Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

KURATOR ZA ZAMKNIĘCIEM SZKOŁY W JONNEM

2019-04-29 08:39:41 (ost. akt: 2019-04-29 08:46:36)
Uczniowie będą uczęszczały do macierzystej placówki w Swojęcinie

Uczniowie będą uczęszczały do macierzystej placówki w Swojęcinie

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Mazowiecki Kurator Oświaty dał wójtowi Lutocina Jackowi Kołodziejskiemu zielone światło do likwidacji filii szkoły w Jonnem. Placówka ma zostać zlikwidowana 31 sierpnia 2020r., a dzieci trafią do macierzystej szkoły w Swojęcinie.

O sprawie pisaliśmy już na naszych łamach w styczniu. Wtedy to odbyła się zarówno dyskusja podczas sesji, jak i dwa spotkania z rodzicami dzieci tam uczęszczających. Prosili oni włodarza, by swoje plany wprowadzenie racjonalizacji w oświacie przesunął w czasie, do 2020r. Wspólnie wypracowano kompromis, a następnie Rada Gminy podjęła uchwałę o likwidacji placówki wraz z końcem sierpnia 2020r.
Uchwała trafiła do Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Ten wyraził zgodę. Nim jednak przychylił się do propozycji wójta, przeanalizował sytuację.
Uzasadnieniem do zamiaru likwidacji jest konieczność racjonalizacji sieci szkolnej ze względu na sytuację demograficzną i ekonomiczną gminy, potrzeba poprawy warunków do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz niedostateczny stan bazy materialnej szkoły filialnej w Jonnem (brak tam sali gimnastycznej, boiska szkolnego, świetlicy, stołówki).
Organ prowadzący poinformował, że w Szkole Podstawowej w Swojęcinie uczniom zapewnione zostaną dobre warunki lokalowe, wyposażenie, zaplecze sportowe i rekreacyjne. Dzieci będą tam mogły korzystać ze świetlicy szkolnej i dożywiania, a uczniowie dojeżdżający z bezpłatnego transportu, dostosowanego do ich potrzeb. Nie będzie także klas łączonych. Z kolei nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni likwidowanej filii zostaną zatrudnieni w szkołach prowadzonych przez gminę Lutocin.
Rodzice nie złożyli petycji w sprawie zamiar likwidacji szkoły, a opinia Rady Rodziców szkoły w Swojęcinie jest pozytywna. Kurator podkreślił w swojej decyzji, że rozpatrując sprawę, dokonano oceny warunków funkcjonowania szkoły w Jonnem oraz w Swojęcinie. Odbyła się tam wizja lokalna, podczas której wizytatorzy ustalali, czy dokonanie zmiany organizacji zapewni uczniom właściwe, w tym bezpieczne i higieniczne warunki do nauki, wychowania i opieki. W wizytacjach uczestniczył wójt Jacek Kołodziejski.
Podczas wizytacji można było przekonać się, że budynek szkoły w Jonnem, parterowy, z lat 60-tych, oddalony jest od głównej drogi, częściowo tylko ogrodzony i wymaga remontu. Powinny się tam nie tylko pojawić nowe płytki czy tynki na ścianach, ale cały budynek powinien być ocieplony, należałoby wymienić okna i odnowić elewację.
W Jonnem funkcjonuje oddział przedszkolny oraz klasy I-III. W roku szkolnym 2018/2019 są trzy oddziały: przedszkolny (6 dzieci) połączony z kl. I (1 uczeń), klasa II (9 uczniów) i klasa III (4 uczniów). W roku szkolnym 2019/2020 będą 2 oddziały: przedszkolny łączony z kl. I – 6 dzieci, (tj. 4+2), klasa łączona II z kl. III (10 uczniów (1+9). Natomiast od września 2020/2021 według danych demograficznych będzie kl. I z 2 uczniami i kl. II połączona z kl. III z 5 uczniami. Nie będzie już oddziału przedszkolnego, ponieważ urodzone w 2014r. dzieci (a jest ich 4) z obwodu tej szkoły już obecnie dowożone są przez rodziców do przedszkoli w Lutocinie i Bieżuniu.
Demografia mówi sama za siebie. Liczba urodzeń w obwodzie szkoły jest malejąca. W 2013r. urodziło się 4 dzieci, tyle samo rok i dwa lata później. W 2016r. przyszło tu na świat tylko 1 dziecko, w 2017 – 4, a w 2018 – nie odnotowano urodzeń. Liczba urodzeń w szkole w Swojęcinie też za wysoka nie jest. W 2013r. urodziło się 2 dzieci, rok później – 6 , w 2015r. – 7, w 2016r. - 8, w 2017r. – 4, a w 2018r. – 6.
Podczas wizytacji ustalono, że mimo przejścia uczniów z Jonnego do Swojęcina klasy nie będą przeludnione. Uczniowie będą dowożeni bezpłatnym transportem, bo na tym terenie dowożeni są już uczniowie klas IV-VIII. Nie będą długo czekać na autobus ani rano, a ni po lekcjach. Będą mogli jednak korzystać z zaplecza szkoły, w tym świetlicy, szkolnej biblioteki i przyszkolnego tartanu, a także placu zabaw.
W swojej opinii zawalającej wójtowi na dokończenie powziętego zamiaru likwidacji szkoły w Jonnem kurator podkreślił, że szkoła w Swojęcinie posiada lepszą bazę dydaktyczną zarówno do realizacji wychowania przedszkolnego, a także edukacji szkolnej, co przyczyni się do polepszenia warunków nauki.

AO

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DO KORYTA ????? #2724319 | 37.248.*.* 29 kwi 2019 11:19

    A co tam wójtowi ZAWALA Pani AO

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz