Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

BŁAŻEJ TORAŃSKI ODWIEDZIŁ ŻUROMIN

2019-06-04 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-04 15:16:53)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Z okazji przypadającego 4 czerwca Dnia Wolności i Praw Obywatelskich żuromińska bibliotekazorganizowała spotkanie pt. „Zakłamany świat cenzury na przykładzie PRL-u”.

4 i 18 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Z tej okazji Sejm 24 maja 2013 r. podjął uchwałę ustanawiającą 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Spotkanie z Torańskim wpisało się w obchody tego święta, choć odbyło się nieco wcześnie bo już 21 maja.
Torański to dziennikarz i publicysta, syn Teresy Torańskiej. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował m.in. w czasopismach: Dziennik Łódzki, Wprost, Prawo i Życie, Rzeczpospolita.
Torański specjalizuje się w wywiadach prasowych. W 2018 r. otrzymał nagrodę od Zarządu Łódzkiego Oddziału SDP za książkę pt. „Knebel. Cenzura w PRL-u”. Składają się na nią wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami i literatami odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.
Spotkanie skierowane było do młodzieży z żuromińskiego liceum, którzy przyszli wraz ze swoja nauczycielką Hanną Śliwińską.
AO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB