Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

UCZNIOWIE WIEDZĄ DUŻO O ZUS

2019-04-03 10:36:25 (ost. akt: 2019-04-03 10:36:50)

Podziel się:

EDUKACJA\\\ Ekonomiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej wzięli udział w wojewódzkim finale olimpiady Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Było to zwieńczenie prowadzonego w placówce projektu „Lekcje z ZUS”.

W piątek, 15 marca, na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się II etap (wojewódzki) Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Biorąca w nim udział grupa 66 osób została wyłoniona spośród 4.773 uczestników ze 120 szkół, które brały udział w olimpiadzie na szczeblu szkolnym na terenie całego Mazowsza. Wśród nich znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej.
- Naszą szkołę, jak również powiat żuromiński jako jedyni godnie reprezentowali: Karol Kowalski, Grzegorz Potorski, Daniel Rzymowski, uczniowie klasy IV Technikum Ekonomicznego – informuje nas nauczycielka Teresa Piotrowicz. Jak dodaje, warszawski półfinał olimpiady otworzyła prof. Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która pogratulowała najlepszym zespołom w województwie i życzyła powodzenia we współzawodnictwie. Zachęcała też uczniów do zgłębiania tematyki ubezpieczeń społecznych.
–Ta wiedza przyda się nie tylko po to, żeby osiągnąć najwyższy rezultat w olimpiadzie, ale także by wpłynąć na kształtowanie przyszłości, wybór drogi akademickiej. To ogromna możliwość rozwoju późniejszej kariery zawodowej. Warto inwestować w siebie – powiedziała profesor Uścińska.
Jednocześnie stwierdziła, że wszystkim uczniom biorącym udział w wojewódzkim etapie olimpiady należą się gratulacje, a każdy z uczestników jest zwycięzcą, ponieważ wykazał się odwagą poznania trudnej tematyki ubezpieczeń społecznych. Profesor powiedziała również, że dotarcie do etapu wojewódzkiego samo w sobie jest już nie lada osiągnięciem. Wygrali go ostatecznie uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.
- Olimpiada ZUS realizowana jest w ramach programu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” prowadzonego w szkołach ponadpodstawowych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej – informuje Teresa Piotrowicz. Projekt ten realizowano w ZSP w Zielonej od 27 października do 23 listopada zeszłego roku. Obejmował treści z zakresu 4 modułów: „świadomy zawsze ubezpieczony”, „płacisz i masz, czyli co Ci się należy gdy opłacasz składki”, „emerytura-Twoja przyszłość w Twoich rękach”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”.
- Jest to pierwszy autorski projekt ZUS, który zrodził się na potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia jakim są ubezpieczenia społeczne. Lekcje z ZUS mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom i pracownikom do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Celem tych zajęć było rozwijanie kompetencji kluczowych u naszych uczniów oraz poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zasad funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, praw i obowiązków ubezpieczonych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą – wyjaśnia Piotrowicz.
Projekt realizowany był przy współpracy oddziału ZUS w Płocku, który reprezentowała Małgorzata Liszewska – Kierownik Biura Terenowego w Żurominie. Uczniowie w sposób praktyczny zdobyli wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dowiedzieli się, jak zgłosić firmę oraz przystąpić do ubezpieczeń społecznych. Pani kierownik przekazała również nowości dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. Zapoznała również wszystkich uczestników obecnych na spotkaniu podsumowującym realizację projektu „Lekcje z ZUS” z funkcjonalnością Platformy Usług Elektronicznych. PUE ZUS daje możliwość dostępu do naszych danych dotyczących np. okresów składkowych, bez wychodzenia z domu.
- Udział w projekcie pozwolił zrealizować w naszej szkole jeden z priorytetów MEN na rok szkolny 2018/2019, mianowicie współpracę z przedsiębiorstwami i instytucjami. Zwieńczeniem realizacji tego projektu była olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, w którym szkołę reprezentowali wspomniani wcześniej uczniowie. W etapie szkolnym do konkursu przystąpiło 20 osób – uzupełnia dyrektor szkoły, Czarek Ossowski.

AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB