środa, 3 czerwca 2020. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

SKANSEN ZAPRASZA DO ZABAWY

2019-04-19 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-19 15:15:09)

Podziel się:

PROMOCJA\\\ Wielkanoc jest czasem radości z powracającej do życia przyrody. Wśród wielu zwyczajów i obrzędów funkcjonujących w tradycji ludowej do najciekawszych należy Lany Poniedziałek. Skansen zaprasza na „Gry i zabawy wielkanocne”.

Śmigus-dyngus w skansenie odbędzie się 22 kwietnia, w godzinach 10.00–18.00. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji.
Symbolem Poniedziałku Wielkanocnego jest woda. Tego dnia każdy, niezależnie od stanu, wieku i płci brał udział w wielkim polewaniu. Nie wypadało się jednak gniewać za zmoczenie. Jeszcze na początku wieku XX wierzono, że właśnie w momencie gdy biją rezurekcyjne dzwony woda w rzekach uzyskuje moc uzdrawiania chorób ciała i duszy, dodając wigoru. Drugi dzień Wielkanocy świętowano wspólnie w gronie najbliższych, znajomych i sąsiadów, uczestnicząc w zabawach oraz zawodach. Każdy kto w śmigus dyngus odwiedzi sierpecki skansen będzie miał okazję poznać zapomniane dziś zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Paschalnych na dawnej wsi dzięki wystawie „Wielkanoc na Mazowszu”. Zostaną one ożywione pokazom prac wiejskich odbywających się w izbach chłopskich. Zwiedzający przyjrzą się jak malowano jaja metodą nakładania rozgrzanego wosku, odwiedzą plecionkarza wyplatającego wiklinowe kosze i odkryją tajniki tworzenia kwiatów z bibuły oraz koron na obrazy. Wezmą też udział w wielkanocnych zawodach, sprawdzając swoją celność w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych, a także szczęście w biciu pisankami. Na drodze między chałupami zagrają w kręga. Dowiedzą się też na czym polegało chodzenie z kogutkiem dyngusowym, jakie potrawy spożywano w Święta, jak wyglądało święcone w domu chłopskim i pańskim dworze, a także co znaleźć się musiało w palmie wielkanocnej. Dzieci w izbie lekcyjnej z lat 20-tych usiądą w ławkach, by wziąć udział w warsztatach dekorowania kart świątecznych, zaś na podwórku poznawać będą zabawy popularne na początku XX wieku. Dla odważnych w jednej z zagród ustawiona zostanie kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna, zwana też wozawką, na której bujano się na stojąco. Warto spróbować tej zabawy, bowiem jak wierzono kto w Wielkanoc się na niej „przebuja” tego przez cały rok głowa nie zaboli.

Ramowy program wydarzenia:
Wieś rzędówka – wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” uzupełniona warsztatami, zabawami wiejskimi i pokazami rękodzieła oraz rzemiosła ludowego. Odbędą się tu: zawody w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu, zawody w biciu pisankami, pokaz malowania jaj techniką nakładania wosku, warsztaty wielkanocne (zdobienie pisanek, wykonywanie kwiatów z bibuły), dawne gry i zabawy podwórkowe (toczenie fajerek i obręczy, chodzenie na szczudłach, gra w serso), huśtawka wielkanocna, gra w kręga, pokaz plecionkarstwa, pokaz papieroplastyki, przejażdżki konne
Ceny biletów: normalny – 15 zł; ulgowy – 10 zł; rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 lat) – 40 zł.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna obrzędów wielkanocnych i wspólnej zabawy na wiejskim podwórku. Do zobaczenia w skansenie!

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w SierpcuKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB