Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

GMINNE ZRZUTKI NA SZPITAL?

2019-05-23 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-24 11:52:43)
Radny Zbigniew Nosek pytał o zasady wsparcia samorządów gmin dla szpitala, z którego korzystają wszyscy mieszkańcy powiatu

Radny Zbigniew Nosek pytał o zasady wsparcia samorządów gmin dla szpitala, z którego korzystają wszyscy mieszkańcy powiatu

Podziel się:

SAMORZĄD\\\ Dyrektor szpitala w Żurominie zwrócił się do władz gmin o finansowe wsparcie lecznicy. Sprawę pisma, jakie otrzymał np. wójt Lutocina, podniósł podczas sesji Rady Powiatu radny Zbigniew Nosek, sekretarz lutocińskiego urzędu.

Odniósł się do informacji przekazanych przez dyrektora podczas przedsesyjnego posiedzenia komisji budżetu, które, jego zdaniem, nie należały do najbardziej kolorowych. – Mówiliśmy o tym, by podjąć wspólne działania z samorządami gminnymi i wesprzeć szpital, nie doprowadzić do trudnej sytuacji – zaczął Zbigniew Nosek. Jak dodał, padały wówczas różne propozycje wspierania lecznicy ze strony samorządów.
- Do samorządów przyszły ostatnio wnioski od dyrektora szpitala w kwestii dofinansowania zakupu aparatu Roentgena, do Lutocina w kwocie 30 tys. zł – poinformował sekretarz lutocińskiego urzędu. Jak przypomniał, cyfrowy Rentgen był kupiony w 2011r, potem zakupiono dodatkowe ramię do stołu operacyjnego. – Co się dzieje z tym aparatem, czy to już kolejny, czy ten już się wysłużył? Czy to już jest ta wersja wsparcia przez samorządy? Bo z jednej strony przekazuje się samorządom informacje, by się przygotowały i ja taką informację swojemu wójtowi przekazałem, że trzeba bardzo poważnie przystąpić do rozmów. Bo szpital jest nasz, nie samego Żuromina, tylko wszystkich samorządów. Z drugiej strony papier przyszedł tuż po tym spotkaniu. Nie jest podane, czy aparat jest zepsuty, czy to jest nowy aparat, czy to jakiś nowy projekt. Jeśli to jest już ta wersja wsparcia przez samorządy, nie mam pytań – dodał Nosek.
Jego wystąpieniem nieco zdumiony był sam wicestarosta Ireneusz Rejmus, bo – jak stwierdził – o piśmie skierowanym do samorządów gminnych nic nie wiedział. – Dyrektor nie przekazywał mi żadnej informacji, że występował z wnioskami do gmin – powiedział wicestarosta. Potwierdził, że zarząd powiatu przygotowuje stosowny apel, który na najbliższej sesji będzie przedłożony radnym.
- Ma to być 10 zł od mieszkańca każdej gminy. Jeśli powiat liczy 39 tys. mieszkańców, byłaby to kwota 390 tys. zł z gmin. Drugie tyle byłoby z powiatu – powiedział Rejmus. Do swoich wyliczeń dodał kwotę pochodzącą z odpisu amortyzacyjnego majątku szpitala, która wyniosłaby ok. 700 tys. zł. – Rocznie uzbierałoby się w sumie 1,5 mln zł. – stwierdził wicestarosta. Podkreślił jednak, że ta konstrukcja finansowa wsparcia szpitala miałaby dopiero zacząć obowiązywać w 2020 r.
- Jeśli chodzi o sprawę wniosku o dofinansowanie jakiegokolwiek urządzenia do szpitala w tej chwili nic nie wiem, nie potrafię się odnieść – dodał. Ale jak skomentował, być może dyrektor szpitala słysząc o planach wspierania dopiero na 2020r. stwierdził, że sam wystąpi do gmin o wsparcie jeszcze na bieżący rok.
- W tym roku mieliśmy już poważną awarię, która kosztowała 420 tys. zł. – przypomniał starosta Jerzy Rzymowski. Był to nieplanowany wydatek, który trzeba było ponieść. W trybie natychmiastowym zrezygnowano z wymiany wind w placówce, na którą zabezpieczone były środki, by go naprawić. – Roentgen ma swoje lata i dyrektor pewno sugeruje, że można spodziewać się różnych sytuacji. Musimy zdawać sobie sprawę, że technologia idzie do przodu, urządzenia stają się przestarzałe – dodał Jerzy Rzymowski.

AO
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Info #2740665 | 5.173.*.* 30 maj 2019 22:22

  Czy to prawda że brak lekarzy na oddziele dziecięcym jest przyczyną że zostanie zamknięty???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sumienie #2740628 | 217.99.*.* 30 maj 2019 20:57

  A w maju jaka bardzo dobra sytuacja finansowa a tu braki .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. akytom #2737485 | 83.31.*.* 24 maj 2019 11:37

   Weźcie się do roboty. Brak numerków i limity ilości obsługiwanych pacjentów, a przy tym arogancja lekarzy, to nie jest wytłumaczenie i powód do tego, żeby wyciągać łapę po pieniążki społeczeństwa. Jeżeli nie potraficie zarządzać szpitalem w taki sposób, żeby funkcjonował jak należy, to go sprywatyzujcie. Jest to jeden z najgorszych szpitali w Polsce, a lekarze nie interesują się pacjentami, dla nich to tylko statystyka, lekarzami czują się wyłącznie w prywatnych gabinetach, ale tam też nie chodzi o zdrowie pacjenta, tylko o zasobność jego portfela.

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. medyk #2737441 | 37.248.*.* 24 maj 2019 10:19

    Rząd PIS miał zwiększać stopniowo budżet służby zdrowia - to wywalczyli lekarze rezydenci. Okazuje się że budżet MALEJE z roku na rok. Gdzie są pieniądze Panie Morawiecki ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. ob-serwujący #2737396 | 83.28.*.* 24 maj 2019 09:00

    dlaczego mamy dopłacać - przecież oddajemy co miesiąc tyle pieniędzy na ubezpieczenie - proszę tam wyciągnąć rekę. Za chwilę będziemy dopłacać na edukację, na policję, na Kościól. A może inaczej państwo doktorstwo, troszkę mniejsze pensję - zaraz będzie na wszystko.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)