środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI I STRAŻAKÓW

2019-05-06 14:28:59 (ost. akt: 2019-05-06 14:42:36)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Mszą św. w intencji Ojczyzny i całej braci strażackiej rozpoczęły się w piątek, 3 maja, obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta strażaków w gminie Żuromin. Po południu podczas obchodów było już mniej poważnie.

Po Mszy św. odprawionej w żuromińskim sanktuarium przez prałata ks. Kaźmierza Kowalskiego strażacy ochotnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowani na plac w Parku Miejskim, gdzie głos zabrał komendant gminy ochrony przeciwpożarowej, dh Włodzimierz Wiśniewski. Odczytał życzenia, jakie do strażaków skierował prezes zarządu Głównego OSP dh Waldemar Pawlak.
Potem sam dziękował strażakom za ich społeczną pracę na rzecz ratowania mienia i niekiedy życia ludzkiego. Wspomniał historie powstania ochotniczych straży na terenie gminy, m.in. w Żurominie, Poniatowie czy Dębsku.
– W dzisiejszych czasach OSP spełniają ważną rolę, nie tylko w gaszeniu pożarów czy likwidacji miejscowych zagrożeń, ale i na polu dbania o niepodległość, suwerenność i historię małych ojczyzn – podkreślił Wiśniewski. Dodał, że strażacy biorą udział w wielu uroczystościach.
Po nim życzenia strażakom składała burmistrz Aneta Goliat. Następnie treść preambuły Konstytucji 3 Maja odczytała zebranym przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Michalska. Podkreśliła, że Konstytucja ta stała się jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Polski.
– Wierzę, że dzisiejsze liczne uroczystości okażą się żywą lekcją historii, wyrazem miłości do ojczyzny i patriotyzmu – podkreśliła.
Słowa uznania skierował do ochotników komendant PSP w Żurominie bryg. Adam Dobrosielski. Chwilę potem z rąk druha Marka Rokity z OSP w Poniatowie i burmistrz miasta naczelnik jednostki OSP w Młudzynie odebrał akt przekazania samochodu pożarniczego. Podobnie akt taki otrzymał naczelnik jednostki w Rzężawach.
Następnie delegacje złożyły kwiaty od tablicą pamiątkową, upamiętniająca miejsce, w którym stała pierwsza remiza OSP w Żurominie. Poranne obchody zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna w Żurominie wraz z Zarządem Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Żurominie.
Po południu atrakcje dla mieszkańców przygotowało Żuromińskie Centrum Kultury. Na scenie w parku wystąpiły m.in. Żuromińska Orkiestra Dęta i zespół Akton. Pogoda jednak nie rozpieszczała, było dość chłodno, więc i uczestników nie było zbyt wielu.

AO


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB