Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

MAMO NIE PAL! TATO NIE PAL!

2019-06-06 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-06 13:09:30)

Podziel się:

WYDARZENIA\\\ Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja, sanepid zorganizował przed Żuromińskim Centrum Kultury okolicznościowy happening. O tym, żeby nie palić przekonywały wszystkich dzieci z Przedszkoli nr 1 i 2 w Żurominie.

Tegoroczne hasło dnia bez tytoniu, „Tytoń a zdrowe płuca”, ma na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca (od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego) oraz podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.
Od kilku lat żuromiński sanepid wspólnie z przedszkolami organizuje happening, podczas którego przedszkolaki starają się zapamiętać, dlaczego nie powinno się palić, zwłaszcza przy dzieciach. – Mamo nie pal, tato nie pal, babciu nie pal, dziadku nie pal! – skandowały głośno 3-latki z Przedszkola nr 2 w Żurominie. – Palenie zabija – czytały napisy na balonach 6-latki z tej placówki.
– Akcja ma na celu walkę z uzależnieniem od tytoniu – podkreśla kierownik sanepidu, inspektor Agnieszka Cyran, która na początku spotkania skierowała do zebranych kilka słów na temat szkodliwości palenia. – Dziękuję wam, drogie dzieci, że co roku tu przychodzicie i głośno krzyczycie, że papierosy są szkodliwe – zwróciła się do przedszkolaków. Jak nam powiedziała, zawsze istnieje szansa, że wiedza zdobyta w czasie takich akcji zostanie zapamiętana i w dorosłym życiu dzieci nie będą sięgały po używki.
– Poprzez takie małe dzieci docieramy również do rodziców. Dzieci przebywające w pomieszczeniach, w których ktoś pali, są biernymi palaczami – dodaje Anna Topolewska, nauczycielka 6-latków z Przedszkola nr 2, która tłumaczy, że w placówce realizowany jest krajowy program edukacji antytytoniowej zainicjowany przez Główny Inspektorat Sanitarny pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Skierowany jest do 5-6-latków, a ma charakter profilaktyczny. Jego celem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem biernego palenia, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Do udziału w akcji przed Centrum Kultury włączyły się też 5-latki z tegoż przedszkola. Dodatkowo przyszły przedszkolaki z „Jedynki”, niosąc transparent obrazujący płuca z napisem „Palenie bierne też zabija”. Dzieci zaśpiewały piosenki, skandowały okrzyki zachęcające do rzucenia palenia. Potem jeszcze z transparentami i balonami przeszły przez miasto. Na pewno w domu też opowiedziały rodzicom o całej akcji.
Kierownik sanepidu podkreśliła, że powoli problemem zaczynają być, oprócz tradycyjnych papierosów, tzw. e-papierosy. Sięga po nie coraz młodsze pokolenie.
Agnieszka Orkwiszewska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB