Żurominie, bo o nim mowa, został zburzony.

W ubiegły poniedziałek nasz redakcyjny telefon dzwonił wyjątkowo często, niemalże co druga osoba pytała o żuromiński dworzec. Rano rozpoczęły się prace rozbiórkowe „okrąglaka”. W niespełna kilka godzin budynek zrównano z ziemią. Co najciekawsze, nasi Czytelnicy w większości nie byli zainteresowani tym, co powstanie w jego miejscu, było im po prostu żal budynku, który od kilkudziesięciu lat był symbolem Żuromina. Kilka osób dopytywało, czy budynek nie jest przypadkiem zabytkiem? Zdecydowana większość mieszkańców, nie tylko Żuromina, ale całego powiatu, ma jakieś wspomnienia związane z dworcem. Dojazdy do szkoły, wakacyjne wojaże, powitania i pożegnania…
W ubiegłym roku pisaliśmy na łamach „Kuriera” o planach sprzedaży żuromińskiej nieruchomości przez jej ówczesnego właściciela, spółkę Mobilis. Dawny PKS kupił przedsiębiorca z powiatu żuromińskiego, który niemalże od razu przystąpił do porządkowania terenu. W rozmowie telefonicznej zdradził nam, że planuje na tym terenie budowę bloków mieszkalnych oraz obiektu handlowego.
Nie mogliśmy zostawić jednak pytań Czytelników bez odpowiedzi. W starostwie powiatowym otrzymaliśmy informację, że rozbiórka dworca została zgłoszona, więc przebiega zgodnie z prawem. Informację potwierdził nam starosta Jerzy Rzymowski, który również w sentymentalny sposób wypowiedział się o samym „okrąglaku”. – Nie żal mi tych zniszczonych peronów, ławek i daszków, które kwalifikowały się do rozbiórki, ale samego dworca to jednak trochę szkoda…- skomentował starosta. Pytanie skierowaliśmy również do Konserwatora Zabytków, odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy, choć wydaje się ona oczywista.
Tym razem to my kierujemy pytanie do Czytelników. Wiemy, że „okrągły” dworzec znajduje się jeszcze w Kielcach. Czy ktoś z Was zna jakieś inne?

Kacper Czerwiński


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Qqq #2731369 | 37.47.*.* 13 maj 2019 13:23

  A czemu Pan Kamiński przystopowal inwestycje na dawnym dworcu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do gazownika #2709350 | 85.222.*.* 4 kwi 2019 14:21

   Przestańcie mowić że cena wysoka, to nie jest ten temat. Nie rozumiem czemu nadal ludzie tam tankują. Nie lepiej pojachać na górkę i za chwilę odniosą straty bedą musieli opuścić cenę ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Do GAZOWNIK #2708420 | 5.173.*.* 2 kwi 2019 23:10

   Kolego ta istniejąca jest zajęta. będzie tam wybieg dla zyraf. Nikt tam nie chce handlować bo jak w Kielcach. Żyrafy maja głowy wysoko i tam będzie im bardzo dobrze. Wspaniały pomysł włodarzy. Teraz mają budować niższą za następne dwa miliony dla antylop. I tak co roku i na pożegnanie następcom zostawią małe zoo za miliony.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. GAZOWNIK #2708356 | 37.248.*.* 2 kwi 2019 21:07

   Dziś w Brodnicy na sikorskiego tankowałem gaz 1.99 benzyna 4,65 i nie jest to reklama bo na tej ulicy sa 3 stacje.A ha dworzec też sprzedali z GŁOWĄ jest galeria dekada ,ale są i 4 perony i poczekalnia dla podrużnych ,pomimo tego że transp-ort busikami działa jak w zegarku.Powiem jeszcze raz niech nasi włodarze wybudują koło stadionu wiatę od wiatru bo od deszczu już mamy......bedziemy mieli wybór gdzie się schronić

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. a #2708187 | 46.170.*.* 2 kwi 2019 15:05

   Wszystko się zmienia

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)