Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

NIE TRZEBA SKŁADAĆ WNIOSKU O TRZYNASTĄ EMERYTURĘ

2019-05-13 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-13 14:05:03)

Podziel się:

FINANSE\\\Majowe świadczenia, które otrzymają emeryci i renciści, będą wyższe. Wszystko za sprawą jednorazowego świadczenia, czyli tzw. 13. emerytury. Płocki ZUS szacuje, że wypłaci je ok. 176 tys. osób z terenu północnej części województwa.

Wraz z majowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne. Jego wysokość to 1100 zł brutto, przy czym wartość netto najczęściej wyniesie 888 zł. Inaczej będzie tylko w przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko). Przysługuje wtedy jedno świadczenie pieniężne podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.
Przyznanie „13. emerytury” jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj. W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.
W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy „trzynastkę” wypłaci ZUS.
Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do: emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe; - renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,- renty szkoleniowej; renty socjalnej; renty rodzinnej; rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego; świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych; nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego; świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
„13. emeryturę” otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci je także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 30 kwietnia 2019 r.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB