środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

JEST NA L4, ALE PRZYCHODZI NA KOMISJE

2019-05-10 10:54:00 (ost. akt: 2019-05-10 10:55:14)

Podziel się:

INFORMACJE\\\ Radny Rady Miejskiej w Żurominie Andrzej Staroń od marca przebywa na zwolnieniu lekarskim. Nie przeszkadza mu to jednak w sprawowaniu mandatu.

Jeden z naszych Czytelników zwrócił się do nas prośbą o zweryfikowanie informacji dotyczących radnego Andrzeja Staronia. Mężczyzna twierdził, że Staroń przebywa na zwolnieniu lekarskim, a pomimo tego bierze czynny udział w pracach Rady Miejskiej, za co z kasy magistratu wypłacana jest mu dieta. Zastanawiał się, jak to jest możliwe, że osoba, która jest niezdolna do wykonywania pracy, bez problemu sprawuje funkcję publiczną.
Po pierwsze sprawdziliśmy, czy informacja o zwolnieniu lekarskim Andrzeja Staronia jest prawdziwa. Dowiedzieliśmy się, że radny od około połowy marca rzeczywiście jest na L4. Jeżeli chodzi o czynny udział w pracach Rady Miejskiej, to na własne oczy widzieliśmy, że Staroń przychodzi na komisje.
Byliśmy obecni na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, Gospodarki Mieszkaniowej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, które odbyło się w poniedziałek, 29 kwietnia. Andrzej Staroń jest przewodniczącym w/w komisji i prowadził obrady.
Czy radny może pobierać dietę pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim? Okazuje się, że może. Orzecznictwo sądowe mówi, że działalność radnego, czyli udział w sesjach i komisjach - w czasie zwolnienia lekarskiego - nie jest wykonywaniem pracy zarobkowej. Diety nie są wynagrodzeniem za pracę, ale mają rekompensować utracone korzyści lub poniesione koszty.
O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy głównego „bohatera”. Andrzej Staroń tłumaczył, że po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego konsultował się z radcą prawnym żuromińskiego magistratu w sprawie swojego udziału w sesjach i komisjach. Ten nie widział żadnych przeciwwskazań. Radny dodał, że nie jest obłożnie chory (porusza się o własnych siłach, chodzi na rehabilitację) dlatego czynnie pracuje jako radny.
Pod względem prawnym wszystko jest w porządku. Może to budzić pewne kontrowersje. Jednak z oceną moralną jest tak, że każdy ma swoją.

Kacper Czerwiński

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ZUS #2737951 | 94.254.*.* 26 maj 2019 21:48

  Co na to ZUS? Człowiek który pobiera w czasie choroby świadczenie chorobowe ma prawo pobierać z innych źródeł korzyści finansowe. Czy na takie pytanie Pan prawnik Panu odpowiedział? Radca Prawny Żuromińskiego Magistratu nie miał nic przeciwko pobieraniu diet przez chorego na zwolnieniu lekarskim. Jaka jest podstawa prawna takiej wypowiedzi Panie Redaktorze?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Paweł #2732574 | 37.47.*.* 15 maj 2019 09:57

  I tak trzymaj panie redaktorze. O wszystkich źle piszemy tylko o SLD i PSL dobrze. W końcu z jednej z tych partii pan się wywodzi. Oczywiście wpis do usunięcia, bo prawda boli

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pedagog #2732072 | 94.254.*.* 14 maj 2019 13:43

   My biedni nauczyciele skrzywdzeni przez rzad musimy sobie dorabiać na różne sposoby. Jedni są Radnymi inni paszą handlują jeszcze inni są ławnikami w sądach a jeszcze inni sędziuja mecze siatkówki. I każdy jakoś do tej miernej pensyjki dorabia. Po to się uczyłam ażeby żyło mi sie lżej i dlatego kształcę dzieci ażeby też w przyszłości były tak zapobiegliwe jak ja.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ... #2731651 | 83.28.*.* 13 maj 2019 20:56

    Można być chorym do pracy ale do pieniędzy już nie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. a teraz z innej beczki #2731411 | 79.188.*.* 13 maj 2019 14:34

    A czemu Pan Kamiński przystopował inwestycje na dawnym dworcu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (20)