Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

GMINY SCEPTYCZNE WOBEC RZĄDU

2019-04-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-11 12:19:24)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Włodarze naszych gmin stają się coraz bardziej krytyczni wobec polityki finansowej rządu. Koszty rosną, a przychody maleją, przez co samorządowe kasy chudną. Największym punktem zapalnym jest edukacja. Subwencje są niewystarczające.

Pisaliśmy już na łamach „Kuriera” o zmianach w opodatkowaniu farm wiatrowych. Przypomnijmy, że samorządy otrzymują teraz o wiele mniejsze wpływy od ich właścicieli. Mało tego, ustawa zadziałała wstecz i gminy były zobowiązane do oddania właścicielom nadpłaconej raty podatku. W najgorszej sytuacji znalazła się gmina Kuczbork. Roczna „strata” to około 2 mln złotych.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Lubowidzu swoje niezadowolenie wyraził także burmistrz Krzysztof Ziółkowski.
- Polityka rządu w stosunku do mieszkańców jest bardzo rozbudowana socjalnie, jest ileś obietnic realizowanych, ale rząd i premier nie mówią, skąd te środki pochodzą- powiedział burmistrz.
- Niedawno otrzymaliśmy decyzję zmniejszającą subwencję oświatową o 90 tysięcy złotych - poinformował radnych Ziółkowski. Przedstawił sytuację w odniesieniu do gminnego budżetu.
- Koszty stałe i wydatki bieżące stale rosną. Nieustanie i dość szybko. Podwyżki najniższych krajowych, które oferuje rząd, opierają się również na zwiększeniu wydatków bieżących z kas samorządowych. Nie idzie za tym żadne zwiększenie subwencji- dodał.
Krytykował wprowadzoną ustawę „wiatrakową.” - W lipcu zabrała nam dochody z okresu od lipca do grudnia, w kwocie około 160 tysięcy złotych. Jeszcze musieliśmy zwrócić środki pobrane od początku roku - wyliczał burmistrz.
- Podwyżki płac dla nauczycieli to setki tysięcy złotych, które pochodzą z kas samorządowych. Jak to wszystko zsumujemy to wyjdzie jakieś 800-900 tysięcy- podsumował włodarz Lubowidza.
Krzysztof Ziółkowski jest również zdegustowany systemem gospodarki odpadami, gdzie ostatnio koszty poszybowały znacznie w górę. Podczas sesji nie ukrywał, że samorząd do tego systemu dokłada około 400 tysięcy zł, choć powinien się on samofinansować. Żeby tak było niezbędna jest podwyżka cen.
Burmistrz Lubowidza ponownie nawiązał do sprawy likwidacji Szkoły Podstawowej w Sinogórze. Samorząd wykonał już kilka podejść, ale za każdym razem kuratorium negatywnie opiniowało pomysł. Do szkoły uczęszcza 40 uczniów, a koszty przekraczają 1,1 mln złotych. – Gdzie tu jest sens istnienia?- zastanawiał się Ziółkowski.
Finansowanie oświaty staje się coraz większą bolączką wszystkich samorządów. Pod koniec tygodnia na swoim oficjalnym Funpage`u na Facebooku ciekawą infografikę zamieścił wiceburmistrz Żuromina Michał Bodenszac. Wynika z niej, że w ubiegłym roku Gmina i Miasto Żuromin przeznaczyła na wydatki osobowe w oświacie 15,8 mln złotych, a subwencja oświatowa, która wpłynęła na konto, to jedyne 5,3 mln zł.
Okazuje się jednak, że to nie wszystkie koszty, jakie poniósł żuromiński samorząd. Do wydatków należałoby dodać około 5 mln złotych, które w 2018 r. zainwestowano w szkolną infrastrukturę (m.in. budowa boisk wielofunkcyjnych). – Takich zadań nie wykonujemy co rok, dlatego nie chciałem zaburzać istotnego przekazu - tłumaczy Michał Bodenszac.
Generalnie w powiecie żuromińskim nie ma samorządu, który nie dopłacałby do finansowania oświaty.

Kacper Czerwiński


Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wyborca #2716435 | 188.147.*.* 13 kwi 2019 23:06

  Do Włodarzy : Jeżeli stworzycie miejsca pracy np. W Żurominie 200-300, Lubowidzu Bieżuniu wystarczy po100. ( dla jasności pracy godnej)Ludzie Was mega szanować, reelekcję bez kampanii macie ja w banku Weźcie sobie to do serca, kilka lat pracy i stanowisko do śmierci, może awans wyżej. Nawet ludzie Wam wybacza podwyżkę sobie uposażenia ( dziś średnio za rok pracy 150 tyś zł rocznie trochę mało,) można zmienić na 200 tyś zł. Od poniedziałku zamiast rozpocząć pracę od kawki, zebranie z pracownikami i radzić co zrobić aby było lepiej. O to Was proszę w imieniu własnym i mieszkańców powiatu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wyborca #2716428 | 188.147.*.* 13 kwi 2019 22:47

  Pieniądze którymi dysponują samorządy, to pieniądze pochodzące w zdecydowanej większości z podatku dochodowego od mieszkańców. To nie sa pieniądze radnych czy włodarzy. Co w tym dziwnego, że wydawane są na wykształcenie dzieci mieszkańców( pośrednio sami to sponsoruje)Prawda jest taka ze bez pieniędzy z budżetu państwa samorządy by sobie nie poradziły. Przypomnę jeszcze raz, czas zabrać do pracy pozyskiwać inwestorów, stworzyć miejsca pracy. Będą odprowadzane podatki i wtedy na wszystko starczy. Panie Naczelny zapyta jak strefa ekonomiczna w Żurominie? Może w Lubowidzu, Bieżuniu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wyborca #2716418 | 188.147.*.* 13 kwi 2019 22:21

  Drodzy Włodarze, Czas zabrać się do pracy... Pozyskiwać inwestorów, oni będą dawać zatrudnienie, potem będzie więcej przychodów z podatków-proste. Przypomnę że Pan Włodarz z Lubowidza w 2010r zapewniał ze utworzy miejsca pracy. Panie Naczelny proszę rozliczyć i zapytać ile miejsc pracy (stalych)powstało przez 9 lat ( bez urzędu i szkół) ? Pani burmistrz w 2014 zadeklarowała 300 miejsc pracy jaka realizacja?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. milosz #2716202 | 83.28.*.* 13 kwi 2019 15:17

  Polityka Pisu doprowadzi do "wojny domowej". Zobaczycie za 6-10 miesięcy będzie gorąco, rozdawnictwo nie wyjdzie nam na dobre, gospodarka nie wytrzyma tych obciążeń a beneficjencie nie zrezygnują z 500+ itp. Pracoenik fizyczny nie może zarabiać(otrzymawać) tyle co wykształcony pracownik budżetówki. W komuniźmie wszyscy mnieli po równo i jak to się skończyło ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dod #2715870 | 188.147.*.* 12 kwi 2019 23:54

   Tak naprawdę, to jsk nie byłem za PIS-em wraz ze swoją rodziną i znajomymi, w chwili obecnej bardzo ich wspieramy w walce z „nienormalnością”.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (28)