Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

WOJEWÓDZTWO URUCHAMIA WSPARCIE

2019-04-12 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-12 14:53:52)
Przedstawiciele samorządu województwa na konferencji w Ciechanowie

Przedstawiciele samorządu województwa na konferencji w Ciechanowie

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ W Ciechanowie odbyła się konferencja prasowa samorządu województwa. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz radni sejmiku Paweł Obermeyer i Konrad Wojnarowski mówili o programach wsparcia m.in. dla samorządów i OSP.

Część z nich to programy pilotażowe. Kontynuowany będzie Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej, a także Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw. Skorzystają też działkowcy i strażacy, a także wszyscy Mazowszanie. W sumie na ten cel z budżetu województwa przeznaczonych zostanie blisko 80 mln zł.
W Ciechanowie Raboszuk, Obermeyer i Wojnarowski oraz szef tamtejszej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Rafał Woźnowski przybliżali dziennikarzom możliwości uzyskania dotacji, jakie dostaną gminy, OSP czy sołectwa.
- 80 mln to myślę jest kwota wyjściowa. Zarząd wystąpił z wnioskami, sejmik zatwierdził te kwoty – mówił wicemarszałek. – Programy wpisują się w szeroko pojętą politykę samorządu województwa i zarządu, ponieważ wychodząc z założenia, że województwo mazowieckie to dobro wspólne i wszystkie samorządy: gminny, miejski, powiatowy i wojewódzki chcemy, aby ta zasada pomocniczości, subsydialności była traktowana przez nas wszystkich w ten sposób, byśmy mogli zaspokajać potrzeby mieszkańców naszych małych ojczyzn – dodał Wojnarowski.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

To pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego. Jego głównym celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. O pomoc będą mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. Dofinansowanie zadania może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie powinno przekroczyć 200 tys. zł. Przyznane środki gminy mogą wykorzystać m.in. na zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza. Wsparcie będzie mogło być przeznaczone także na zakup oczyszczaczy powietrza do budynków użyteczności publicznej czy też działania edukacyjno-informacyjne. Nabór wniosków rusza w kwietniu br. Na ten cel samorząd województwa przyznał 5 mln zł wsparcia.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony zostanie nowy program wsparcia dla działkowców. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców będzie można ubiegać się o środki na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej. Chodzi o działania, dzięki którym poprawi się przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych. Program zachęca do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Łącznie samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację programu 5 mln zł.
- To eksperyment, ale myślę, że jest to o tyle ważne, bo wspiera infrastrukturę. To bardzo ważne wsparcie ponieważ, do tej pory nie było żadnych programów uwzględniających ogródki działkowe. Dzięki tym środkom uda się przeprowadzić budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej – podkreślił Paweł Obermeyer.

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację pilotażowego programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na modernizację i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dotacje obejmują drobne inwestycje, zakup nowoczesnego sprzętu i niezbędnego oprogramowania, a także elementów wyposażenia. To podwyższy jakość kształcenia młodych osób. Nabór ruszył 5 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia. – Z punktu widzenia oświaty i placówek program ten jest bardzo ważny – uważa radny Konrad Wojnarowski.

Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego

Na realizację pilotażowego instrumentu wsparcia samorządów lokalnych samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku 30 mln zł. Środki przeznaczone są m.in. na modernizacje dróg powiatowych i gminnych, projekty edukacyjne i kulturalne. – Wszelkie zadania, które będą się tu wpisywały, będziemy rozważać – podkreślił Raboszuk w Ciechanowie.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej to program, który powstał w 2018 r. i jest odpowiedzią na zgłaszane przez gminy i powiaty zapotrzebowanie na remonty aktualnych lub utworzenie nowych obiektów sportowych. W poprzednim roku dofinansowanych zostało aż 69 wniosków, z czego 12 z subregionu ciechanowskiego. W tym roku samorządy będą mogły ubiegać się o wsparcie na budowę boisk, skateparków, placów zabaw czy torów sportowych i pumptracków. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy aż 10 mln zł. Nabór ruszy już na początku kwietnia. Dofinansowanie zadania może wynieść do 75 proc. kosztów kwalifikowanych i nie powinno przekroczyć 200 tys. zł.
– Wszyscy mieszkańcy, zarówno w miastach, jak też w małych miejscowościach i wsiach powinni mieć dostęp do obiektów sportowych. Niestety, często ze względu na ograniczone środki, samorządy lokalne nie mogą sobie pozwolić na tego typu inwestycje. Dlatego tak ważne jest nasze wsparcie – mówi radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski. – Trzeba tężyznę fizyczna pielęgnować. Potrzeby są ogromne, ale powinniśmy je zaspokajać w sposób ciągły – uważa Raboszuk.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze

Na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. To właśnie z myślą o nich w ubiegłym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zrealizowanych zostało blisko 500 różnego rodzaju projektów. Wśród nich m.in. rewitalizacja skwerów, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Tylko z subregionu ciechanowskiego wsparcie otrzymało aż 58 projektów. W tym roku po raz kolejny mazowieckie gminy mogą ubiegać się o środki na nowe boiska, parki, place zabaw czy książki do biblioteki. Każda gmina będzie mogła złożyć do pięciu wniosków na pięć różnych zadań. Maksymalne wsparcie dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wszystkie elementy zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa mazowieckiego powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni lub służyć ogółowi lokalnej społeczności. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw zarezerwowano 13,9 mln zł. Właśnie ruszył nabór. Wnioski można składać do 17 kwietnia br.
– To ważny program. Wiemy, że na Mazowszu jest ich ponad 7000. Przy wsparciu do 10 tys. zł 5 sołectw na każdą gminę w roku budżetowym przez całą kadencję jesteśmy w stanie praktycznie każdemu sołectwu w każdej gminie pomóc – tłumaczy Konrad Wojnarowski.

Pomoc Finansowa dla Miast i Gmin na Zakup Sprzętu Przeciwpożarowego

Na Mazowszu jest ok. dwa tysiące jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Druhowie z Mazowsza są świetnie przygotowani do wykonywania powierzonych im zadań. Są przeszkoleni zarówno z zakresu ratownictwa drogowego, jak i medycznego. Co ważne, dysponują coraz lepszym sprzętem strażackim, w tym nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jest to możliwe również dzięki środkom z budżetu województwa. Jednak praca strażaków OSP wymaga nieustającego wsparcia, dlatego potrzebny jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale też solidna baza. Na remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej czy zakup nowych wozów strażackich i ubrań ochronnych władze Mazowsza przekażą w tym roku 10 mln zł. 2 mln zł trafią na remonty strażnic, kolejne 7 mln zł na zakup sprzętu przeciwpożarowego, a 1 mln zł na zakup ubrań ochrony indywidualnej strażaka. - 1 mln zł na sprzęt osobisty. Nigdy tego nie było, nie docenialiśmy wagi sprawy. A sprzęt osobisty zużywa się najszybciej – kończy Wiesław Raboszuk. Nabór ruszył 8 kwietnia, wnioski można składać do 26 kwietnia.

AO
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB