Sobota, 6 czerwca 2020. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

SAMORZĄDY ROZUMIEJĄ STRAJK

2019-04-05 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-05 14:45:46)
Zarząd Oddziału powiatowego ZNP w Żurominie po poniedziałkowym spotkaniu

Zarząd Oddziału powiatowego ZNP w Żurominie po poniedziałkowym spotkaniu

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ To już ostatnia prosta przed zapowiadanym na 8 kwietnia początkiem strajku pracowników szkół. W poniedziałek, 1 kwietnia, żuromiński Zarząd Powiatowy ZNP spotkał się z włodarzami wszystkich siedmiu samorządów.

Jak poinformowała podczas popołudniowego spotkania zarządu ZNP w Żurominie prezes Więckowska, po porannym 2,5-godzinnym spotkaniu z włodarzami gmin i powiatu jest pozytywnej myśli. – Podjęliśmy temat aktualnej sytuacji, tj. przyszłego strajku, kwestii finansowych i odpowiedzialności za strajk. Podjęliśmy też rozmowę w temacie organizacji wspólnego z samorządami Dnia Edukacji Narodowej oraz kwestię racjonalnego projektowania arkuszy organizacyjnych we wszystkich szkołach celem wykorzystania zasobów kadrowych nauczycieli. Czyli tam, gdzie jest za dużo, żeby można przesunąć i ewentualnie znaleźć godziny tam, gdzie się pojawią – poinformowała zebranych.
Najważniejsza jednak zdaje się być teraz kwestia strajku, który ma się rozpocząć już w przyszły poniedziałek, 8 kwietnia. – Samorządy popierają nasze działania. Rozumieją potrzebę naszego protestu, rozumieją sytuację pracownika szkoły czy placówki oświatowej. Rozumieją potrzebę popierania nas w naszych postulatach – powiedziała Więckowska.
Jak dodała prezes, kwestię niepotrącania strajkującym środków z wynagrodzenia za okres, kiedy będą brali udział w proteście, zostawiono do omówienia na później. – Był komunikat, że włodarze nie są przeciwni i będą rozmowy, bo jednak jednoosobowo jako burmistrz/wójt czy starosta nie są w stanie podjąć decyzji. Jest jeszcze rada gminy, powiatu, zarząd. Póki co mobilizujemy się przed strajkiem – mówiła.
Więckowska przekazała członkom zarządu Oddziału Powiatowego ZNP informacje dotyczące pracy szkół i sytuacji rodziców. We wtorek rano ZNP spotkało się jeszcze z dyrektorami szkół w gminie Żuromin, potem w starostwie z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych w kwestii organizacji pierwszego dnia strajku.
Podczas spotkania zarząd oddziału ZNP przyjął m.in. uchwałę w sprawie instrukcji przeprowadzenia strajku od 8 kwietnia aż do odwołania. – Ze strony organizacji podejmujemy wszystkie czynności, które obligują nas w obrębie ustawy o sporze zbiorowym – podkreśla Marzena Więckowska. I dodaje, że na spotkaniach tych przekazano jasno i czytelnie informacje, że Związek jest od przeprowadzenia procedur sporu zbiorowego, zaś sprawa organizacji i ogłoszenia strajku leży w gestii pracowników każdej szkoły, którzy za strajkiem się opowiedzieli. – Komunikaty, które do nas płyną od dyrektorów, że to ten Związek niedobry, robi ten bałagan, są nieuprawnioną informacją, ponieważ o tym, , czy w danej szkole strajk został ogłoszony, czy nie, to zdecydowali pracownicy tegoż dyrektora, a nie Związek Zawodowy czy Zarząd Oddziału Powiatowego ZNP– tłumaczyła.
- Związek nie jest od wzięcia udziału czy odpowiedzialności w danej szkole, tylko pracownicy. To pracownicy zdecydowali, że ogłaszają strajk lub nie – dodaje prezes ZNP. Dyrektorzy placówek otrzymali już pisma z informacją, w jakim procencie pracownicy danej placówki opowiedzieli się za protestem. Teraz to w ich gestii leży poinformowanie o tym fakcie rodziców. – To jest kompetencja dyrektora szkoły. Na jego barkach spoczywa komunikacja z radą rodziców czy z rodzicami szeroko mówiąc. Nie powinniśmy z butami wchodzić w kompetencje dyrektorów. My wiemy, co do nas należy jako do organizacji ogłaszającej spór zbiorowy – kończy Więckowska.
Udział w strajku leży w rękach pracowników, bo czym innym było referendum, czym innym strajk, czyli powstrzymanie się od jakichkolwiek czynności wynikających z Karty Nauczyciela.
Na środę, planowano jeszcze spotkanie z dyrektorami szkół w gminie Bieżuń i Lutocin.

AO
Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zmiana zawodu #2720465 | 5.172.*.* 22 kwi 2019 13:08

  Czy nauczyciele nie mogą zmienić zawodu ? Nikt nie musi chyba całe życie mieć jednej profesji, nie pasuje mi , odchodzę. Zmieniam zawód, szukam lepszego życia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lol #2717512 | 5.173.*.* 16 kwi 2019 05:50

  Są tacy nauczyciele którzy pracują na dwa etaty w dwóch szkołach a burmistrz i dyrektor nie reagujã. Dlaczego?Jakaś dziwna sytuacja w dobie kryzysu i braku etatów.Warto się temu przyjżeć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Emerytka #2717125 | 37.248.*.* 15 kwi 2019 10:48

  Proponujesz żeby nauczyciele pracowali społecznie (zastępstwa). To nie jest zgodne z prawem, ale ciągle jest praktykowane także w szkołach gminy żuromin oraz sąsiednich. Jest to jeden z wielu elementów pracy nauczyciela, których nie widzi społęczeństwo. Szkoła powinna uczyć dzieci. Wycieczki, wyjazdy do kina, dyskoteki - dlaczego organizują to nauczyciele ? Wychowanie to rola rodziców.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Emerytka #2717047 | 5.173.*.* 15 kwi 2019 08:09

  Jestem przeciwniczką PiS-u. Jeżeli chodzi o strajk nauczycieli uważam że częściowo jest słuszny. Faktycznie według mnie nauczyciele powinni miec podniesione wynagrodzenie, ale w zamian za kilka podstawowych zmian. Po pierwsze pensum powinno wynosić dwadzieścia pięć godzin tygodniowo. pięć godzin dydaktycznych 45 minutowych przez pięć dni. Czy to dużo zapytacie? Nie to bardzo mało gdyz jeżeli dałby nauczycielom dzisiaj dwanaście godzin nadliczbowych dodatkowo płatnych wszyscy jak jeden mąż rzuciliby się na te godziny i z radością je zaakceptowali jako dodatkowe źródło dochodu. Dlaczego zastepstwa w Żuromińskich szkołach biorą dyrektorzy bo od niedawna są płatne? A społecznie jak przez siedemdziesiąt lat po wojnie to nie łaska. A władza płacze że nie ma pieniędzy a na to przymyka oczy? Za darmo nie można aza kasę oczywiście. Czyli trzydzieści godzin również można tygodniowo pracować czego przykładem są nauczyciele naszej gminy po zsumowaniu godzin w wielu szkołach. Po co czekać na ochłapy i walczyć między sobą? jak można mieć zapewnione pensum 25 lub 30 godzin. Resztę do czterdziestu godzin nauczyciel powinien spędzac w szkole sprawdzając klasówki przyjmując rodziców przygotowując konspekty do nastepnych zajęć i jak mówią i piszą robić nadmiar obowiązków których nikt nie widzi. Ile wynoszą emerytury pedagogów którzy odeszli ze SP nr1? Jak by pracowali po 18 godzin to emerytury byłyby symboliczne. czyli Pani która pracuje w wieku sześcdziesięciu lat na dwóch etatach może pracować całe zycie na 30 godzinnym pensum tygodniowo. Następna sprawa ilość uczniów w klasach. Minimalna liczba dzieci w klasie piętnaście. Jak ten problem rozwiązać? Nie przez 500+ tylko tworząc jak w 1973roku Zbiorcze Szkoły Gminne. Martwicie się co się stanie z nauczycielami? 4czerwca mija trzydzieści lat od Okrągłego Stołu. Ile milionów ludzi straciło pracę? Czy ktoś się nimi przejmował? Jedyna grupa społeczna do dziś przez trzydzieści lat nie tknięta to nauczyciele. Jeżeli zwalnia się nauczyciela to tragedia. Czy według Konstytucji nie jesteśmy wszyscy równi? Wtedy podwyżki są wprost obowiązkowe i minimum o te żądane tysiąc złotych. Na obecnych warunkach nie dałabym nawet złotówki. Wolna emerytka w wolnym kraju ma prawo napisać swój pogląd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zyx #2715854 | 188.147.*.* 12 kwi 2019 23:20

  30% nauczycieli do zwolnienia! Dla pozostających w systemie, zgodnie ze średnią europejską- 26 godz/ tydzień, powinno być 1200 zł podwyżki. Obecnie po 3 godzinach, 45 minutowych na dzień, udzielają korepetycji, za które biorą 60-80 zł / godz. NIEROBY w szkole za 2800 zł/m-c. Pracusie w domu 3-4 godz. na dzień bez podatku korepetycji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (41)