Poniedziałek, 16 września 2019. Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza

SANEPID W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH

2019-04-09 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-09 15:39:44)

Podziel się:

ZDROWIE\\\ W zeszłym roku żuromiński sanepid dwukrotnie skontrolował każdą z 41 placówek oświatowo-wychowawczych w powiecie. W 13 placówkach stwierdzono zły stan sanitarno-techniczny. Inspektorzy wydali dyrektorom zalecenia.

W minionym roku na terenie powiatu nadzorem sanitarnym objęto 41 placówek oświatowo–wychowawczych: 1 żłobek, 1 klub malucha, 7 przedszkoli działających samodzielnie, 18 szkół podstawowych, 8 zespołów szkół (z oddziałami przedszkolnymi, szkołami podstawowymi i gimnazjami), 6 placówek pracy pozaszkolnej. Przeprowadzono w nich 72 kontrole sanitarne w zakresie oceny ich stanu sanitarnego, oceny warunków do utrzymania higieny osobistej uczniów, higienicznej oceny rozkładów zajęć lekcyjnych, oceny warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych, oceny dostosowania mebli edukacyjnych do zasad ergonomii, oceny warunków dla uczniów do pozostawiania części przyborów i podręczników szkolnych oraz oceny posiadania certyfikatów na sprzęt sportowy i meble szkolne.
- W tych placówkach wystawiliśmy 13 decyzji administracyjnych. W każdej gminie jest kilka szkół – podaje dyrektor PSSE w Żurominie, Agnieszka Cyran. Jakie były nieprawidłowości? W Szkole Podstawowej nr 1 w Żurominie stwierdzono: nieskuteczną wentylację grawitacyjna w łazience chłopców, zniszczone stoliki edukacyjne, zniszczone drzwi do klas, zniszczone drzwi do szafek na odzież. W Szkole Podstawowej nr 2 w Żurominie - zły stan sanitarny stolików edukacyjnych, zły stan sanitarny ścian w holu, klasach i łazienkach, zniszczona podłoga. W Szkole Podstawowej w Chamsku - brak zabezpieczenia grzejników centralnego ogrzewania, a w Szkole Podstawowej w Raczynach - zły stan sanitarny drzwi w łazienkach chłopców, brak zabezpieczenia grzejników centralnego ogrzewania. W gminie Kuczbork w ZPO w Kuczborku sanepid znalazł zniszczone drzwi do klas i parapety okienne, niewłaściwą nawierzchnię boiska (asfalt), niezabezpieczone grzejniki centralnego ogrzewania. W Zespole Placówek Oświatowych w Zielonej brak jest certyfikatów i atestów na meble edukacyjne. W Szkole Podstawowej w Chojnowie - zniszczone ściany i sufity, popękany tynk, łuszcząca się farba, brak zabezpieczenia grzejników centralnego ogrzewania. Z kolei w gminie Bieżuń nie tak, jak powinno, było w dwóch placówkach. W ZPO w Bieżuniu stwierdzono zły stan sanitarny podłogi w holu, brak zabezpieczenia grzejników centralnego ogrzewania, a w Szkole Podstawowej w Sławęcinie - brak certyfikatów na meble edukacyjne, w łazience brak wentylacji mechanicznej - nieprzyjemny zapach.
Dwie szkoły w gm. Lutocin negatywnie przeszły kontrolę sanepidu. W ZS w Lutocinie sanepid znalazł zniszczone blaty od stolików edukacyjnych w 4 klasach, nierówną, powybijaną drogę dojazdową do przedszkola. Z kolei w Szkole Podstawowej w Przeradzu Małym - brak zabezpieczenia grzejników centralnego ogrzewania.
W gminie Lubowidz w Zespole Szkół w Lubowidzu – niezachowane były warunki sanitarno-higieniczne w zaadaptowanych tymczasowo pomieszczeniach do nauki, nierówna kostka przy szkół, z kolei w Szkole Podstawowej w Mleczówce - zniszczone ściany i sufity, popękany tynk, łuszcząca się farba, zniszczona, nierówna podłoga.
- Mam informację, że w 5 przepadkach nieprawidłowości wykonano, w 3 częściowo wykonano, w pozostałych termin mija wraz z końcem wakacji – podkreśla Agnieszka Cyran.
Rozkład zajęć lekcyjnych oceniono w 286 oddziałach (17 szkół podstawowych i 8 zespołów szkół). Nieprawidłowości w tym zakresie nie stwierdzono. Rozkład zajęć zgodny z zasadami higieny pracy umysłowej dzieci i młodzieży.
Na terenie działania PSSE w Żurominie w 4 placówkach stwierdzono niewystarczające warunki do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. W szkołach podstawowych w Kliczewie, Chojnowie i Mleczówce zajęcia w-f odbywają się na korytarzach, w Sarnowie – zajęcia w-f przeprowadzane są w klasie. W szkole podstawowej w Jonnem brakuje natomiast boiska szkolnego.
Skontrolowane placówki zapewniają właściwe warunki do utrzymania właściwej higieny osobistej uczniów. Wszystkie podłączone są do wodociągów publicznych, posiadają własne centralne ogrzewanie. Do kanalizacji miejskiej/wiejskiej podłączone są 23 placówki, a 18 posiada własne szambo.
W nadzorowanych placówkach dokonano rownież oceny posiadania certyfikatów na meble i sprzęt sportowy. Na podstawie dokonanej oceny w szkołach podstawowych i zespołach szkół stwierdzono: I tak np. 100% mebli z certyfikatami posiada 14 placówek, na sprzęt sportowy 23 placówki, z kolei powyżej 50% mebli z certyfikatami posiada 8 placówek, na sprzęt sportowy 2 placówki. Do 50% mebli z certyfikatami posiadają 4 placówki, na sprzęt sportowy 1 placówka. Nie ma placówek, które posiadałyby poniżej 25% mebli czy sprzętu sportowego z certyfikatami.
W 2018 roku profilaktyczną opiekę zdrowotną i pomoc przedlekarską posiadają 3 placówki, w pozostałych profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawują pielęgniarki środowiskowe zadaniowo.
Zgodnie z wytycznymi GIS dokonano oceny przygotowania szkół do nowego roku szkolnego 2018/2019. W okresie wakacyjnym przeprowadzono 6 kontroli sanitarnych (4 szkoły podstawowe i 2 zespoły szkół). W kontrolowanych placówkach przeprowadzono zaplanowane prace naprawcze. Jedna ze szkół na skutek zalania przez opady atmosferyczne była nieprzygotowana do nowego roku szkolnego, nieprawidłowości usunięto w połowie października. W roku 2018 nie przeprowadzano remontów generalnych.
W 2018 roku z gorących posiłków wydawanych w placówkach oświatowych korzystało: 738 uczniów z pełnego posiłku (zupa i II danie) w 5 placówkach, 1181 uczniów z posiłku jednodaniowego (zupa) w 15 placówkach, 21 uczniów ze śniadań szkolnych w 1 placówce, 2179 uczniów z mleka w 25 placówkach. Opieka społeczna dofinansowała 491 posiłków.
Bieżący nadzór sanitarny nad placówkami sezonowego wypoczynku prowadzony był na podstawie zgłoszeń zarejestrowanych w bazie MEN. W 2018 r. nie było zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku.
AO

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PS. #2713767 | 37.47.*.* 10 kwi 2019 09:15

  Przepraszam ale w Kliczewie zajęcia W-F odbywają się nie na korytarzu, a na sali OSP/Wioskowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mela #2713751 | 31.0.*.* 10 kwi 2019 09:03

  A w której szkole są gabinety lekarskie stomatologiczne, które obiecał PREZES przed wyborami. Nie starczyło kasy w budżecie ? Rozdawnictwo i kupowanie głosów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ola #2713319 | 5.172.*.* 9 kwi 2019 18:42

  Dlaczego Sanepid nie kontroluje smrodu wytwarzanego i rozprzestrzenianego przez chlewniarzy oraz gleby która jest już śmierdzidłem i zboża które Oni sprzedają nie nadają się do konsumpcji, a Sanepid nic z tym nie robi, a my z tego śmierdzącego zboża spożywamy chleb, gdzie piekarze muszą dodawać różnych specyfików by nie czuć śmierdzącego chleba. Tak niestety jest.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz