Niedziela, 22 września 2019. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

SPRAWOZDANIE PUP PRZYJĘTE

2019-05-21 07:47:53 (ost. akt: 2019-05-21 07:54:04)
Dyrektor Joanna Hajdas przedstawiła radnym sprawozdanie za 2018 rok.

Dyrektor Joanna Hajdas przedstawiła radnym sprawozdanie za 2018 rok.

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu przyjęto sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie za miniony rok. Dyskusja nad nim odbyła się na przedsesyjnych posiedzeniach komisji.

Podczas komisji infrastruktury sprawozdanie przedstawiała radnym dyrektor Joanna Hajdas. – Na koniec 2018 r. liczba bezrobotnych była niższa niż w 2017r. o 2,22 %. Spadek stopy bezrobocia nie był tak znaczący, jak w poprzednich latach – podkreśliła. Jak powiedziała, najwięcej bezrobotnych jest na terenie gminy Żuromin, a najwięcej pozostających bez pracy to osoby bez kwalifikacji zawodowych.
- Odpływ bezrobotnych spowodowany był podjęciem pracy – 1742 i niepotwierdzenia gotowości do pracy - 325 osób – poinformowała. Omówiła potem szczegółowo, jakie formy aktywizacji cieszą się popularnością wśród pracodawców, ile osób podjęło samozatrudnienie (otworzyło własną firmę), a ile skorzystało np. z bonów na zasiedlenie.
Po jej wystąpieniu głos zabrał m.in. radny Jerzy Gierszyński. – Jakim zjawiskiem tłumaczyć to, że ciężko znaleźć dobrego pracownika – pytał. Jak odpowiedziała mu Hajdas, składa się na to wiele czynników. Po pierwsze, fachowcy często albo sami siebie zatrudniają, albo potrafią znaleźć pracę w dobrej firmie. Po drugie, może wynikać to również z faktu, że pracodawca ma określone oczekiwania wobec pracownika (musi posiadać on odpowiednie umiejętności i predyspozycje). Po trzecie, oferty pracy nie zawsze są atrakcyjne, bo wynagrodzenie nie jest wysokie, najczęściej jest to płaca minimalna.
Dyrektor zwróciła też uwagę, że obecnie Urzędy Pracy w sytuacji zapotrzebowania instytucji i urzędów miast/gmin na pracowników, muszą w pierwszej kolejności kierować na roboty publiczne dłużników alimentacyjnych. - Samorządy nie są tym zainteresowane, a te osoby same też nie chcą pójść do pracy. Na naszym terenie zarejestrowanych jest 65 dłużników alimentacyjnych, najwięcej jest ich na terenie Żuromina. Pani burmistrz zatrudniła 4 osoby, z których jedna zrezygnowała po 2 tygodniach. W Lutocinie żaden z 3 dłużników nie podjął pracy – podała.
- Pani dyrektor, trzeba powiedzieć wprost, że ludzie nie chcą pracować. W grupie osób zarejestrowanych trudno jest określić procentowo, ile jest takich, którzy nie chcą. Z czego to wynika? Od zawsze tak było, że była grupa osób niechętnych do pracy i nadal tak jest. Została też bardzo rozbudowana pomoc socjalna państwa i kolejnej grupie za określone pieniądze też nie opłaca się pracować – wtrącił się do rozmowy radnego z dyrektor starosta Jerzy Rzymowski.
- Jest kilka czynników, m.in. zasiłek 500+, co powoduje, że kobiety po urodzeniu dziecka nie podejmują pracy. Powodem są też niskie płace. Jeszcze niedawno był rynek pracodawcy, teraz sytuacja się zmieniła. Teraz ludzie oczekują, żeby wynagrodzenie nie było najniższe - powiedział wicestarosta Ireneusz Rejmus. Dodał, że wprowadzenie do PUP tzw. profilowania nie było zbyt fortunną decyzją. – Mamy w tzw. III profilu aż 750 osób, To ludzie, których żeby najpierw do pracy przyjąć, trzeba nauczyć pracować – stwierdził. Jak dodał, wiele z tych osób potrzebowałoby nie tyle przyuczenia, co również wsparcia, np. psychologicznego. – Psycholodzy, procedury - to wszystko kosztuje, a tak naprawdę pusty garnek wyzwoliłby człowieka z tej niechęci – skomentował Gierszyński.
AO


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytająca. #2736775 | 94.254.*.* 22 maj 2019 23:00

  Jeżeli zlikwidujemy bezrobocie przestanie nam być potrzebne PUP. To komu zależy na tym azeby bezrobocie zlikwidować? Absurd. KUKIZ mówi mądrze. Pierwsze co zrobię to zlikwiduje Biura Pracy. W Żurominie juz taka instytucja nie ma racji istnienia. Znalezienie mężczyzny do pracy graniczy z cudem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #2736600 | 37.47.*.* 22 maj 2019 19:48

  Zamiast zadawać takie bezsensowe pytania gdzie Ci pracownicy ! Niech szanowny Pan weźmie sie za faktyczne zatrudnienie w naszym powiecie! A zapewniam ,ze liczba bezrobotnych znaczaco spadnie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. .... #2736593 | 37.47.*.* 22 maj 2019 19:29

  Nawiązując do pytania o dobrym pracowniku! A gdzie znaleźć teraz dobrego pracodawcę?! Przepraszam moze Pan wie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. serce i rozum #2736319 | 5.173.*.* 22 maj 2019 10:17

  Ta instytucja jest kosztowna i szkodliwa dla rynku pracy.Zabiera się pieniądze pracownikom i bezrobotnym poprzez nadmierne podatki(VAT,akcyza,pit a potem dorabia się nielicznych pseudo pracodawców żeby łaskawie zatrudnili za nasz pieniądze za najniższą krajową I dodatkowo musimy utrzymać ten aparat urzędów pracy.A oni się szkolą,szkolą .Ludzie przecież jak oni pokonają bezrobocie to stracą pracę .

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #2735785 | 94.254.*.* 21 maj 2019 13:36

  PUP to naganiacz taniej siły roboczej , byznesmenom farmerom , po naszemu dorwanym do kredytów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)