Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

NIE ŻYJE JERZY KOTARSKI

2019-04-24 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-24 13:23:58)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ 17 kwietnia, w wieku 68 lat zmarł Jerzy Kotarski. Weterynarz oraz samorządowiec. Gabinet w Bieżuniu prowadził od 1974 roku, kiedy to ukończył studia na SGGW w Warszawie. Zostanie pochowany w Czerwińsku, gdzie mieszkał w młodości.

Jerzy Kotarski urodził się w Wyszogrodzie, młodość spędził w Czerwiński. Od blisko 45 lat był związany z powiatem żuromińskim. Po ukończeniu studiów na Wydziale Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zamieszkał w Bieżuniu. Dwukrotnie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieżuniu, przez dwie kadencje zasiadał również w Radzie Powiatu Żuromińskiego, był członkiem zarządu. Został odznaczony medalem „Zasłużony Dla Rolnictwa” za 44 lata pracy w zawodzie. Jerzy Kotarski był członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w Czerwińsku.

Kacper Czerwiński

Poniżej publikujemy przedruk artykułu Ewy Marcińczak pt.” Czterdzieści lat minęło... ze zwierzętami” który ukazał się na łamach „Kuriera” w 2014 roku. Pisaliśmy wówczas o 40-leciu pracy zawodowej Jerzego Kotarskiego.

Czterdzieści lat minęło... ze zwierzętami

Bieżuński weterynarz Jerzy Kotarski od 40 lat zajmuje się naszymi zwierzętami. Czasem są to krowy, czasem świnie. Pacjentami bywają u niego także rasowe psy i koty, spotkać można także jakiegoś psiego czy kociego podrzutka. Przed lecznicą stoi woliera z gołębiami...

O jubileuszach na ogół ktoś pamięta, chce jubilata jakoś uhonorować, uczcić. Ale czy ktoś wiedział, że lekarz weterynarii z Bieżunia, Jerzy Kotarski, obchodził 40-lecie pracy w zawodzie i na terenie gminy Bieżuń? Mieszkańcy miasteczka i okoliczni rolnicy tak zżyli się z nim, technikiem Tomaszem Żujewskim i prowadzoną przez nich lecznicą, że stanowią dla nich pewien stały, niezmienny element zwykłego życia. Po prostu, Kotarski w powiecie żuromińskim leczy zwierzęta „od zawsze”. Swoje, bieżuńskie i żuromińskie, ale i warszawskie, toruńskie i bydgoskie. Nawet z Bieszczad przyjeżdżają do niego z chorymi zwierzętami. Od poniedziałku do niedzieli, od północy do północy. Choć kiedy w kwietniu 1974 r. z dyplomem w kieszeni znalazł się w powiecie żuromińskim, trudno było to przewidzieć. Widać, praca weterynarza sprawia mu prawdziwą radość i satysfakcję.
- Praca lekarza weterynarii nie jest lekka, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Czasem w środku nocy trzeba jechać na przykład do krowiej mamy, by pomóc jej urodzić cielaka – mówi Jerzy Kotarski.
A że posiada ogromne poczucie humoru, zaraz wspomina, jak to kiedyś rolnicy próbowali kaczkami i kurami go przekupić, by im byków nie kastrował.
- Jeden z nich, odwrotnie, widłami chciał mnie poczęstować – przypomina ze śmiechem zdarzenie z Siemiątkowa - W obstawie policji tam przyjechałem, ale byk i tak swoje uratował. Dziś już inne czasy, inne wymogi, choroby i problemy zwierzęce tylko te same.
Pytamy o największą satysfakcję i porażkę…
- Obydwa należą do koni. Sukcesem skończyło się ratowanie własnego konia, właściwie źrebaka Ducha, który pośliznął się na lodzie i uszkodził staw biodrowy. Niepowodzenie dotyczy pewnego rumaka w Siemcichach. Ot, za lekarzem zawsze ciągnie się cmentarz...
Do ciemnych stron życia chyba każdego lekarza weterynarii należą porzucone bądź bezdomne zwierzęta. U Kotarskiego schronienie znalazły nie tylko psy i koty, choć i ich na smutnej liście nie brakuje.
- Kiedyś krowa czy świnia była dla rolnika bardziej cenna. Miał ich mało, to bardziej o nie dbał. Dziś, jak farmer ma 100 sztuk bydła czy kilka tysięcy kur, jedno więcej czy mniej, nie robi mu różnicy – mówi - Leczyłem i chowałem porzucone krowy i świnki. Nawet wietnamską, całą czarną, której kobiety się bały, bo przypominała im małego dzika. Trafiały tutaj sarny i zające, które udawały króliki. I młode bociany z połamanymi skrzydłami.Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zły #2723883 | 37.47.*.* 28 kwi 2019 00:03

    Brawo gazeta obszerny opis jak ludzie nie są w SLD to tylko nekrolog a co z ludźmi wiekowym co przeżyli blisko 100 lat i o wiele więcej to cisza

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #2722247 | 46.19.*.* 24 kwi 2019 23:21

    PAN DOKTOR JERZY KOTARSKI - NIEODŻAŁOWANY JAK ZWYKŁ MÓWIĆ O SOBIE "NIELUDZKI DOKTOR". ODDANY ZWIERZĘTOM I ICH WŁAŚCICIELOM. WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)