Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

DARMOWE REKLAMY I NAGRANIA

2019-05-09 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 13:27:31)

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Radni miejskiej komisji rewizyjnej odwiedzili ostatnio Żuromińskie Centrum Kultury. Chcieli poznać jego problemy i potrzeby. Oprócz tego dowiedzieli się również, że „wybrani” mogą korzystać z usług ŻCK za darmo.

Dyskusję rozpoczęto od potrzeb placówki. Dyrektor ŻCK Janusz Kuklewicz powiedział, że chciałby pozyskać środki z Instytutu Sztuki Filmowej i wstawić do kina duży telewizor. – Żeby wyświetlał reklamy w kinie. Mamy zlecenia od lokalnych firm na wyświetlanie reklam w kinie. Teraz kończy się reklama lodów – poinformował radnych na tym spotkaniu.
Radni ciekawili się więc, kto korzystał z wyświetlania reklam, na jakich odbywa się to zasadach, kto je przygotowuje. – My nie montujemy reklam, my je dostajemy, montujemy w ciąg reklam przed filmem – poinformował dyrektor. Radni pytali zatem, jakie korzyści z wyświetlania reklam ma Żuromińskie Centrum Kultury, czy coś na tym zarabia. – Na razie nie zarabiamy nic. Miało być 500 zł miesięcznie – poinformował ich Kuklewicz. Jak uzupełnił, reklamy pokazywano w kinie za darmo, przed seansami. – Żeby zobaczyli, jak to wygląda w kinie. Dla nas to też było nowe doświadczenie. Jak ludzie to przyjmą – tłumaczył szef placówki. Jego zdaniem, reklamy jednych lokalnych firm miały przyciągnąć kolejnych lokalnych przedsiębiorców.
- Od kiedy planowane jest zarabianie na tych reklamach? – spytał przewodniczący komisji rewizyjnej Tomasz Budzich. Według dyrektora blok reklamowy miałby zostać ponownie wyświetlony w sezonie jesiennym, bo wtedy znów zaczną się seanse (teraz potrwają do czerwca, potem nastąpi przerwa wakacyjna).
Tematyka reklam zaciekawiła bardzo wiceprzewodniczącą rady Halinę Jarzynkę, która wciąż dopytywała o różne szczegóły. – Ile było tych reklam?- spytała najpierw. – Pięć – odparł Kuklewicz. – I wszystkie były gratis? – dopytała. – Wszystkie – padła odpowiedź. – To czemu to miało służyć? – zapytała w końcu. – A co robi wędkarz, jak idzie na ryby? – spytał ją dyrektor. – No zarzuciłam wędkę, złapałam pierwszego. Ale cztery następne mogłyby dać mi już zarobić – odparła mu radna. – Jak idzie wędkarz na ryby, to najpierw musi zanęcić. Jak się rybki przyzwyczają do jedzenia, to wtedy zakłada haczyk – tłumaczył jej dyrektor. – A ja sobie pomyślałam, że największe firmy się zareklamowały, to kto tu więcej zechce – skwitowała radna, najwyraźniej nieprzekonana tłumaczeniem dyrektora.
Z kolei radny Zbigniew Sochocki mówił, że wiele razy był w sierpeckim ośrodku kultury na spektaklach i często miał problem z kupnem biletu, bo było tak duże zainteresowanie. Tam sala jest w stanie pomieścić 300 osób. Pytał Kuklewicza, jak wygląda sprawa promocji spektakli w Żurominie. – Spektakle się ciężko sprzedają – wyjaśniał więc dyrektor. – Jak ja tam bywam, 1/3 widowni to ludzie z Żuromina – skomentował Sochocki i zastanawiał się, dlaczego tak jest. Czy wynika to z atrakcyjności oferty, czy z czegoś innego.
Rozmawiając o pieniądzach, radni dopytywali, ile placówka płaci za wynajem sceny na koncerty czy na Dni Żuromina. Dyskutowano, czy nie opłaciłoby się jej albo kupić, albo zbudować coś podobnego, jak w scena letnia w Lubowidzu.
Dość długo rozmawiano też na temat działającego w ŻCK studia nagrań. – Czy jakieś firmy z tego korzystają, czy to przynosi jakieś dochody? – pytał radny Wojciech Rochna. – Ludzie w domach mają lepsze, niż to, co mamy tutaj, choć odnowiliśmy monitory, oprogramowanie, dokupiliśmy mikrofony – odparł mu dyrektor. Kuklewicz nie potrafił podać kosztów, jakie Centrum poniosło na wyposażenie studia, w którym sporo sprzętu za jego kadencji wymieniono.
- Czy za te audycje w radiu oni wam płacą? – spytał w pewnym momencie Rochna. Usłyszał od dyrektora, że nie ma opłat, bo taka jest umowa, jaką placówka zawarła z radiem na czas nieokreślony. – Ale za Dni Żuromina za wejścia na żywo my płaciliśmy – poinformował go Rochna. – Myśmy za to nie płacili – upierał się dyrektor. Radni byli zdumieni jego odpowiedzią, bo analizowali ostatnio dane z faktur o środkach przeznaczanych z gminy na promocję i jak powiedzieli dyrektorowi, była tam m.in. faktura za wejścia na żywo na antenę w trakcie zeszłorocznych Dni Żuromina. – A to płacił urząd ze środków na promocję – odparł w końcu dyrektor. Jak jednak wiadomo, środki na działanie Żuromińskiego Centrum Kultury wydzielane są z gminnego budżetu. Nie zapłaciło Centrum, ale zapłacił urząd. – My w audycjach sprzedajemy siebie, nie musimy już kupować reklamy. Umowę mamy taką, że my robimy audycję w gratisie, oni nam w gratisie emitują, a my im jeszcze udostępniamy studio przez godzinę w tygodniu. No i mamy zniżkę na reklamę – powiedział radnym Kuklewicz.
- Czy teraz, jak będą Dni Żuromina, radio będzie jakimś sponsorem? – pytał dalej radny Rochna. – Nie, ja się w ogóle nie ubiegam o sponsorów. Radio już podało, że jest patronem medialnym. A oni sobie uzurpują prawo, które mają w umowie, że są głównym patronem – odparł dyrektor.
W kwestii faktury za wejścia na żywo w czasie Dni Żuromina wypowiedział się również przewodniczący komisji Tomasz Budzich. - Ja rozumiem, że gdybyśmy nic nie płacili, to byłby prawdziwy patronat medialny – powiedział radny.
Radny Rochna był jeszcze ciekaw, jak jeszcze wykorzystane jest studio nagrań, czy korzystają z niego jakieś lokalne zespoły. Z udzielonej mu przez dyrektora informacji wynika, że pomieszczenie jest wykorzystywane codziennie. Nie tylko przez zespoły, ale też odbywają się w nim np. lekcje śpiewu, bo pomieszczenie jest wytłumione.

Agnieszka OrkwiszewskaKomentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dziad #2735045 | 94.254.*.* 20 maj 2019 15:56

  Popadało? A miasto Powiatowe po kilku minutach opadów zalane. Co by było jakby przyszła kilkugodzinna taka ulewa? Jakby było oberwanie chmury. ŻZK brać się za robotę. Nie budowac bloków tylko zająć się oczyszczalnią i drożnością dopływu do oczyszczalni. Od tego jesteście w tym kierunku wykształceni i macie doświadczenie ażeby nas nie zalewało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ??? #2731904 | 83.31.*.* 14 maj 2019 10:42

  Kacper oddaj komentarze

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kto #2730380 | 5.173.*.* 11 maj 2019 13:16

  A wiadomo kto tworzył te nagrania? Czy na nich zarabiał? A może powiązany jest z radą miejską i reprezentuje miasto?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. brawo komisja #2729799 | 83.31.*.* 10 maj 2019 13:34

  Trzeba jeszcze postawić zarzut że orkiestra ŻCK zagrała za darmo w Chamsku na odpuście w miejscowości pana Budzicha. Teraz będzie ścigał parafian za słuchanie darmowej muzyki?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)