Wtorek, 19 listopada 2019. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

29 PLACÓWEK STRAJKUJE

2019-04-10 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-10 14:44:55)
Na budynkach szkół pojawiły się odpowiednie transparenty

Na budynkach szkół pojawiły się odpowiednie transparenty

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Na 30 placówek oświatowych, które w referendum wyraziły wolę strajku, w poniedziałek, 8 kwietnia, 29 rozpoczęło go fizycznie. W dwóch placówkach dyrektorzy nie poinformowali o wyniku rodziców, więc pojawiły się tam dzieci.

W poniedziałek w szkołach na terenie powiatu zaczął się zapowiadany od dawna strajk nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Do szkół przybyli pojedynczy uczniowie. Zdarzyło się jednak, że przyszli wszyscy. Tak było w Szkole Podstawowej w Chamsku. Tam w referendum nauczyciele wyrazili wolę strajkowania, ale ostatecznie rano przystąpiło do niego 5 osób. Podobnie dzieci zjawiły się w miejskim Przedszkolu nr 2 w Żurominie, gdzie nauczyciele i pracownicy w ogóle odstąpili od strajku.
- W referendum wyszedł tam strajk. Ustawa o sporze zbiorowym mówi, że skoro w referendum wyszedł strajk, to dyrektor powinien pilnować procedur. Skąd może wiedzieć, czy nauczyciele przystąpią do strajku, czy nie? Komunikat do rodziców powinien pójść, że szkoła i przedszkole przystąpiły do strajku, więc może się zdarzyć, że nauczyciele nie będą świadczyć pracy – informuje prezes żuromińskiego ZNP Marzena Więckowska. Tak się jednak nie stało. Jak twierdzi Więckowska, obie dyrektorki pod koniec minionego tygodnia pytały nauczycieli, czy ci będą strajkować. – Żeby się zadeklarowali, czy będą strajkować, czy nie. Od tego uzależniły powiadomienie rodziców. To jest nacisk, zastraszenie pracowników i zbieranie informacji niezgodne z przepisami prawa i ustawy o sporze zbiorowym – uważa szefowa ZNP.
- Chodzenie i pytanie to jest zastraszanie, nacisk. Mam podejrzenie, że tak się stało – znów podkreśla Więckowska. I tłumaczy, że otrzymała informację, że „dyrektor pocztą pantoflową dowiedziała się, iż np. nie będzie strajkowała szkoła w Kliczewie”. – Pocztą pantoflową? Tak działa dyrektor? – mówi prezes. Podkreśla, że każdy dyrektor jest zobligowany do przestrzegania przepisów prawa, a nie do słuchania plotek rozsiewanych pocztą pantoflową.
W poniedziałek telefon prezes Więckowskiej dzwonił non stop. Co chwilę składano jej meldunki lub dopytywano w sprawach proceduralnych prowadzonego strajku.
- Czworo uczniów było rano w Dwójce, dwoje w Jedynce. W Bieżuniu w przedszkolu było 1 dziecko, również 1 w Syberii, 1 w Mleczówce, 1 w Zielonej – podała nam informację. W szkole w Chojnowie w poniedziałek strajkowało 100% załogi, podobnie w Kuczborku. W Lutocinie w trzech placówkach łącznie z pracownikami strajkujących było 95% osób, samych zaś nauczycieli 98 proc. W Sinogórze strajkowało 80 % nauczycieli. Na godzinę 8.30 w żuromińskiej Jedynce strajkowało 87 proc. nauczycieli, łącznie 60% (bo sporo jest tu pracowników administracji). W Dwójce strajkowało 71 proc. (37 na 52) nauczycieli. W Zieluniu 18 pracowników nie strajkowało, a 43 % nauczycieli nie świadczyło pracy. W Lubowidzu – strajk prowadziło 78 proc. nauczycieli. W liceum bieżuńskim zastrajkowało 8 na 10 nauczycieli.
Komitety strajkowe mają wyliczać z każdego dnia procent nauczycieli strajkujących w każdej placówce oraz procent protestujących w odniesieniu do całej załogi szkoły, bo w wielu do strajku przystąpili również pracownicy administracji i obsługi. W poniedziałek średnio strajkowało w powiecie 86,8 proc. nauczycieli.
To pierwszy tak dużych rozmiarów strajk, organizowany przez żuromińskie oddział ZNP. Dla Więckowskiej jednak już trzeci. Pierwszy był w 2007r., 2-godzinny ostrzegawczy, drugi w 2017r, kiedy strajkowało 11 szkół. Teraz procent jest znacznie większy. – Sama strajkowałam w 1993r. jako młody nauczyciel – wspomina szefowa Związku.
Sytuacja jest dynamiczna. Nie wiadomo, jak w środę będzie wyglądała kwestia egzaminu gimnazjalnego. W poniedziałek np. dyrektor szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie Ewa Kowalczyk-Brożyna poinformowała nas, że do strajku w jej placówce nie przystąpiły trzy katechetki i troje nauczycieli. Powiedziała nam, że egzamin gimnazjalny się odbędzie. W poniedziałek do końca dnia nauczyciele mieli jej odpowiedzieć, czy na czas trwania egzaminów zawieszą strajk, czy nie. Bo – jak podkreśliła Brożyna, takie miała sygnały. Dyrektor Dwójki Piotr Babiuch również skompletował komisję, mieli w niej zasiąść m.in. nauczyciel z Sierpca i Płocka, a także z innych placówek gminnych.
Jak będzie w pozostałych placówkach, sprawdzimy.
AO

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anonim #2717122 | 217.98.*.* 15 kwi 2019 10:45

  Chciałbym aby kurier przyjrzał się sytuacji osób w powiecie, które nie dołączyły lub odeszły od strajku po kilku dniach. Są szykanowane, wykorzystywane i zmuszane do pracy, której wykonywać nie powinni. Większość z nich, żeby tego uniknąć przebywa na fikcyjnych L4 lub podpisuje listy strajkowe, żeby tego uniknąć. Na czele ZNP stoi osoba reprezentująca PO, więc domyślam się, że jako ludzie nadzwyczaj solidarni, nauczyciele również popierają tą partię i wyznawane przez nią wartości, a także nawołuje do "powrotu wolności" w naszym kraju. Jeśli tak wygląda wolność w ich mniemaniu to nic dziwnego, że zarabiają tyle samo co osoby pracujące na kasie, swoją drogą w wielu przypadkach bardziej wykształcone niż oni sami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do kacper #2716351 | 37.248.*.* 13 kwi 2019 20:52

  Jakiej strony ?........Sprzedaj 100 gazet więcej....widze jakie ORKA..ny macie zwroty.Uderzcie się z Agniechą w piersi i piszcie dla ludzi ,a nie polityczkę uprawiajcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do kacper #2716144 | 37.248.*.* 13 kwi 2019 13:03

  Aha to 8 godzin myślisz jako redaktor , trzasksasz drzwiami idziesz do domu i myślisz następne 16 godzin jako Kacper C . No cóż wolno Ci. Taki Dr z rodwojeniem jażni to już był i na dobre mu to nie wyszło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PiS #2715777 | 5.173.*.* 12 kwi 2019 21:22

   Masz rację ja też od czterech lat spotkałam 1 słownie (jedną osobę) która publicznie mówiła że w wyborach zagłosuje na PiS. Bardzo mnie to smuci, ale jestem dobrej myśli. Cztery lata temu też tak było a moi zdobyli w Żurominie ponad 50%. Wspaniale rządzą i mam nadzieje że teraz też wygrają. Po drugie 95% mieszkańców to katolicy dzisiaj na rekolekcjach było ich wielu. Czemu tyle w nich hypokryzji i zakłamania? To tylko sam Pan wie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. żandarm na emertyurze #2715765 | 185.170.*.* 12 kwi 2019 21:02

   Podobno 44 proc. społeczeństwa popiera ten strajk. Dziwne, bo od poniedziałku spotkałem 1 (słownie jedną) taką osobę. Ale nie o tym chciałem napisać. Pokazujecie gdzie macie waszych uczniów, wychowanków. Zapewne nie strajkujecie w sobotę ani w niedzielę, nie dziwi mnie to. Nie będę zaskoczony, jeśli w Święta również nie będziecie okupować szkół. Ale najlepsi są nauczyciele i warto o tym napisać, którzy zawieszają strajk z powodu wyjazdu do SPA!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nawet nie wiem jak to skomentować, ale jest to zachowanie godne ryśka petru, gdy opozycja strajkowała w sejmie głodna , zziębnięta a on poleciał na maderę z joanną :) i jeszcze jedno. Wydaje się, że nauczyciel człowiek światły a kieruje Wami taki beton jak Broniarz...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)