Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

POLICYJNE PODSUMOWANIE ROKU

2019-04-25 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-25 15:18:53)
Komendant policji w Żurominie insp. Witold Lemański podkreśla, że w powiecie jest  bezpiecznie

Komendant policji w Żurominie insp. Witold Lemański podkreśla, że w powiecie jest bezpiecznie

Podziel się:

NA SYGNALE\\\ Powiat żuromiński ma jedną z najmniejszych przestępczości na terenie województwa mazowieckiego. Cieszy to komendanta Witolda Lemańskiego, który policyjne statystyki przedstawiał ostatnio radnym powiatu.

- Mamy też jedną z najmniejszych ofiarochłonności. W minionym roku zginęło 3 rowerzystów, rok wcześniej 2 osoby – informował komendant radnych w czwartek, 18 kwietnia, podczas posiedzenia komisji infrastruktury. Omawiał wówczas policyjne dane z ubiegły rok.
Pocieszający jest też dla niego fakt, że funkcjonariusze łapią coraz mniej nietrzeźwych kierowców, choć jak wynika ze statystyki, w minionym roku policjanci skontrolowali ponad 23 tys. osób. – Te działania prowadzimy nadal – podkreślił szef policji. Zaznaczył, że niejednokrotnie to kobiety jadą na podwójnym gazie, ale dla nich wcale nie ma taryfy ulgowej.
Najważniejsza sprawą dla niego jest fakt, że z terenu powiatu „pozbyto” się ostatnio drobnych złodziei. – To wąskie grono osób, które wyszły z zakładów karnych, gdzie nie zostały właściwie zresocjalizowane i wróciły do procederów, za które odbywały kary – mówił Lemański. Udało się ich zatrzymać, przedstawić zarzuty. – Niektórych zobaczymy na terenie powiatu dopiero w 2024r., ale to prognoza, bo nie wszystkie sprawy się nie zakończyły, może nawet w końcówce lat 20-tych – mówił radnym.
Jak podkreślił, osoby te generowały głównie przestępstwa w sklepach wielkopowierzchniowych. – Wysiłek nasz poparty był wysiłkiem prokuratury, aby ten rodzaj przestępczości zdławić, bo nie było dnia, żeby w jednym ze sklepów nie było 4-5 kradzieży – podkreślił komendant. Policja wspólnie z prokuraturą podjęła decyzję, aby wszystkie te drobne sprawy łączyć, stąd wyroki dla niektórych sprawców są naprawdę wysokie. -Znaleźliśmy akceptację sądu w tym zakresie. W tym roku przyjęliśmy taką samą taktykę. Świat przestępczy nie lubi próżni – zaznaczył.
Komendant chwali sobie współpracę z mieszkańcami. Ci, jak zaznaczył, sporo spraw dla funkcjonariuszy zgłaszają za pomocą aplikacji „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”. – Informacje tam przekazywane są w sposób anonimowy – mówi Lemański. Społeczeństwo zaznacza tam nie tylko konkretne zdarzenia, ale także załącza filmy, zdjęcia, co znacznie pomaga w wyjaśnianiu i ewentualnym upominaniu łamiących prawo. Komendant podaje, że najczęściej zaznaczanym wykroczeniem jest nadmierna prędkość. – Największym zagrożeniem w powiecie są brawurowo jeżdżący kierowcy. Tego najbardziej boi się społeczeństwo powiatu – dodaje. Już po raz trzeci policjanci przeprowadzali wśród mieszkańców powiatu ankietę, w której ci mogli się wypowiedzieć, jakie dostrzegają największe zagrożenia i czego najbardziej się obawiają. Wyniki z ankiety pokrywają się z tym, co można zauważyć na Krajowej mapie zagrożenia bezpieczeństwa. – Życie ma się tylko jedno. Zegarek, rower można sobie odkupić, życia nie – komentuje Witold Lemański. Te sprawy są cały czas w zainteresowaniu mundurowych. Jak podał komendant, 11 osób z terenu powiatu straciło już dożywotnio uprawnienia do kierowania pojazdami. – Myślę, że to ważny sygnał świadczący o tym, że po raz kolejny zostały złamane przepisy prawa o ruchu drogowym – podkreśla.
Policja ma mnóstwo pracy w związku z uchylaniem się niektórych rodziców przed płaceniem alimentów. – W tym roku mamy już ponad 100 zawiadomień o popełnieniu takiego przestępstwa – informuje komendant.
Według przekazanej przez niego informacji, spada liczba interwencji służb w domach, zwłaszcza związanych z przemocą. Wcześniejsze działania, które podejmowała policja, akty oskarżenia za kwestie związane ze znęceniami nad rodziną, środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, bo znęcanie przybierało już charakter patologiczny – to wpłynęło na zmniejszenie tego typu przestępstw.
Komendanta cieszy fakt, że nie odnotowano żadnego przypadku, by do szpitala trafili nieletni odurzeni środkami psychoaktywnymi czy narkotykami.
AO


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB