Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

SEGREGUJMY ODPADY KOMUNALNE!

2019-06-03 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-03 16:29:36)
Okazuje się, że duża część mieszkańców segreguje śmieci „na papierze”

Okazuje się, że duża część mieszkańców segreguje śmieci „na papierze”

Podziel się:

INFORMACJE\\\Ważne jest, żeby mieszkańcy segregowali odpady, bo wysegregowane są znacznie tańsze – mówi prezes Żuromińskich Zakładów Komunalnych. Kosztują one maksymalnie 150 zł za tonę, podczas gdy niesegregowane trzy razy tyle.

Jak podaje prezes ŻZK, w styczniu i lutym wyprodukowano w Żurominie więcej śmieci, niż w roku ubiegłym, w marcu było podobnie. – Za kwiecień jest jeden samochód mniej, czyli jakieś 20 ton – informował radnych podczas ostatniego posiedzenia komisji rewizyjnej.
- Mieszkańcy segregują śmieci tylko na papierze – twierdzi Piotr Kosiński. Pisaliśmy już na naszych łamach, że przed ostatnią podwyżką opłat za śmieci segregowało je 26 proc. mieszkańców. Teraz podobno aż 87 proc. w Żurominie i 77 proc. w gminie. Skok jest ogromny, ale nie pokrywa się z tym, co widać po opłatach ponoszonych przez ŻZK na wysypiskach. Kosiński zwrócił się do radnych jednej z miejskich komisji, by uczulali mieszkańców, jak ważne jest (w kontekście zarówno opłat, jak i ochrony środowiska) segregowanie produkowanych w domach odpadów. – A co Żuromińskie Zakłady Komunalne robią w kierunku, żeby uświadamiać społeczeństwo o tym jak ważne jest to segregowanie? – spytała go radna Halina Jarzynka. Poinformowała, że mieszkańcy bloków segregujący śmieci skarżą się na to, że muszą szukać odpowiednich pojemników gdzieś dalej od ich bloków.
Według prezesa ilość stojących przy blokach pojemników na śmieci uzależniona jest od tego, co zawarto w specyfikacji przetargowej. Jak jednak widać na co dzień, a zwłaszcza w święta, kiedy śmieci „produkuje się” więcej, kosze zbiorcze są przepełnione, a śmieci często walają się po osiedlach, niekiedy rozciągane przez ptaki. Gmina swego czasu kupiła kilkanaście nowych pojemników na śmieci i ustawiła je w kilku miejscach, by mieszkańcy bloków mieli większa możliwość segregowania śmieci. Częściowo rozwiązało to problem.
Kosiński tłumaczył radnym, że dziś ceny odbioru śmieci w instalacjach, do których są wożone, potrafią się zmienić z dnia na dzień. – Są nieprzewidywalne. W 2016-2017r. jeśli mi wysypisko zadeklarowało, że przyjmie śmieci, to było pewne, że ceny nie ulegną zmianie. W 2019r. żadne wysypisko nie utrzymało ceny. W ciągu 3-4 miesięcy zmieniły się co najmniej 2 razy – podał.
Radna Halina Jarzynka powiedziała, że według jej wiedzy w Warszawie większość mieszkańców danego bloku decyduje o metodzie odbioru śmieci i reszta musi się do tego dostosować. Jej zdaniem taka metoda powinna być wprowadzona w Żurominie właśnie w blokach. To na pewno wpłynęłoby na ilość wysegregowanych śmieci, a także na to, że złożone deklaracje pokrywałyby się z ilością fizycznie zebranych odpadów.
- Jeśli tak, to jestem za takim ograniczeniem swobód – skomentował jej propozycję radny Leszek Łuczkiewicz.
AO


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jacek #2743162 | 83.28.*.* 6 cze 2019 06:28

  Co jest z segregowaniem odpadów w Brudnicach.Na ten objekt wydano grube miliony , a teraz stoi nieczynny.? Co z tak zwanymi gniazdami selektywnej zbiórki odpadów ,przecież były zorganizowane na mieście ?Co z wywózka smieci posortowanych - wywóz ran na miesiĄC PLASTYKÓW , a nawet trawy w okresie letnim nie rozwiazuje sytuacji.realny plan wywozu odpadów i segregacji powinien poprawic sytuacjie , a nie pogorszyc. Śmieci nie przybywa , bo nikt ich nie produkuje ich na sprzedaż .Z ilości zbieranych smieci powinnismiy się cieszyc , a nie maratwić bo to świadczy o naszej kulturze i ochronie środowiska.Miasto i środowisko staje sie czystsze .Ilość zbieranych śmieci na mieszkanca w państwach zachodnich jest wyższa.Sprawa podstawowa ,im więcej smieci tym koszt jednostkowy zbiórki powinien być mniejszy.dlaczego w żurominie jest inaczej ????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ks #2742778 | 37.248.*.* 5 cze 2019 14:50

  Proponuję wzorem innych miast o wydzielenie na terenie miasta 2-3 monitorowanych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych .Nie kazdy ma samochód ,n ie każdy ma możliwości wywieżc je do Brudnic w godzinach 8_16. 100 m 2 ogrodzonego częściowo zadaszonego terenu terenu i gwarantuje że przynajmniej raz w tygodniu z każdego nazbiera się samochód.O tyle mniej trafi do koszy na śmieci. Nie ma co myśleć radni musicie pocisnąc P. Burmistrz ,bo to ona odpowiada za gospodarkę komunalną ,a w innych miastach PO PROSTU TO DZIAŁA. Do roboty rado a nie zajmować się pie....dółami

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. oko #2742078 | 194.230.*.* 4 cze 2019 08:55

  Zabrać te brzydkie kosze z okolic bloków, przenieść pod supermarkety i centra handlowe ( przecież tam codziennie chodzą ludzie) I otworzyć punkt odbioru odpadów buletki szkoło, papier metal i niech ruszą tyłek i zawiozą posegregowane. Co w ramach edukacji ekologicznej, informacji jak segregować smieci robi ZZK?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lolesław #2742021 | 46.113.*.* 4 cze 2019 00:21

  Dwa proste pytania na które chce usłyszec odpowiedz : 1. Dlaczego ŻZK dyktuje warunki? 2.Dlaczego jeszcze w tym mieście niema konkurencji dla ŻZK? Konkurencja zawsze pomaga na wysokie ceny i nikt mi nie wmówi że jest inaczej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. .... #2741984 | 5.173.*.* 3 cze 2019 22:07

  Oj durnie, durnie, najpierw świadomość , a potem działanie.A tu na odwrót.Żzk ma w d.pie koszty , przerzucają to na ludzi.Utworzyć częściowo odzyskiwanie czyli recykling ze śmieci to co ważne, i sprzedawać .Uzyskany zysk włączyć do kalulacji .Barany można strzyc .Radni też są tylko do brania diet.O QRWA co za szmboooo

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)