Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

DOSTALI ZŁOTE PIÓRA OD STAROSTY

2019-05-08 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-08 15:55:27)

Podziel się:

EDUKACJA\\\ Już po raz siedemnasty samorząd powiatu organizował konkurs ortograficzny o Złote Pióro Starosty Żuromińskiego pod hasłem „Powiatowy Mistrz Ortografii”. Najlepsi właśnie otrzymali nagrody i tytuł znawcy ortografii.

- Konkurs cieszy się dużą popularnością. Nas, organizatorów, cieszy tak duże zainteresowanie przedsięwzięciem, tym bardziej, że nie należy do łatwych – mówi dyrektor wydziału oświaty starostwa Joanna Jucewicz-Morawska. To ona w środę, 24 kwietnia, rozpoczęła uroczystość wręczenia nagród tegorocznym laureatom ortograficznych zmagań. Przypomniała, że konkurs został przeprowadzony w trzech etapach: szkolnym, półfinale i finale powiatowym.
Do półfinału przystąpili uczniowie z 17 szkół podstawowych z klas IV-VI, 18 szkół podstawowych z klas VII-VIII i gimnazjów z klas III oraz 4 szkół ponadgimnazjalnych. W sumie w półfinale udział wzięło 104 uczniów, tj.: 45 uczniów szkół podstawowych klas IV-VI, 47 uczniów klas VII -VIII i klas III gimnazjów, 12 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs przeprowadziła komisja konkursowa w składzie: Ewa Zalewska, Grażyna Truszczyńska, Bożena Jackowska oraz Henryk Wrzosek, który był autorem tekstów dyktand.
Półfinał przeprowadzono 1 kwietnia, zaś finał 5 kwietnia. W kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI zwyciężyła, zdobywając tytuł powiatowego mistrza ortografii, Barbara Żachowska uczennica kl. Va Zespołu Szkół w Lutocinie. II miejsce zajęła jej koleżanka z klasy Anna Borowska, a III miejsce Julian Polita, uczeń Zespołu Placówek Oświatowych w Zielonej.
W kategorii szkół podstawowych kl. VII-VIII i gimnazjalnych kl. III najlepszym znawcą ortograficznych prawideł okazał się Maciej Matyjasek, uczeń Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, II miejsce zdobyła Natalia Banach, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żurominie, a III miejsce Karolina Reda, uczennica kl. VIII Zespołu Szkół w Lutocinie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepiej wypadła Maria Gulczyńska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie. II miejsce zdobyła Magdalena Jabłońska uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu, a III miejsce Mateusz Kubiński uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu.
Podczas gali wręczenia nagród starosta Jerzy Rzymowski podkreślił, że język ojczysty jest podstawą funkcjonowania narodu i państwa. Gratulował zwycięzcom, ich nauczycielom i rodzicom. – To ogromna satysfakcja, gdy nasze dzieci wykazują się szczególnymi umiejętnościami i mogą osiągać sukcesy w konkursach – powiedział. Rzymowski podkreślił, że jego zdaniem umiejętność właściwego pisania, zgodnego z zasadami ortografii, wynika z oczytania. – Ludzie, którzy dużo czytają, mają łatwiej właściwie pisać i właściwie się wysławiać – zaznaczył.
A co na temat znawstwa ortografii powiedzieli nam uczestnicy? Zapytaliśmy trójki uczennic lutocińskiej szkoły (która od lat typuje uczestników do konkursu, a ci odnoszą spore sukcesy), tj. Basię Żachowską, Anię Borowską i Karolinę Redę. Basia podkreśla, że do konkursu się przygotowywała, ale ortografia nie sprawia jej problemów. W konkursie wzięła udział pierwszy raz i od razu zwyciężyła. – Basia ma taką łatwość pisania, lekko przyswaja sobie ortograficzne zasady – podkreśla jej mama, pani Maria. Koleżanka Basi z klasy, Ania, też mówi, że zasady pisowni i ortografii nie są dla niej problematyczne. – Powtarzałam dyktanda i regułki przed konkursem – przyznała. Z kolei Karolina ćwicząc przed konkursem oswajała się "wzrokowo” z wyrazami. Nie uczy się specjalnie regułek, intuicyjnie widzi, czy dany wyraz napisany jest poprawnie, czy nie. To jej drugi udział w tym konkursie. Jak podkreśla, w konkursie zawsze można sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, a przy okazji wygrać coś fajnego.
Wszystkie dziewczynki przygotowywała do konkursu polonistka Elżbieta Liszewska. Podkreśla ona, że wiedza zdobyta w młodości zawsze kiedyś się przyda. A ojczysty język i jego zasady powinien znać każdy.
Uroczystość uświetnił występ recytatorski uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie: Aleksandry Otrembskiej, Natalii Niekochańskiej, Moniki Kaźmierczak.

Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB